Miestna bublina predstavovala záhadu celé desaťročia: Nová mapa pomáha pochopiť miesto, kde sa nachádza naša sústava
Miestna bublina predstavovala celé desaťročia záhadu. Nová mapa však pomáha pochopiť "dutinu", v ktorej sa nachádza aj Slnečná sústava.
Vedci z Astrofyzikálneho ústavu Harvard & Smithsonian odhalili jedinečnú mapu, ktorá je prvou svojho druhu a mohla by pomôcť vysvetliť otázky ohľadom vzniku nových hviezd a vplyve magnetických polí, ktoré trápili výskumníkov už niekoľko desaťročí.
Nová mapa sa týka štruktúry, ktorá sa označuje ako miestna bublina. Ide o dutinu v medzihviezdnej hmote našej galaxie, v ktorej leží aj Slnečná sústava. Mliečna dráha je plná podobných štruktúr, ktorých veľkosť sa môže líšiť. Miestna bublina má priemer približne tisíc svetelných rokov.
Predpokladá sa, že explózie hviezd nazývané aj supernova, sú dôvodom, prečo bubliny vznikajú. Supernova bublinu „nafúkne“ a zároveň vyvolá hromadenie plynu a prachu, z ktorého neskôr môžu vzniknúť nové hviezdy a planéty. Astronómovia o existencii miestnej bubliny a ďalších podobných štruktúr vedeli už dlhú dobu, no až donedávna ostávali pre nás záhadou.
Štúdia autorov z Astrofizikálneho ústavu Harvard Smithsonian, ktorá bola publikovaná 11. januára 2023, prináša prvú 3D mapu magnetického poľa. Tá výskumníkom umožňuje lepšie popísať evolúciu bublín a ich vplyv na tvorbu nových hviezd a našej galaxie.
„Vytvorenie 3D mapy miestnej bubliny nám umožňuje skúmať tieto štruktúry novým spôsobom,“ vysvetľuje Theo O’Neill, vedúci práce.
Ako ďalej vysvetľuje, vesmír je plný podobných bublín. Tie majú výrazný vplyv na tvorbu nových hviezd a na celkový tvar galaxií, v ktorých sa nachádzajú. Prvým krokom k pochopeniu týchto štruktúr je preskúmanie bubliny, v ktorej momentálne sídli celá naša sústava. Naše chápanie fyziky hovorí, že magnetické polia musia mať dôležitú úlohu nielen pri evolúcii bublín, ale aj mnohých ďalších astrofyzikálnych fenoménov.
Neprehliadnite
Problém je, že výskumy magnetických polí sú mimoriadne náročné. S príchodom výkonnejších vedeckých prístrojov však výskumníci otvárajú nové možnosti ako magnetické polia študovať. O’Neill vysvetľuje, že dnes už máme modelovacie a pozorovacie prístroje na takej úrovni, že konečne môžeme začať skúmať magnetické polia kozmických fenoménov do hlbšej miery.
Magnetické pole miestnej bubliny
Miestna bublina na seba strhla množstvo pozornosti, pretože je bublinou, v ktorej sa momentálne naša Slnečná sústava nachádza. Slnko obieha okolo jadra našej galaxie a počas svojej cesty môže vstupovať a vystupovať z podobných štruktúr. Prelom vo výskume miestnej bubliny prišiel v roku 2020, kedy sa vedcom podarilo vytvoriť prvý 3D model jej geometrie.
O rok nato, v roku 2021 výskumníci zistili, že „povrch“ bubliny je domovom pre všetky blízke mladé hviezdy. Tento výskum rovnako ako aj nová štúdia, sa spoliehali na dáta, ktoré priniesla misia Gaia. Ide o misiu, ktorá sa pokúša vytvoriť 3D hviezdnu mapu Mliečnej dráhy spolu s pohybom všetkých hviezd.
V prípade novej štúdie však vedci použili aj dáta z vesmírneho teleskopu Planck, ktorý vznikol vďaka Európskej vesmírnej agentúre. Misia Planck vykonala medzi rokmi 2009 a 2013 prieskum celej oblohy. Misia pátrala po svetle, ktoré ostalo ešte po veľkom tresku, no tieto dáta pomohli aj pri mapovaní magnetického poľa miestnej bubliny.
V novej štúdii vedci pátrali po polarizovanom svetle, teda svetle, ktoré vibruje v určitom smere. Polarizácia vzniká magneticky zrovnanými časticami vesmírneho prachu. Na základe dát sa podarilo vytvoriť 2D mapu magnetického poľa tak, ako by sme ho videli z nášho uhla pohľadu. Na prehodenie mapy do troch dimenzii museli autori štúdie urobiť informovaný odhad.
Prvá 3D mapa magnetického poľa nie je ani zďaleka dokonalá, čo priznávajú samotní autori. S príchodom lepších technológií však budeme môcť ďalej zlepšovať presnosť mapy a potvrdiť jej tvar.
Komentáre