Vedci rekonštruovali lebku „predátora z pekla“: Ako vyzeral tento prehistorický dravec?

C. scoticus sa radí medzi prvých živočíchov, ktoré opustili more a vyrazili na súš.

Zdroj: P Stock / Shutterstock.com

Crassigyrinus scoticus je druhom tetrapóda, ktorý žil pred približne 300-miliónmi rokov. Výskumníci z Natural History Museum vysvetľujú, že tohto mimoriadne nebezpečného predátora možno považovať za príbuzného prvým živočíchom, ktoré začali chodiť po súši.

Výskumníci sa už dlhú dobu pokúšali pochopiť tohto živočícha, no všetky fosílie boli rozdrvené. Vyžiadalo si to síce obrovskú a prplavú prácu, no výskumníkom sa po prvýkrát podarilo ukázať, ako mohla hlava tohto desivého predátora vyzerať. Počas výskumu využili schopnosti počítačovej tomografie a 3D vizualizácie. Vďaka nim mohli vedci lebku doslova poskladať a ukázať nám, ako tento prehistorický tvor vyzeral.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Predchádzajúce štúdie sa pokúsili vytvoriť rekonštrukciu lebky tohto predátora a ukázali nám tvora s vysokou lebkou. Keď sme sa snažili túto rekonštrukciu uplatniť na naše výsledky, zistili sme že nám to nesedí. Naša rekonštrukcia naznačila, že hlava tohto predátora sa podobala na moderné krokodíly,“ tvrdí Laura Porro, vedúca novej štúdie.

Predátor z pekla

C. scoticus mal s najväčšou pravdepodobnosťou veľké zuby a mimoriadne silnú čeľusť. Autori štúdie vysvetľujú, že išlo o mimoriadne nebezpečného predátora, ktorý mohol zožrať všetko čo mu prišlo do cesty. Tento živočích patrí k tetrapódom, prvým živočíchom ktoré prešli z vody na súš. C. scoticus sa však považuje za čisto morského tvora, ktorý sa nikdy nedostal na pevninu.

Predpokladá sa, že žil v močariskách, ktoré sa nachádzali na území dnešného Škótska. Problém s týmito fosíliami je, že postupom času sa na ne ukladalo viac a viac vrstiev, čím fosílie „spľasli“. Paleontológovia našli niekoľko kompletných fosílií tohto predátora, no všetky boli buď rozdrvené alebo mimoriadne deformované. Preto bol až donedávna obrovský problém zistiť, ako mohol predátor vyzerať.

S použitím CT vyšetrení a 3D modelovania mali vedci pred sebou prípad, ktorý sa podobal na 3D skladačku. Najprv výskumníci rekonštruovali mozgovú komoru a následne sa prepracovali k iným častiam lebky. Pomohlo aj to, že kosti boli rozdrvené, nie ohnuté. Nakoniec sa autorom štúdie podarilo vytvoriť rekonštrukciu lebky tohto predátora, ktorá sa od predchádzajúcich vizualizácií líšila.

Nová vizualizácia naznačuje, že mal tento obávaný predátor ploché telo a mimoriadne krátke končatiny. Na dĺžku ale dosahoval dva až tri metre. Hoci výskumníci zatiaľ nemajú v rukách veľa informácií, veria že lovil podobným spôsobom ako dnešné krokodíly. C. scoticus číhal pod vodnou hladinou na svoju korisť, ktorú ulovil vďaka mimoriadne silnému zakusnutiu.

Tento predátor však mal aj niekoľko mimoriadne vyvinutých zmyslov, ktoré mu pomáhali svoju korisť sledovať. Mal výborný zrak a dokázal cítiť vibrácie vo vode. Vedci našli aj zvláštnu medzeru v prednej časti nosa. Tá naznačuje, že tento tvor mohol mať aj iné dôležité zmysly.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre