Megalodon mal jednu obrovskú výhodu, tá ho však na konci stála život

Žralok Megalodon sa považuje za jedného z najväčších morských predátorov Zeme. Prečo však tieto tvory vymreli?

Megalodon zralok
Zdroj: Berit Kessler / Shutterstock.com

Žralok Megalodon sa považuje za jedného z najväčších morských predátorov, aký na Zemi žil. Výskumníci z University of California, Los Angeles sa vo svojej novej štúdii lepšie pozreli na to, ako tento tvor dokázal regulovať svoju telesnú teplotu. Táto schopnosť by nám mohla pomôcť lepšie pochopiť prečo Megalodon nakoniec vymrel.

Predpokladá sa, že tieto gigantické žraloky zmizli pred približne 3,6-miliónmi rokov. Na základe analýzy zubnej skloviny Megalodona výskumníci usúdili, že si tvor dokázal udržať telesnú teplotu o približne 7 stupňov Celzia vyššiu ako okolitá voda. Ide o teplotný rozdiel vyšší ako pri iných druhoch žralokov, ktoré žili v rovnakej dobe ako Megalodon. Zároveň ide o dostatočne výrazný rozdiel aby mohli tohto giganta kategorizovať ako teplokrvného tvora.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeho teplota zároveň prispela k tomu, že tvor nakoniec vyhynul. Megalodony potrebovali príliš veľa energie na to, aby sa udržali v teple. Väčšina rýb je chladnokrvných, teda ich telesná teplota je rovnaká ako teplota vody v ktorej plávajú. Žraloky si však dokážu udržať o niečo vyššiu teplotu. Od klasických teplokrvných živočíchov sa však líšia tým, že ukladajú teplo generované ich svalmi. Napríklad u cicavcov telesnú teplotu reguluje hypotalamus.

„Skúmanie príčiny zániku vysoko úspešného predátora ako Megalodon nám pomôže lepšie pochopiť do akej miery sú prebiehajúcim globálnym otepľovaním ohrozené žijúce veľké morské predátory,“ tvrdí vedúci štúdie, Robert Eagle.

Neudržateľný životný štýl

V rámci štúdie vedci skúmali zuby Megalodona, najrozšírenejší typ fosílii, aký sa po tomto dravcovi zachoval. Zuby sa skladajú z minerálu menom apatit, ktorý v sebe obsahuje atómy kyslíka a uhlíka. Tie môžu existovať v ľahkej a ťažkej forme. Pomer ľahkých a ťažkých izotopov môže vedcom veľa prezradiť o podmienkach v akých vznikali a teda o podmienkach v ktorých Megalodony žili.

„Izotopy v mineráloch sú akýmsi teplomerom, ktorý ukazuje teplotu pred miliónmi rokov. Zuby vznikajú keď je zviera nažive a izotopická kompozícia odzrkadľuje podmienky v ktorých vznikajú. Na základe toho vieme povedať aj to, v akých podmienkach Megalodony žili,“ vysvetľuje spoluautor štúdie Randy Flores.

Rozdiel v izotopickej kompozícii zubov Megalodona a iných žralokov tej doby vedcom ukázala, o koľko teplejšie bolo telo tohto predátora. Preskúmali zuby z piatich rôznych miest na svete a všetky poukázali na to, že Megalodony mali pozoruhodnú vlastnosť regulácie telesnej teploty. Vyššia teplota umožnila žralokovi plávať rýchlejšie a ustáť aj nižšie teploty. Zároveň ale prispela aj k jeho zániku.

Megalodony žili počas obdobia ekologických a klimatických zmien. Vody v ktorých žralok žil sa postupne ochladzovali a ak by si mal stále udržiavať svoju telesnú teplotu, potreboval by prijať obrovské množstvo energie. Výskumníci poukazujú na to, že udržať si tento životný štýl nebolo možné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre