Môže byť Bigfoot skutočný? Autori novej štúdie majú jednoduché vysvetlenie

Opičí muž alebo inak aj Bigfoot je mýtické stvorenie, ktoré sa najčastejšie objavuje v Severnej Amerike. Môže byť tento tvor skutočný?

Vedci približujú ako vymrel skutočný Bigfoot
Zdroj: Patterson-Gimlin film (via Wikipedia) (Public Domain)

V lesoch Severnej Ameriky údajne žije obrí druh ľudoopa, ktorého miestni obyvatelia prezývajú Bigfoot alebo Sasqatch. Hoci tento fenomén nie je vyhradený len na územie Spojených štátov, drvivá väčšina pozorovaní sa udiala práve v tejto časti sveta.

Fanúšikovia záhad, sa určite dopracovali k množstvám videí, na ktorých sa legendárne stvorenie údajne nachádza. Niektoré zábery možno považovať za čistú fikciu, iných autenticita sa nedá s absolútnou istotou preukázať. Tak či onak, existencia Bigfoota zatiaľ nebola vedecky preukázaná. Ak sa ale ponoríme do záhady hlbšie, príbehy o obrom stvorení možno nájsť aj u mnohých indiánskych kultúr.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tie opisujú zvláštne vlasmi pokryté stvorenie, ktoré žije v severoamerických lesoch. Antropológ David Daegling dokázal, že tieto príbehy sú oveľa staršie, než vôbec koncept Bigfoota vznikol. Najstaršie vyobrazenia obrieho ľudoopa môžu byť staré 500 až 1000 rokov. V 16. storočí španielski objavitelia rozprávali príbehy o takzvaných los Vigilantes Oscuros alebo v preklade temných strážcoch. V ich príbehoch opisujú zvláštne obrovské stvorenia, ktoré sliedili v noci okolo ich táborov.

Môže byť bigfoot skutočný? Vedci majú jednoduché vysvetlenie
Vyobrazenie Bigfoota z archeologického náleziska Painted Rock. Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

Označenie Bigfoot však vzniklo až koncom 50. rokov minulého storočia. Robotník Jerry Crew objavil v národnom parku Six Rivers obrovské 40 cm dlhé stopy pripomínajúce odtlačok ľudskej nohy. Okrem toho kolovali medzi pracovníkmi príbehy o tom, že sa 200 kg sudy presúvali bez zjavného vysvetlenia.

Jednoduché vysvetlenie

Lenže môže byť Bigfoot naozaj skutočný? Hoci na túto otázku zatiaľ nedokážeme odpovedať priamo, no autori novej štúdie (via sciencealert.com) vraj majú jednoduché vysvetlenie. Ich odpoveď je áno aj nie. Už približne od roku 2005 existuje teória, že očití svedkovia Bigfoota v skutočnosti videli medveďa čierneho ako chodil po zadných nohách.

„Predchádzajúce analýzy naznačili spojitosť medzi pozorovaniami Bigfoota a populáciou medveďa čierneho. V rámci našej novej práce sme túto analýzu rozšírili na územie celých Spojených štátov a Kanady. Zistili sme, že pozorovania Bigfoota sa objavovali na miestach s výrazne vysokou populáciou medveďa čierneho,“ píšu autori novej štúdie.

Autori v štúdii píšu, že v minulosti ľudia objavili stopy, ktoré niesli charakteristiky primátov. Niektoré tieto stopy boli označené ako hoaxy a predpokladá sa, že ich vytvoril človek. Autori štúdie spochybňujú aj najznámejší prípad Bigfoota zachyteného na kamere. Ide o takzvaný Patterson-Gimlinov film, ktorý údajne nebol nijak editovaný. V tomto prípade sa autori domnievajú, že Bigfoot na zábere bol herec v kostýme.

„V rámci našej štúdie dokazujeme, že jedno pozorovanie Bigfoota zodpovedá približne 900 medveďom čiernym v určitom štáte či provincii,“ píšu autori.

Výnimkou sú americké štáty Texas a Florida. V týchto štátoch nie sú medvede čierne až tak rozšírené, no napriek tomu sa aj tu objavujú pozorovania Bigfoota. Autori štúdie si uvedomujú, že tieto výpovede sa môžu považovať ako dôkazy doteraz nepopísaného ľudoopa. Zároveň je ale možné aj to, že si ľudia pomýlili iný druh veľkého zvieraťa s bájnou bytosťou.

V minulosti sa našli aj chlpy alebo zuby, ktoré mali údajne patriť obriemu ľudoopovi. Výskum však zakaždým preukázal, že patria inému známemu zvieraťu, typicky medveďovi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre