Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robia používatelia smartfónov: Ak ich robíte aj vy, mali by ste to napraviť!

Tieto chyby vo svojom smartfóne pravdepodobne robíte aj vy. Pokúste sa ich napraviť a váš smartfón sa vám poďakuje.

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Aj keď vo väčšine prípadov sú Android smartfóny nenáročné na údržbu, tak by sme si na niektoré veci mali dať pozor. Pri nesprávnom zaobchádzaní sa totiž môžeme stretnúť s rôznymi problémami, ako je napríklad znížený výkon zariadenia, rôzne záseky či dokonca aj nejaký ten malvér. Ako si však dať pozor na to, aby sme sa s týmito problémami nestretli? Mali by sme sa vyvarovať najmä. viacerým chybám, ktoré stále robí veľké množstvo používateľov. Pozrite sa, aké chyby to sú a napravte ich aj vy. Čo by ste teda mali vo svojom smartfóne robiť a čo naopak nie? Tipy nám priniesol portál makeuseof.com.

Tieto chyby by ste rozhodne nemali robiť aj vy

Začneme jednou z najčastejších chýb, ktorú robíme častokrát úplne podvedome. Narážame práve na časté zatváranie aplikácií, ktoré vyhodíme aj z posledných otvorených aplikácií. Podvedome si tak myslíme, že tým dokážeme ušetriť batériu smartfónu či zvýšime výkon nášho zariadenia. Nie je to však pravda, nakoľko po zatvorení aplikácie si ju smartfón musí pri novom otvorení kompletne načítať a zaberie to oveľa viac energie batérie a výkonu zariadenia, ako keby sme ju tam nechali. Keď sa však pozeráme na chyby spojené s batériou a výkonom, nemôžeme vynechať ani aplikácie, ktoré sľubujú zvýšený výkon zariadenia, čistenie smartfónu a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto aplikácie by sme si do zariadenia určite inštalovať nemali. Vo väčšine prípadov totiž na naše zariadenie majú úplne opačný efekt. Len zaberajú priestor na našom internom úložisku či v pamäti RAM a vybíjajú nám batériu. Tieto aplikácie by sme teda mali zo svojho zariadenia odinštalovať a rozhodne si ich neinštalovať späť.

Časté chyby používateľov sú aj pri inštalovaní aplikácií. Tie by sme si mali inštalovať len z overených zdrojov, ideálne však z oficiálneho obchodu. V smartfónoch s Androidom ide o Obchod Play, pri iPhonoch sa rozprávame o App Store. Inštalácia aplikácií z neznámych zdrojov nám totiž do zariadenia môže priniesť aj nepríjemné prekvapenie v podobe vírusu.

Zvýšte bezpečnosť svojho smartfónu

Ďalšie chyby používateľov sa týkajú ich bezpečnosti. Častokrát totiž otvárajú rôzne reklamy či banery na stránkach, ktoré vyzerajú lákavo a bezpečne. Pravdepodobne vám však nemusíme vysvetľovať, že niektoré sa ako bezpečné len tvária. A mali by sme sa im vyvarovať. Taktiež mali zvážiť, ktoré povolenia aplikácie v našich zariadeniach skutočne potrebujú. Aplikácia pre počasie totiž pravdepodobne nepotrebuje prístup k vášmu mikrofónu. To isté platí aj pre jednoduchú hru, ktorej by sme nemali dávať povolenia k používaniu kamery, ak si to jej funkcie skutočne nevyžadujú.

S bezpečnosťou sa spája častokrát aj zbytočný úkon, ktorý používatelia aj tak vykonajú. Vzhľadom k tomu, že operačný systém Android je skutočne voľným systémom, umožní nám vykonať root zariadenia, odomknúť bootloader a nahrať si takmer akúkoľvek custom ROM. Vykonanie týchto úkonov nemusíme vždy zaradiť medzi chyby. No akonáhle sa v týchto zásahoch do systému nevyznáte, odporúčame vám vyhnúť sa im. Nakoniec by sme dodali, že custom ROM má vo väčšine prípadov zmysel len vtedy, ak vám skončila softvérová podpora a vy chcete využiť novšiu verziu systému. Priemerný používateľ smartfónu však funkcie takýchto verzií systému bežne nevyužije.

Toto by ste naopak robiť mali

Necháme teraz chyby, ktoré zvyčajne robíme tak a sústredíme sa na to, čo nerobíme. Chybou je napríklad to, že si nezálohujete svoje dáta. Využiť k tomu môžete rôzne cloudové úložiská, no ak by sa vám náhodou zariadenie poškodilo, určite neprídete o svoje súbory. Nezabudnite si taktiež nastaviť funkciu pre vyhľadanie zariadenia, čo nám náš telefón ponúka už pri jeho prvom spustení. Pohrajte sa s nastavením displeja, ktorý nám môže ponúkať režim čítania, nočný režim a ďalšie režimy pre šetrenie zraku. A v neposlednom rade si nezabudnite ani nastaviť Google Asistenta, ktorý nám môže byť skutočným pomocníkom. Nie vždy sa totiž chyby pri používaní smartfónu orientujú okolo toho, čo robíme. Niekedy sa totiž musíme zamyslieť aj nad tým, čo nerobíme a ignorujeme.

Rovnako mnohí z nás podceňujú aktualizácie a nehovoríme len o systémových, ale aj o aktualizáciách aplikácií. Hlavným dôvodom, prečo by sme mali v telefóne držať čo najaktuálnejší softvér je, že softvér je vo všeobecnosti deravým, čo otvára dvere hackerom do zariadenia, no vývojári tie chyby odstraňujú, ako sa na ne dôjde.

Ktoré z týchto chýb robíte vo svojom smartfóne vy? A čo naopak robíte správne? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre