SpravodajstvoVeda a výskum

Temná hmota môže spájať galaxie vo vesmíre: Ako ju môžeme vysvetliť?

O záhadnej hmote toho veľa nevieme, niektoré teórie však hraničia so Sci-fi

V 80. rokoch minulého storočia vznikla medzi vedcami dohoda. Všetci súhlasili, že temná hmota púta galaxie dokopy a svojou gravitáciou ovplyvňuje tvar vesmíru, píše portál Daily Galaxy. Vieme čo je táto temná hmota? Krátka odpoveď – nie.

„Temná hmota patrí k najväčším záhadám modernej vedy a potrebujeme nové dáta na to, aby sme ju mohli vyriešiť,“ tvrdí astronóm Avi Loeb.

Vedci začali pátrať po podstate temnej hmoty prakticky od jej objavenia, zatiaľ bezúspešne. Dnes fyzici z celého sveta zvažujú obrovské množstvo možností, niektoré hraničiace so sci-fi. Ide o teórie, ktoré sa snažia vysvetliť neviditeľnú temnú hmotu. Pár vecí však o temnej hmote vieme. Tvorí až 85% všetkej hmoty vo vesmíre. Vedci to zistili podľa gravitačnej stopy, ktorú táto záhadná hmota zanecháva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Divoké hypotézy

Napriek tomu netušíme, čo ju vytvára. Jednou z hypotéz je, že temná hmota môže byť staršia ako veľký tresk, ktorý v teóriách označuje začiatok vesmíru, v ktorom žijeme. Iní vedci si zas predstavujú temnú hmotu ako častice o veľkosti planéty, alebo veľmi hypotetický život, zložený z temnej hmoty.

„Vo vedeckých kruhoch sa určite nájde veľké množstvo ľudí, ktorí budú chcieť tieto hypotetické teórie overiť,“ hovorí Kathryn Zurek, teoretický fyzička z California Institute of Technology.

Zatiaľ čo sa istá skupina ľudí bude venovať experimentálnym teóriám a snahe zachytiť temnú hmotu priamo, ostatní vedci sa spoliehajú na nepriame dôkazy, ktoré nám o temnej hmote prezradia viac. Dnes môžeme predpokladať, že veľké mraky temnej hmoty stoja za vznikom galaxií. Ich gravitačná sila totiž pritiahne všetku viditeľnú hmotu.

Menšie mraky však takú silu nemajú, no stále by mala ich gravitácia spôsobovať takzvanú gravitačnú šošovku. Inými slovami, ich gravitácia ohne trajektóriu svetla. Skupina vedcov sa preto rozhodla po týchto šošovkách pátrať, pomocou dát z vesmírneho prieskumu GAIA.

Teoretický fyzik, Michio Kaku, tvrdí, že temná hmota by mohla byť úplne bežnou hmotou, ktorá sa nachádza v paralelnom vesmíre.

„Ak by sa v inej dimenzii nachádzala galaxia, my by sme ju vidieť nemohli, vnímali by sme však jej gravitáciu a to by mohlo byť vysvetlenie temnej hmoty,“ tvrdí Michio Kaku.

Aj napriek veľkému množstvu teórií zatiaľ nevieme, čo temná hmota je. Riaditeľka CERN, Fabiaola Gianotti však tvrdí: „Temná hmota sa nachádza všade. Aj v miestnosti kde sedíte.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close