Pastierova prázdnota je gigantický priestor vo vesmíre, kde by ste nenašli takmer nič
Gigantické prázdnoty desia vedcov svojou izolovanosťou od okolitého vesmíru
V roku 1981 sa podarilo astronómom objaviť jedno z najzvláštnejších miest vo vesmíre. Medzi zoskupeniami galaxií sa nachádza gigantický priestor, v ktorom nenájdete takmer nič.
Ide o oblasť, ktorá sa nazýva Pastierova prázdnota a v priemere má okolo 330-miliónov svetelných rokov. Astronóm Greg Aldering tvrdí, že ak by sa Mliečna dráha nachádzala uprostred tejto prázdnoty, o existencii iných galaxií by sme nevedeli až do 60. rokov (pozn. redakcie: o existencií ďalších galaxií sme sa dozvedeli už v roku 1920).
Pastierova prázdnota sa dnes radí medzi najprázdnejšie miesta v známom vesmíre. V celom priestore by sa dalo napočítať len 60 galaxií. Pre porovnanie, okolo našej Mliečnej dráhy sa nachádza približne 24 galaxií. Priemerná vzdialenosť galaxií vo vesmíre je niekoľko miliónov rokov, čiže v Pastierovej prázdnote by sa malo za normálnych okolností nachádzať približne 10-tisíc galaxií. V tomto obrovskom priestore ničoho by vesmír okolo pozorovateľa vyzeral „černejší než obyčajne,“ hovorí sa vo videu používateľa Ridddle.
Zároveň však ide o najlepší príklad dokonalého vákua vo vesmíre. Častice, ktoré prechádzajú Pastierovou prázdnotou ostávajú relatívne nezmenené, pretože im v ceste nestoja žiadne prekážky. Niektorí vedci teoretizujú, že tento priestor by mohol slúžiť ako ideálna časová kapsula, ktorá by nám poskytla veľa informácií.
Ešte desivejším miestom môže byť priestor, ukrytý v súhvezdí eridanus. Merania kozmického mikrovlného pozadia (pozn. redakcie: radiácia, ktorá ostala po veľkom tresku) odhalili oblasť, ktorá mala neobyčajne nízku teplotu. Žiarenie stráca svoju energiu pri prechode prázdnym prostredím, preto výsledky poukazujú na ešte väčšiu oblasť ničoho, než je Pastierova prázdnota. Predpokladá sa, že táto oblasť bude mať priemer okolo 490-miliónov svetelných rokov. Podľa niektorých vedcov by mohol priestor v súhvezdí eridanus byť najväčšou prázdnotou v celom vesmíre.
Komentáre