Materializmus sociálnych sietí vedie ku stresu a nešťastiu: Takto ničia naše duševné zdravie

Sociálne siete priťahujú materialistické hodnoty a neustále propagovanie lepšieho života má vážny dopad na duševné zdravie.

ako mladí žiadajú o pomoc na instagrame?
Zdroj: Unsplash (Victoria Volkova), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Je dokázané, že sociálne siete nie sú najlepšie pre naše duševné zdravie. Lenže aký aspekt tohto sveta má na nás najhorší vplyv? Výskumníci z univerzity RUB zisťovali, do akej miery je pre nás nezdravý materialistický štýl, ktorý užívatelia na sociálnych sieťach najčastejšie prezentujú.  

Na internete nenájdete miesto, kde by sa ľudia medzi sebou mohli porovnávať tak jednoducho, ako môžu na Instagrame. Táto sociálna sieť propaguje drahé autá, cestovanie, značkové oblečenie či sledovateľov. Denne vidíme množstvo príspevkov, v ktorých ľudia pretláčajú “ideálny lajfstajl”. Niektorí môžu prirodzene nadobudnúť pocit, že ani zďaleka nie sú tam, kde sú ich rovesníci.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém s materialistickým myslením je podľa psychológov ten, že aj keď ľudia majú všetko čo potrebujú, stále by chceli viac. V snahe získať čo najväčší zástup followerov pridávajú ešte luxusnejšie fotografie, pričom sa neustále porovnávajú s ďalšími influencermi a snažia sa ich prekonať.  

Toto správanie môžeme pozorovať nielen u verejne známych ľudí, ale sme naň náchylní aj my. Snažiť sa prezentovať ideálny život, ktorý je “lepší” ako životy ostatných, môže podľa autorov novej štúdie viesť až k závislosti. V konečnom dôsledku sú však materiálne zmýšľajúci ľudia vystresovaní a nie sú až tak spokojní so svojim životom ako iní ľudia.  

Instagram priťahuje materialistické hodnoty a ničí duševné zdravie ľudí

V rámci štúdie výskumníci vyspovedali viac ako tisíc ľudí, ktorí používali minimálne jednu sociálnu sieť aspoň raz za týždeň. V priemere dobrovoľníci trávili na sociálnych sieťach viac ako dve hodiny denne. Dobrovoľníkom dali autori štúdie vyplniť niekoľko dotazníkov. Cez ne zisťovali, do akej miery myslia materialisticky, či majú tendenciu porovnávať sa s ostatnými, či používajú sociálne siete aktívne alebo pasívne a či majú pocit, že sú na sociálnych sieťach závislí.  

Ďalej vedci skúmali aj to, či sú dobrovoľníci vystresovaní a do akej miery pociťujú uspokojenie so svojim životom.  

“Z výsledkov výskumu sme zistili, že materialistickejšie zmýšľanie má tendenciu kráčať ruku v ruke s porovnávaním sa s ostatnými. Užívatelia majú tendenciu porovnávať sa s inými aj pri pasívnom sledovaní príspevkov a môžu nadobúdať pocit, že o niečo prídu, ak nie sú online,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Phillip Ozimek.  

Tento strach z premeškania sa nazýva FOMO (pozn. redakcie: Fear of Missing Out). Postupom času môže viesť k horšiemu duševnému zdraviu a eventuálne aj k menšej spokojnosti so svojim vlastným životom. Autori štúdie tvrdia, že sociálne siete sú jeden zo šiestich schodíkov k nešťastiu.  

Sociálne siete zároveň priťahujú materialisticky zmýšľajúcich ľudí a môžu tieto hodnoty v človeku posilniť, napríklad cez rôznych influencerov. Autori štúdie svoju prácu uzatvárajú tým, že je dobrý nápad sledovať koľko času strávime na sociálnych sieťach a tento čas obmedziť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre