Misia Lucy odhalila pozoruhodné tajomstvo asteroidu Dinkinesh. „Nikto nečakal, že sústava môže vyzerať aj takto“

Kozmická loď Lucy od NASA urobila snímky asteroidu Dinkinesh a zistila, že tento asteroid má vôbec prvý kontaktný binárny pár, ktorý obieha okolo asteroidu.

Misia Lucy
Zdroj: NASA / Southwest Research Institute.

Misia Americkej vesmírnej agentúry NASA, Lucy, má preskúmať trójske asteroidy okolo Jupitera. Ide o objekty, ktoré cestujú pred a za planétou na rovnakej obežnej dráhe ako plynný obor. 

Počas svojej misie narazila sonda Lucy na pozoruhodný objekt menom Dinkinesh, ktorý už v minulosti vedcov prekvapil. Tentokrát sa však ukázalo, že ukrýva ďalšie pozoruhodné tajomstvo. Ako informuje NASA, na najnovších záberoch si všimli, že prirodzený satelit objektu Dinkinesh je prvým kontaktným binárnym objektom, aký sme kedy preskúmali zblízka.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto označenie môže znieť komplikovane, no v podstate ide o dva samostatné objekty, ktoré sa navzájom dotýkajú. Neobvyklé usporiadanie dvoch objektov, ktoré tvorili zdanlivo jeden mesiac asteroidu, si vedci všimli na najnovšej várke záberov, ktoré misia Lucy poslala počas najbližšieho preletu popri sústave.  

“Kontaktné binárne objekty sú v našej Slnečnej sústave bežné, no zatiaľ sme nemali príležitosť jeden preskúmať zblízka. Zároveň sme sa ešte nikdy nestretli s tým, aby tento typ objektu obiehal iný asteroidy,” vysvetlil John Spencer, vedec pracujúci na misii Lucy.  

Astronómovia si už dávnejšie všimli, že jasnosť asteroidu Dinkinesh sa mení zvláštnym spôsobom. Predpokladali, že asteroid môže mať svoj menší mesiac, no nikto nečakal, že táto sústava odhalí niečo tak zvláštne.  

Zvláštnu sústavu našla Lucy na „polceste“

Ako sme už spomenuli, hlavnou vedeckou misiou Lucy je skúmanie trójskych asteroidov Jupitera. Sonda však ešte ani zďaleka nedorazila k svojmu cieľu. Momentálne sa nachádza v hlavnom asteroidovom páse, ktorý sa nachádza medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera. Výskumníci pridali Dinkinesh na zoznam úloh satelitu Lucy v januári tohto roku. Zvláštna sústava mala slúžiť ako test palubných systémov, ktoré by dovolili asteroidu nepretržite sledovať a fotiť asteroidy, keď popri nich sonda preletí vysokými rýchlosťami.  

Na zábere nižšie môžete vidieť záber bizarnej sústavy Dinkinesh a jeho jedinečného mesiaca. Záber zároveň astronómom potvrdil, že sonda Lucy zvládne svoju primárnu úlohu. Vďaka špičkovému výkonu vedeckých inštrumentov na palube dokázali astronómovia zachytiť zábery z niekoľkých rôznych perspektív. Tieto fotografie im umožnili lepšie pochopiť tvary asteroidov a zároveň odhalili neobvyklý tvar mesiaca.  

Misia Lucy našla prvý mesiac svojho druhu
Zdroj: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL

“Mesiac asteroidu Dinkinesh je prinajmenšom zvláštny. Nikto by nečakal, že sústava môže vyzerať aj takto. Zatiaľ nechápeme, ako môžu mať dva objekty tvoriace satelit rovnakú veľkosť, no už teraz vieme povedať, že to bude fascinujúca vedecká úloha,” tvrdí Hal Levison, hlavný vyšetrovateľ misie Lucy.  

Dinkinesh a jeho mesiac sú prvými dvoma z 11 asteroidov, ktoré misia preskúma. Lucy počas svojej trajektórie len prešla popri hlavnom asteroidovom páse a momentálne mieri späť k Zemi. Domov sa vráti v decembri budúceho roku, no na planéte nepristane. Namiesto toho využije gravitáciu našej planéty aby sa “vystrelila” ďalej, cez hlavný asteroidový pás, kde preskúma ďalší asteroid, Donaldjohanson v roku 2025. Následne už bude mať zastávku len pri trójskych asteroidoch, ku ktorým by mala doletieť v roku 2027.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre