Mliečnu dráhu tlačí pred sebou „záhadná sila“: Vedci majú možnú odpoveď, o čo ide

Za hranicami našej galaxie sa nachádzajú masívne kozmické štruktúry, ktoré ovplyvňujú všetky galaxie okolo nás.

nieco tlaci na mliecnu drahu
Zdroj: flickr.com (gianni), nicepng.com

Za hranicami Mliečnej dráhy sa nachádza tajomná štruktúra, ktorá do nás tlačí extrémnou silou. Astronómovia zatiaľ nemajú predstavu čo to presne je, ani ako dlho sa to na hranici našej galaxie nachádza, no túto zvláštnu anomáliu označujú ako dipole repeller, píše portál Space.

Na pochopenie tejto zvláštnej sily astronómovia sledujú vesmír v intergalaktickom merítku. Naša Mliečna dráha je totiž súčasťou takzvanej lokálnej skupiny, v ktorej leží aj Andromeda, Triangulum a niekoľko trpasličích galaxií. Lokálna skupina je masívna vesmírna štruktúra rozprestierajúca sa do šírky niekoľkých miliónov svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedľa lokálnej skupiny sa nachádza Virgo, kde možno nájsť až tisíc galaxií. Virgo sa od lokálnej skupiny nachádza približne 60 miliónov svetelných rokov. Ak sa na vesmír pozrieme ešte vo väčšom merítku zistíme, že naša skupina Virgo a niekoľko ďalších galaktických kôp sú súčasťou ešte väčšej štruktúry, ktorú vedci nazývajú superkopa Virgo.

Zatiaľ čo menšie vesmírne štruktúry definuje ich gravitačné spojenie, v prípade superkôp neexistuje jednotná definícia. Vo všeobecnosti ale platí, že superkopy sú väčšie ako kopy a skupiny, no menšie ako celý vesmír. Kozmológovia môžu preto chápať superkopy pod rôznymi definíciami a teda ich chápu odlišne.

Vo vesmíre existujú aj väčšie štruktúry, ako je napríklad superkopa Laniakea, ktorá sa prepája s ďalšími mohutnými kozmickými štruktúrami širokými niekoľko stoviek miliónov svetelných rokov. Medzi kozmickými štruktúrami existujú aj prázdne miesta označujúce sa ako prázdnoty, kde sa nenachádza takmer nič. Najväčšia z nich je Boötesova prázdnota, ktorá má priemer 300-miliónov svetelných rokov.

Sila tlačiaca nás vpred

Vedci nedokážu až tak dobre vidieť, čo sa nachádza v našom galaktickom okolí, pretože prach z Mliečnej dráhy blokuje náš výhľad. Astronómovia sa spoliehajú na špeciálne triky, prostredníctvom ktorých objavili aj Shapleyho superkopu. Ide o mimoriadne impozantnú kozmickú štruktúru, ktorá svojom ohromnou gravitačnou silou priťahuje všetko, čo sa nachádza v jej okolí vrátane Mliečnej dráhy. No je tu jeden malý problém.

Gravitačná sila tejto masívnej štruktúry ale nie je taká veľká na to, aby gravitácia ťahala Mliečnu dráhu rýchlosťou, akú astronómovia pozorovali. Záhada by sa vyriešila v prípade, ak by našu galaxiu niečo tlačilo z druhej strany.

Jednou z možných teórií je existencia prázdnoty – obrovského regiónu ničoho, ktorá sa nachádza na opačnej strane Mliečnej dráhy a Shapleyho superkopy. Zatiaľ čo nás superkopa priťahuje, prázdnota galaxiu odtláča preč. Táto prázdnota neodtláča Mliečnu dráhu v pravom zmysle slova, teda nevykazuje zvláštnu odpudivú silu, ktorú astronómovia nechápu. Kvôli tomu, že sa v prázdnote nič nenachádza cíti Mliečna dráha gravitačný ťah zo všetkých smerov okrem smeru, v ktorom sa prázdnota nachádza. To vytvára dojem, akoby ju prázdny vesmírny priestor od seba odtláčal preč.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre