Meta ponúkne užívateľom nové možnosti kontroly svojich dát. Podriaďuje sa blížiacemu sa Zákonu o digitálnych trhoch

Nová nastavenia dajú užívateľom možnosť rozhodnúť sa, aké informácie budú zdieľať s rôznymi funkciami Facebooku a Instagramu.

Facebook je nočnou morou pre naše súkromie
Zdroj: Unsplash (Parker Coffman, Dawid Sokołowski), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Meta musela v súlade so Zákonom o digitálnych trhoch v Európskej únii zmeniť spôsob, akým pracuje s dátami užívateľov jej platforiem, primárne Facebooku a Instagramu.  

Zákon o digitálnych trhoch prejde do platnosti v Marci tohto roka, no spoločnosť Meta nám už teraz postupne prinesie nové možnosti týkajúce sa práce s našim súkromím. V priebehu nasledujúcich týždňov aj vy dostanete upozornenie, ktoré vás informuje voľbe toho, ako chcete aby sa s vašimi dátami narábalo. Užívatelia dostanú možnosť zdieľať dáta medzi Facebookom a Instagramom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako užívateľ si môžete vybrať, či chcete, aby sa dáta aj naďalej zdieľali medzi týmito dvoma platformami cez Centrum účtov. Ak si to neželáte, dostanete možnosť spravovať si Instagram a Facebook samostatne. Znamená to, že informácie sa nebudú medzi účtami prenášať. Na užívateľov ale čakajú aj ďalšie zmeny.  

Facebook Messenger 

Ak používate Messenger, opäť dostanete na výber. Túto četovaciu aplikáciu budete môcť používať s Facebook účtom, alebo si budete môcť vytvoriť úplne nový Messenger účet. Ak si vytvoríte vlastný Messenger účet, aplikáciu môžete používať tak ako normálne, no bez potreby Facebook účtu.  

Facebook Marketplace 

Zmien sa dočká aj Facebook Marketplace. Doteraz táto sociálna sieť používala vaše informácie vo Facebooku pri sprostredkovaní vášho nákupu alebo predaja, čo si budete môcť vypnúť. Ak si túto funkciu vypnete, môžete pridávať a kupovať produkty tak ako normálne, no s inými ľuďmi budete komunikovať cez mail, nie priamo cez čet Facebooku.  

Facebook Gaming 

Sociálna sieť Facebook ponúka aj množstvo zábavných hier. Tieto hry používajú informácie z vášho profilu. Rovnako ako vo vyššie uvedených aspektoch, aj tu si budete môcť zvoliť, či naďalej dovolíte hrám na Facebooku používať vaše informácie na sociálnej sieti. Ak áno, nič sa pre vás nemení a môžete si obľúbené hry vychutnávať tak, ako doteraz. Ak však Facebook hrám obmedzíte prístup k vašim dátam, hrať budete môcť len tie hry, ktoré sú určené pre jedného hráča.  

Reklamy 

Zmena ohľadom personalizovaných reklám prebehla nejaký čas dozadu a pravdepodobne je s ňou už každý oboznámený. Facebook dal užívateľom možnosť vybrať si, či chcú používať Facebook zdarma s tým, že sociálna sieť bude o nich zbierať dáta a tie využívať na reklamy. Užívatelia si však môžu za používanie Facebooku zaplatiť, čo znamená, že Facebook nebude ich osobné dáta používať na reklamné účely.  

Rozhodnúť sa ohľadom reklám mohli užívatelia ešte v novembri minulého roku a tento krok sa stretol so zmiešanými názormi. Zákon o digitálnych trhoch má aspoň na území Európskej únie priniesť nejakú formu súkromia užívateľom sociálnych sietí. Zároveň ale stále platí, že Facebook nie je najlepším miestom, ak patríte medzi ľudí, ktorí dbajú na stráženie svojho online súkromia.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre