Microsoft radí, ako si môžete ochrániť počítač pred hackermi a malvérom: Tieto tipy nepodceňujte

Zabezpečiť si počítač pred malvérom a hackermi je rovnako dôležité, ako vedieť, na čo na internete neklikať.

Takto si môžete počítač najlepšie chrániť pred malvérom a hackermi
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

V rámci bezpečnosti na internete je dobré vedieť, na aké odkazy radšej neklikať alebo na aké správy neodpovedať. Rovnako dôležité je ale zabezpečiť si svoje zariadenie tak, aby ste čo najviac minimalizovali riziko stiahnutia malvéru do zariadenia.  

Lenže ako si môžeme počítač čo najlepšie chrániť? Vôbec to nie je také ťažké, ako sa môže na prvý pohľad zdať a spoločnosť Microsoft nám ponúka niekoľko tipov, ako si počítač chrániť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako si môžete chrániť váš Windows počítač pred vírusmi a hackermi? Pozrite sa, čo odporúča Microsoft

Používajte firewall 

Firewall je ochranný systém, ktorý slúži ako ochranná brána medzi vašim počítačom a internetom, čím zabraňuje, aby sa vám do zariadenia dostal malvér alebo iný nevyžiadaný softvér. V prípade firewallu sa nemusíte obávať, v súčasných verziách Windowsu je zabudovaný do vášho počítača a predvolene zapnutý. 

Aktualizujte si softvér 

Aktualizácie sú mimoriadne dôležité, to prízvukujeme často aj na našom portáli. V záujme bezpečnosti by ste mali udržiavať aktualizovaný nielen operačný systém, ale aj všetky programy, ktoré máte nainštalované v počítači. Staršie verzie môžu mať v sebe bezpečnostnú slabinu, ktorú hacker dokáže využiť a tým napáchať škody. Vývojári sa aktívne snažia tieto slabiny odstraňovať, no váš program opravu nedostane, kým si nestiahnete najnovšiu aktualizáciu.  

Windows aktualizacia systemu
Zdroj: unsplash.com (Clint Patterson)

Používajte antivírový program 

Antivírové programy sú základom bezpečnosti počítača. Opäť dobrou správou je, že Windows má svoj vlastný Windows Defender, ktorý v rôznych testoch podáva špičkové výkony. K dispozícii však máte aj iné možnosti, či už platené alebo tie bezplatné. Antivírové programy môžu mať aj svoje špecifické funkcie. Jeden vám napríklad ponúkne aj VPN služby, zatiaľ čo iný sa špecializuje hlavne na spyware, alebo iné druhy malvéru. Všetky by však mali poskytovať základnú ochranu, preto je dobré spraviť si prehľad a siahnuť po tom produkte, ktorý vám sedí najviac.  

Používajte silné heslá  

Heslá stále patria k základnému zabezpečeniu našich účtov, hoci ide už o zastaranú technológiu. Google ponúka alternatívu vo forme prístupových kľúčov, no okrem nich sa musíme stále do veľkej miery spoliehať na heslá. Dobré heslo by malo mať najmenej 12 znakov a skladať sa z kombinácie veľkých a malých písmen, špeciálnych znakov a čísel. Zároveň používajte pre každý účet jedinečné heslo.  

heslo hacker-1944673_1280
Zdroj: pixbay.com

Neotvárajte podozrivé prílohy alebo odkazy 

Tu sa dostávame do sféry phishingu, ktorý je najrozšírenejšou formou útoku a informujeme o ňom často. Môže sa vám stať, že vám do e-mailovej adresy príde podozrivá správa. Tento mail sa môže tváriť ako od banky, pošty, polície či inej inštitúcie. V prípade akéhokoľvek podozrenia ale neklikajte na žiaden priložený odkaz, ani neotvárajte prílohy. Takto sa vám totiž môže do zariadenia ľahko dostať malvér.  

Nesťahujte do počítača pirátsky softvér 

Načo platiť, keď môžete mať niečo zadarmo? Táto logika nie je veľmi správna, no pirátsky softvér sa aj dnes teší veľkej obľube. Počítačové hry, profesionálne programy či iné veci sa dajú rýchlo a pohodlne stiahnuť bez toho, aby ste museli platiť. Tieto softvéry však môžu veľmi ľahko obsahovať zákerný malvér, ktorý vám namiesto zábavy spôsobí množstvo problémov navyše. Odporúčame preto vyhnúť sa akémukoľvek pirátskemu softvéru.  

internetovi pirati
Zdroj: Gil C / Shutterstock.com

Nepoužívajte cudzie USB zariadenia 

Do vášho počítača by ste nemali pripájať USB zariadenia, ktoré pochádzajú z nedôveryhodného zdroja. USB kľúče nájdené niekde na zemi alebo darované od cudzej osoby môžu obsahovať malvér, ktorý sa dostane cez USB port do vášho počítača. Najideálnejšie je používať len tie USB zariadenia, ktoré sami vlastníte alebo od známeho či rodiny, ktorí poznajú základy bezpečnosti. Malvér sa totiž môže cez USB dostať do vášho počítača aj omylom, bez toho aby niekto vedel, že mal v počítači vírus. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre