Prečo môžu aktualizácie Androidu obsahovať chyby? Toto je dôvod, prečo vám nemusí smartfón fungovať vždy, ako má!

Operačný systém Android od spoločnosti Google občas prinesie nejakú tú chybu medzi používateľov. Toto je dôvod, prečo sa to raz za čas stane.

titulka-aktualizacie
Zdroj: Unsplash (Tetiana SHYSHKINA), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Aj vám sa možno niekedy stalo, že po aktualizácii vášho smartfónu ste narazili na problémy so systémom, ktoré sa predtým nevyskytovali. Do podobnej situácie sa mohli nedávno dostať napríklad majitelia populárneho Redmi Note 11 od Xiaomi, kedy sa po aktualizácii stalo, že sa ich model neustále reštartoval. Tieto situácie nemusia byť príjemné, no otázkou však ostáva, prečo sa tieto chyby v Androide vyskytujú? Je to chyba spoločnosti Google alebo samotného výrobcu smartfónu? Na problematiku aktualizácií sa pozrel bližšie portál makeuseof.com a my vám teraz prinesieme odpoveď. Nie všetky chyby sa totiž dajú odhaliť ešte predtým, než sa dostanú medzi používateľov.

Android nie je len Google

Aj keď aktuálne patrí operačný systém Android pod spoločnosť Google, nie je len na tomto gigantovi, ako bude finálna verzia systému vyzerať. Americký gigant totiž udáva, ako bude operačný systém vyzerať v základe. Aktualizácie tak prináša len pre svoje modely z radu Pixel, no ostatné modely získavajú aktualizácie z iných zdrojov. Android je totiž open-source systém, čo znamená, že je voľne dostupný pre ďalších výrobcov. Po vydaní základnej verzie si následne systém optimalizujú pre svoje zariadenia sami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pekným príkladom je napríklad spoločnosť Xiaomi, ktorá sa dostane k základnému kódu novej verzie Androidu. Ten pripravila spoločnosť Google, no ďalšie úpravy sú už na Xiaomi. Čínsky gigant si systém upraví podľa vlastných preferencií, prispôsobí ho aj nadstavbe MIUI a pridá nejaké funkcie či úpravu používateľského rozhrania. V konečnom dôsledku je teda ťažké povedať, kto za chyby v systéme Android môže. Prečo ich ale nedokáže nikto odhaliť ešte predtým, než sa dostanú medzi používateľov?

Niektoré chyby sa jednoducho nedajú odhaliť

Ak ste sa niekedy stretli s chybnou aktualizáciou Androidu, pravdepodobne ste neboli príliš spokojní a všetku vinu ste hádzali na Google či výrobcu vášho smartfónu. Systém Android však prechádza rôznymi kontrolami a celý tím ľudí sa snaží tieto chyby odhaliť ešte pred ich distribúciou medzi používateľov. Nie je to však také jednoduché, ako sa môže zdať. Niektoré chyby sa totiž môžu odhaliť len pri distribúcii medzi používateľov, kedy systém otestuje viac používateľov v komunite.

google android smartfon (2)
Zdroj: Pixabay.com (iXimus)

Niektoré chyby rovnako vyhľadávajú nezávislí ľudia či etickí hackeri, ktorí ich následne oznamujú spoločnosti Google. Tí nevyužívajú chyby k šíreniu malvérov či bezpečnostných hrozieb. Namiesto toho pomôžu vylepšiť systém do ďalších verzií, aby sa bezpečnosť používateľov zvýšila. Ako teda môžete vidieť, aktualizácie systému neprichádzajú s chybami zámerne. Spoločnosť Google verzie systému starostlivo testuje, no v niektorých prípadoch chyby nemožno odhaliť. V takom prípade sa teda musíme zmieriť s tým, že občas na chybnú aktualizáciu teda jednoducho narazíme.

Stretli ste sa s chybou v aktualizácii niekedy už aj vy? A o akú chybu išlo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre