Hviezda dokázala niekoľkokrát prežiť stret so supermasívnou čiernou dierou: Počas niekoľkých preletov s ňou „bojovala“

V novej štúdii vytvorili vedci model zvláštnej udalosti, ktorú označujú ako AT2018fyk.

hviezda dokázala opakovane prežiť stret so supermasívnou čiernou dierou
Zdroj: ESO (ESOM Kornmesser)

Niekoľko stoviek miliónov svetelných rokov od nás v jadre vzdialenej galaxie, leží supermasívna čierna diera, ktorá zachytila nešťastnú hviezdu. Tá sa zatúlala k jednému z najzvláštnejších objektov vo vesmíre príliš blízko a momentálne je trhaná na kusy extrémnymi gravitačnými silami, informuje portál Syracuse University.

Keď čierna diera vyrve hmotu obiehajúcej hviezdy, tá padá do útrob objektu po špirálovej obežnej dráhe. V tomto momente zároveň vzniká akrečný disk, mimoriadne horúci a jasný prstenec materiálu. Astronómovia predpokladajú, že supermasívne čierne diery pohltia hviezdu raz za 10 až 100-tisíc rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vďaka týmto udalostiam môže čierna diera na niekoľko mesiacov až rokov žiariť miliardykrát jasnejšie ako naše Slnko. Jas akrečných diskov čiernych dier častokrát prežiari galaxiu, v ktorej sa nachádza. Vďaka nim však dokážu astrofyzici študovať supermasívne čierne diery a extrémne prostredie, ktoré sa okolo nich nachádza. Presnejšie vedcom umožňujú lepšie preskúmať horizont udalostí čiernych dier, hranicu spoza ktorej už neujde ani svetlo.

Vo všeobecnosti platí, že roztrhnutie hviezdy supermasívnou čiernou dierou je „jednorázovka“. V hre sú ohromné gravitačné sily, ktoré zničia hviezdu úplne, no môže sa stať, aj keď výnimočne, že hviezda prežije. Ak sa vďaka kombinácii šťastia a náhody zachová jadro hviezdy, tá môže obletieť čiernu dieru viac ako raz.

Boj s čiernou dierou

V rámci novej štúdie sa astrofyzici zamerali na vytvorenie modelu, ktorý by dokázal tieto opakujúce sa situácie ukázať a tým vedcom umožnil pochopiť nielen proces ako celok, ale aj orbitálne vlastnosti nešťastnej hviezdy.

Výskumníci skúmajú udalosť s označením AT2018fyk, ktorá sa radí medzi vesmírne rarity. Predpokladá sa, že zachytená hviezda bola v minulosti súčasťou binárnej sústavy, teda sústavy s dvoma hviezdami. Jednu z hviezd zachytila čierna diera a tú druhú vystrelila naprieč galaxiou rýchlosťou približne tisíc kilometrov za sekundu.

Zachytená hviezda začala okolo čiernej diery obiehať, pričom toto vesmírne monštrum si z nej počas niekoľkých blízkych preletov bralo hmotu. Vrchné vrstvy hviezdy vytvorili okolo čiernej diery akrečný disk, ktorý mohli astronómovia preskúmať.

„Až donedávna sme verili tomu, že každé stretnutie hviezdy so supermasívnou čiernou dierou je pre danú hviezdu koniec. Napriek tomu sme už niekoľkokrát pozorovali rozjasnenie akrečného disku o niekoľko rokov neskôr. Preto veríme, že časť hviezdy dokáže prvé stretnutie s čiernou dierou prežiť a následne sa vrátiť, aby čiernu dieru nakŕmila opäť,“ vysvetľuje Thomas Wevers, vedec z Európskeho južného observatória.

Po prvýkrát supermasívnu čiernu dieru a jej hviezdu objavili vedci v roku 2018. Spočiatku sa predpokladalo, že čierna diera hviezdu zničila úplne. Necelé dva roky na to si však výskumníci všimli niečo neobvyklé, silné röntgenové emisie čiernej diery odrazu zmizli.

„Keď sa jadro hviezdy vráti k čiernej diere, prakticky si ukradne späť všetok materiál, ktorý čierna diera vytrhla. V tom momente čierna diera prestane naberať hmotu z disku,“ tvrdí Wevers.

Vedci spočiatku nechápali, čo sa deje. O ďalšie necelé dva roky sa však sústava opäť rozjasnila. Výskum odhalil, že hviezda si prvýkrát zobrala svoju hmotu späť a pri druhom oblete si ju čierna diera opäť vytrhla naspäť. Bojovať s masívnym kozmickým monštrom hviezda dokázala vďaka mimoriadne špecifickej obežnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre