Veda a výskumVesmír

Ak sa dostanú na kolízny kurz so Zemou, tieto asteroidy pre nás predstavujú najväčší problém

V rámci novej štúdie vedci preskúmali asteroidy ako Bennu Ryugu a Itokawa. Všimli si jedenu špecifickú vlastnosť.

Medzi planétami našej Slnečnej sústavy poletuje obrovské množstvo asteroidov, komét a iných kozmických objektov. Minulý rok sa americká NASA pokúsila zistiť, či by ľudstvo dokázalo odraziť asteroid, ktorý by bol na kolíznom kurze s našou planétou.

Výsledky misie DART boli na prvý pohľad sľubné, no to neznamená, že máme vyhraté. Ako ale vysvetľuje portál The Conversation, s jedným typom asteroidov by sme mohli mať problém. Asteroidy sa môžu diametrálne odlišovať svojimi vlastnosťami. Na jednu stranu môžu vedcom prezradiť cenné informácie o prvotnej kompozícii Slnečnej sústavy, no na tú druhú môžu pre nás predstavovať riziko. Vedci z celého sveta sa toto riziko pokúšajú čo najlepšie pochopiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie vedci zistili, že „štrkovité“ asteroidy sú ohromne odolné a nedajú sa tak jednoducho zničiť kolíziou. Niektoré asteroidy sa označujú ako monolity a skladajú sa z jednej pevnej vrstvy skaly. Sú to asteroidy, ktoré si bežne predstavíme, ak príde na ne reč. Priemer môžu mať od kilometra hore a nájdeme ich v asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom. Predpokladá sa, že prežijú len niekoľko stoviek miliónov rokov, čo z kozmického hľadiska nie je až ak dlho.

Druhou skupinou sú „štrkovité“ asteroidy, ktoré vznikli z drobných úlomkov iných kozmických objektov. Astronómovia zatiaľ nedokážu odhadnúť ich odolnosť, a ani to koľko prežijú. Medzi tieto asteroidy sa radí napríklad Bennu alebo Itokawa a Ryugu. Vyznačujú sa nízkou hustotou, pretože sú pórovité. Zároveň sa ich v sústave môže nachádzať oveľa viac, než sa predpokladalo. Zároveň sú relatívne malé, preto sa zo Zeme pozorujú ťažko.

Nezničiteľné asteroidy?

K asteroidu Itokawa sa po prvýkrát dostala misia Hayabusa, ktorá vznikla pod vedením Japonskej vesmírnej agentúry JAXA. Nielenže nám táto misia po prvýkrát priniesla vzorky z asteroidu, zároveň sa jej po prvýkrát podarilo odhaliť existenciu tohto typu kozmických objektov. Analýzy odhalili, že Itokawa vznikla z trosiek 20 km širokého asteroidu.

Výskumníci v rámci novej štúdie zistili, že asteroid, z ktorého vznikol Itokawa, zničila kolízia pred 4,2-miliardami rokov, teda v dobe, keď bola Slnečná sústava relatívne mladá. Výsledky vedcov prekvapili. Itokawa dokázal prežiť oveľa dlhšie než monolitický asteroid, z ktorého tento objekt vznikol. Autori štúdie tvrdia, že za odolnosť asteroidu môže jeho 40% pórovitosť. Vo vnútri objektu sa nachádza množstvo medzier, ktorá sa po náraze iného objektu stlačia.

Titulka Bennu
Zdroj: youtube.com

Štrkovité asteroidy dokážu mimoriadne dobre absorbovať nárazy a preto sa ničia len veľmi ťažko. Ide o dôležitý poznatok v prípade, ak by sa takýto typ asteroidu ocitol na kolíznom kurze so Zemou. Autori štúdie vysvetľujú, že v tomto prípade by bola efektívnejšia veľká explózia, ktorá by dokázala predať asteroidu viac kinetickej energie a tým pádom ho odkloniť z kurzu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close