Spravodajstvo

Aktualizácie môžu „zblbnúť“ váš smartfón: Prečo by ste sa ich ale aj napriek tomu nemali vzdávať?

Nič nenahnevá viac, ako keď vám smartfón po aktualizácii nefunguje tak, ako má. No bez nich by bolo vaše zariadenie svietiacim terčom pre hackerov.

Ak používate Android zariadenie, s aktualizáciami sa pravdepodobne stretávate pomerne často. Aktualizácie niekedy vyriešia časť problémov so systémom, no ako sme v nedávnom článku spomínali, občas sa môže stať, že sa objavia úplne nové problémy.

Nie je tomu tak dlho, čo sa napríklad majitelia Redmi Note 11 od Xiaomi stretli s tým, že sa im po aktualizácii začal mobil náhodne reštartovať. Rozhodne to pre majiteľov nebolo nič príjemné, no napriek tomu majú aktualizácie svoje miesto.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Open-source platforma

Chybné aktualizácie nie sú vždy vinou Googlu, hoci tomuto gigantovi momentálne operačný systém Android patrí. Google má však na starosti len to, ako bude operačný systém vyzerať v základe. Smartfóny z radu Pixel majú napríklad aktualizácie priamo od Googlu, no iné značky získavajú aktualizácie z odlišných zdrojov.

Android je vo svojej podstate open-source systém čo znamená, že je voľne dostupný pre všetkých výrobcov. Tí získajú základnú verziu softvéru, ktorú si potom ďalej môžu, alebo nemusia upravovať. Príkladom je Xiaomi, spoločnosť, ktorá si operačný systém Android upravuje nadstavbou MIUI. Nadstavba môže nejaké funkcie pridať, alebo pozmeniť užívateľské funkcie. Zároveň Xiaomi prináša svoje vlastné aktualizácie.

android smartfon
Zdroj: flickr.com (Eduardo Woo)

Prečo sú aktualizácie dôležité?

Ako sme už spomínali, aktualizácia zariadenia môže priniesť svoje vlastné muchy, ktoré predtým neexistovali. Je ťažké povedať, či je chyba na strane Googlu alebo výrobcov telefónov, ktorí si operačný systém prispôsobujú. Jedno je však isté, bez nich by bolo vaše zariadenie ohrozené.

Častokrát sa stáva, že po nainštalovaní novej verzie operačného systému nepostrehneme žiadne zmeny. Častokrát to tak býva, no to neznamená, že sa nič nezmenilo. Operačný systém je komplexný softvér, ktorý však nie je dokonalý z dvoch dôvodov.

Systém nie je „dokonalý“. Bezpečnostné aktualizácie sú povinnou jazdou!

Prvým je fakt, že už od výroby môžu existovať bezpečnostné medzery, ktoré vyjdú na povrch až po niekoľkých týždňoch, mesiacoch alebo dokonca rokoch. Keďže je Android jedným z najpopulárnejších operačných systémov, pomerne často sa dostáva do hľadáčiku hackerov, ktorí sa pokúšajú nájsť každé jedno slabé miesto. Aktualizácia odstraňuje známe, ale aj neznáme slabiny, ktoré v popise aktualizácie vývojári vymenujú. Hackeri si tieto správy čítajú a útoky cielia práve na staršie verzie operačných systémov.

Druhým je fakt, že nové slabé miesta môžu vzniknúť kedykoľvek. Niekedy sa môžu objaviť po zaplátaní inej slabiny, no častokrát sa do systému dostanú napríklad s príchodom novej funkcie. V tomto prípade ale zdôrazňujeme, že nejde o „lajdáckosť“ vývojárov. Slabé miesta sú nevyhnutné a objavia sa buď skôr alebo v lepšom prípade neskôr.

Android virus
Zdroj: flickr.com (giochi Android iPhone), úprava Vosveteit.sk

Aktualizácie ochraňujú vaše zariadenie

Ako sme spomínali aj v staršom článku, chybám sa vývojári nevyhnú a lepší prípad je ten, ak nie je takzvaný „chrobák“ ničím iným len drobnou otravou. Ak by však aktualizácie neexistovali, útočník by sa napríklad mohol do vášho zariadenia dostať pomocou špeciálnej MMS správy. Túto slabinu vývojári opravili vo verzii 5.0.2. v roku 2015.

Ďalšou závažnou opravenou chybou bol takzvaný QuadRooter bug. Trpeli ňou čipsety od Qualcommu a chyba opäť umožnila útočníkom získať kompletný prístup k celému Android zariadeniu vrátane kamery a mikrofónu. Opravili ju v roku 2016.

Z novších chýb sa vývojárom podarilo vyriešiť takzvanú StandHogg chybu. Tá umožňovala aplikáciám imitovať legitímne aplikácie a oklamať vás tak, aby ste útočníkovi predali citlivé informácie. Opravili ju v roku 2019.

No tých chýb je neúrekom a preto netreba zabúdať na to, že aktualizácie sú tu od toho, aby nám pomohli a nie škodili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close