SpravodajstvoXiaomi

Ak vlastníte tento smartfón od Xiaomi, neinštalujte si poslednú aktualizáciu: Môže vám úplne znefunkčniť telefón!

Populárny a lacný telefón od Xiaomi eviduje problém, ktorý ho prakticky znefunkční. Spôsobila ho chybná aktualizácia systému.

Aktualizácie sa nie vždy vydaria a svoje vedia už aj majitelia populárneho a lacného modelu od čínskej spoločnosti Xiaomi. Posledná aktualizácia im totiž takmer úplne znemožnila prístup do zariadenia, čo na vlastnej koži pocítilo mnoho používateľov. Informácie o probléme sme tak mohli zbierať ako z fóra na stránke xda-developers.com, ktoré je takýchto informácií plné, tak aj z vlastnej skúsenosti. Rozprávame sa o smartfóne, ktoré sa na trhu predáva ako Redmi Note 11, teda základná verzia modelového radu dcérskej značky s označením Redmi. Bližšie informácie o tomto probléme vám teraz prinesieme v našom článku. Dúfame však, že ste na problematickú aktualizáciu nenarazili a podobnému problému nebudete musieť čeliť aj vy.

Používatelia modelu Redmi Note 11 hlásia závažný problém

Predstavte si, že by ste sa ráno zobudili a váš smartfón by sa nachádzal v režime Mi Recovery. Ako prvé by ste si určite pomysleli, že ide len o chybu a možno ste omylom stlačili tlačidlá, čím ste sa do Mi Recovery dostali. Rovnaké myšlienky sme mali aj by dnes ráno, keď sa náš Redmi Note 11 nachádzal práve v tomto režime. Po pokuse o zapnutie zariadenia nás však čakala studená sprcha. Nášmu lacnejšiemu modelu od Xiaomi totiž po odomknutí obrazovky spadol systém a zariadenie sa začalo opätovne zapínať.

Redmi Note 11_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnaká situácia sa však stala aj pri ďalšom pokuse o odomknutie, pričom náš Redmi Note 11 stále mieril do Recovery. Ďalšou myšlienkou pre nás bolo, že pôjde o hardvérovú chybu, kedy sa tlačidlá nevracajú do ich pôvodného stavu a opätovne vyvolávajú Mi Recovery. Po zadaní problému do vyhľadávača sme však zistili prekvapivú informáciu. Xiaomi totiž nedávno vypustilo medzi používateľov chybnú aktualizáciu, ktorá sa v zariadeniach nachádza pod označením 13.0.16.0(RGCMIXM). U nás sa však problém nachádza vo verzii systému 13.0.13.0.(RGKEUXM), teda evidujeme ho aj v európskej verzii systému. Chceli by sme však podotknúť, že aktualizáciu systému sme naposledy vykonali pred týždňom. Problém sa tak objavil až po siedmych dňoch.

Stopercentné riešenie pre problém od Xiaomi zatiaľ neexistuje

Popri prechádzaní fóra, ktoré obnášalo práve daný problém sme zistili, že niektorým používateľom pomohlo vykonať kompletné vymazanie údajov zo smartfónu prostredníctvom Mi Recovery a následne Wipe Data. Toto však bolo potrebné vykonať dvakrát a ani tak nemáme istotu, že sa problém vyrieši. Niektorým používateľom sa totiž problém vrátil po niekoľkých hodinách. Ďalším riešením mohlo byť odinštalovanie com.qualcomm.location prostredníctvom ADB v počítači. V tomto prípade šlo o niečo spoľahlivejšie riešenie, no s jedným problémom.

Redmi Note 11_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

K využitiu tohto riešenia sme museli aktivovať vývojárske nastavenia a USB ladenie. K aktivácii USB ladenia sa však dostaneme až po 10-sekundovom varovaní. Náš model od Xiaomi však vydržal len 10 sekúnd od odomknutia, kým sa znovu resetoval. USB ladenie je na našom telefóne teda takmer nemožné aktivovať. V prípade že máte povolené USB ladenie, môžete však skúsiť váš smartfón pomocou ADB opraviť. Stačí len do príkazového riadku zapísať nasledovný príkaz:

adb shell
pm uninstall -k –user 0 com.qualcomm.location

Riešením môže byť aj custom ROM / iná verzia systému

Ak sa váš Xiaomi smartfón s označením Redmi Note 11 nepodarilo uviesť do prevádzky, prípadne neviete ako pracovať s ADB, možnosťou je aj inštalácia custom ROM, prípadne novšej verzie systému, ktorá by už mala ponúkať aj Android 12. Problémom v takejto situácii je, že budete musieť inštalovať systém cez Mi Recovery, čo sa vám bez odomknutého bootloadera nepodarí.

Redmi Note 11_recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Stále sme si však nespomenuli, čo za problémom v tomto telefóne od Xiaomi stojí. Problémom je práve spomínaný com.qualcomm.location, ktorý po odomknutí smartfónu spadne a následne sa resetuje. Po resetovaní však nevyčistí pamäť RAM, čo spôsobí spadnutie systému v dôsledku nedostatku operačnej pamäte. Podľa našich informácií sa problém nachádza vo verziách so 4GB aj 6GB pamäte RAM a rovnako aj po aktivácii rozšírenia pamäte RAM.

Aktualizovali ste svoj Xiaomi na najnovšiu verziu systému? A evidujete aj vy u seba problémy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close