Vesmírny teleskop Fermi po prvýkrát zachytil zatmenia gama lúčov z takzvaných pavúčích sústav

Americká NASA informuje o objave, ktorý pomôže vedcom popísať jedny z najzvláštnejších objektov vo vesmíre.

Zatmenia gama lúčov môžu pomôcť astronómom odhaliť hmotnosti pulzarov
Zdroj: NASA

Pomocou vesmírneho teleskopu Fermi Gamma-ray Space Telescope sa vedcom po prvýkrát podarilo odhaliť takzvané zatmenia gamma lúčov, ktoré pochádzajú z mimoriadne neobvyklej binárnej sústavy.

Táto nezvyčajná sústava dvoch hviezd nesie prívlastok „pavúčia“ a je len jednou z niekoľkých objavených sústav tohto typu. V pavúčích sústavách sa nachádza pulzar, mimoriadne hustá neutrónová hviezda, ktorá rotuje nepredstaviteľnou rýchlosťou. Druhou hviezdou je nešťastný spoločník, ktorého pulzar pomaly ničí, informuje NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie sa vedci prehrabali pozorovaniami, ktoré vznikli v rozmedzí niekoľkých desaťročí. Podarilo sa im nájsť až sedem pavúčích sústav, ktoré vykazujú zatmenia gama lúčov. Tento fenomén vzniká, keď hviezda prejde popred pulzar.

„Jedným z hlavných cieľov pri študovaní pavúčích sústav je odhalenie hmotností pulzarov. Ide o mŕtve hviezdy, ktoré sú najhustejšou hmotou, akú vieme odmerať. Najväčšia hmotnosť akú môžu dosiahnuť tlačí na hranice nášho vnímania fyzikálnych zákonov. Ide o prostredie, ktoré nedokážeme vytvoriť v laboratórnych podmienkach,“ vysvetlil, astrofyzik Colin Clark, vedúci novej štúdie.

Pavúčie sústavy vznikajú keď sa jedna z dvojice hviezd vyvíja rýchlejšie ako druhá. Keď masívnejšia hviezda ukončí svoj život, exploduje ako supernova a zanechá po sebe pulzar. Ten žiari v rôznych spektrách, pričom vylučuje aj gama lúče. Kvôli rýchlej rotácii sa lúče z nášho uhla pohľadu objavujú a miznú, teda akoby pulzovali s mimoriadnou presnosťou.

Keď sústava takéhoto typu vzniká, spočiatku sa pulzar kŕmi na svojom spoločníkovi. Postupom času však hviezda prestáva hmotu kradnúť a pulzar sa začína točiť ešte o trochu rýchlejšie. V tomto bode vznikajú prúdy častíc, ktoré zvetrávajú stranu druhej hviezdy otočenú smerom k pulzaru.

Zvláštne sústavy

Existujú dva druhy pavúčích sústav. Čierne vdovy sú binárne sústavy, ktoré obsahujú pulzar a druhú hviezdu, s hmotnosťou menšou ako 5% nášho Slnka. Potom sú tu austrálske čierne vdovy, sústavy, kde sa hmotnosť druhej hviezdy pohybuje od 10 do 50% hmotnosti Slnka. Oba druhy pavúkov sú mimoriadne podobné a v oboch prípadoch „samičky“ požierajú svojich partnerov. Astronómovia podľa týchto druhov pomenovali aj podobné binárne sústavy.

Pozorované zatmenia gama lúčov vznikajú len vtedy, ak sa medzi pulzar a naše teleskopy dostane druhá hviezda a zakryje náš výhľad. Gama lúče totiž majú tak vysoké energie, že dokážu cestovať po priamke. Ak vedci pozorujú toto zatmenie, tak vedia, že druhá hviezda pulzar prekryla. Následne z tohto môžu vyrátať sklon binárnej sústavy, rýchlosť hviezd a hmotnosť pulzaru.

B1957 je prvou pavúčou sústavou, akú sme objavili. Astronómovia ju odhalili ešte v roku 1988. Z dát vesmírneho teleskopu Fermi sa vedcom podarilo zistiť, že je binárna sústava naklonená 84 stupňov a pulzar váži 1,8-násobok hmotnosti Slnka.

„Astronómovia pátrajú po masívnych pulzaroch a pavúčie sústavy sú najlepší spôsob, ako ich nájsť,“ tvrdí Matthew Kerr, spoluautor štúdie.

Vedci musia ešte modely pavúčích sústav vyladiť, no v budúcnosti by vďaka nim mohli prísť na to, či sú pulzary v pavúčích sústavách masívnejšie ako tie, ktoré sa nachádzajú inde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre