BezpečnosťSpravodajstvo

Máte zapnutú túto funkciu? Google upozorňuje že môže vedieť kde ste a ponúka vám tieto dve možnosti

Aplikácia Google Fotky má funkciu odhadnutia približnej polohy, ktorá zistí kde bola fotka zhotovená aj bez zdieľania polohy.

Nie každý možno o tom vie, ale spolu s fotografiou sa ukladajú aj takzvané metadáta, rôzne údaje, v ktorých nájdete aj údaje o polohe. Vo väčšine prípadov sú tieto dáta neškodné, no ak sa snažíme chrániť svoje súkromie v kyberpriestore, nemusí sa nám páčiť predstava o tom, že v dátach fotky nájdeme našu domovskú alebo pracovnú adresu.

Spoločnosť Google ale nedávno informovala, že ak používate aplikáciu Google Fotky, mali by ste vedieť o ďalšej podobnej funkcii, ktorou je odhadované miesto fotky, informuje The Sun. V podstate ide o funkciu, ktorá sa pokúša rozpoznať pamiatky na zábere, či už v popredí alebo pozadí a na základe toho určiť, kde ste danú fotku vyhotovili. Spoliehať sa môže aj na rôzne iné faktory.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na túto funkciu by mala aplikácia upozorniť v momente keď ju otvoríte a dá vám na výber. Skutočnosť je taká, že funkciu odhadovanej polohy prestala spoločnosť používať nejaký čas dozadu, no stále sa pokúsi dosadiť miesto ku fotkám z iných zdrojov, ak máte zapnutú možnosť odhadnutia chýbajúcich miest.

Keď ale otvoríte aplikáciu Google Fotky, mali by ste dostať upozornenie. Aplikácia sa vás opýta či chcete uchovať existujúce informácie o polohe alebo či ich chcete vymazať. Rozhodnutie je čisto na vás a mali by ste sa rozhodnúť na základe toho, čo vám viac vyhovuje.

Vymazanie polohy z fotografií

V tomto smere však musíme upozorniť, aby ste s rozhodnutím neotáľali. Ako sa vyjadril technologický gigant, užívatelia majú čas len do mája. Ak si dovtedy nevyberiete jednu z možností, všetky odhadnuté informácie o polohe sa automaticky vymažú.

Lenže čo vlastne znamenajú jednotlivé rozhodnutia? Ak sa rozhodnete informácie o odhadovanej polohe uchovať, nezmení sa prakticky nič. Vaše fotografie budú stále obsahovať informácie o tom, kde ste ich vytvorili. Ak sa však rozhodnete tieto dáta vymazať, nemusíte sa báť, že by ste o niečo prišli. Ako sa píše na samotnom upozornení, všetky vaše fotografie ostanú uložené. Vymažú sa z nich len tie informácie, ktoré hovoria o možnej polohe ich zachytenia.

Ak ste toto upozornenie ešte nedostali, nepanikárte. Potupne bude prichádzať aj na ďalšie zariadenia a do mája tohto roka máte ešte dosť času.

Google vie kde ste fotku vytvorili na základe funkcie zdieľania polohy, no ako sme už spomínali, existuje ešte jedna funkcia – približné určenie polohy. Ak máte túto funkciu zapnutú, Google Fotky odhadnú vašu polohu na základe posledného miesta, kde ste mali zdieľanie polohy zapnuté, času odfotenia a prípadne aj internetového pripojenia. Keď si túto funkciu nevypnete, je prakticky zbytočné vypínať zdieľanie polohy.

Ak vás zaujíma, ako si lepšie chrániť súkromie, do pozornosti dávame aj tento článok. Zabezpečiť si však nemusíte len aplikáciu Google Fotky, ale priamo celý smartfón. V tomto článku ponúkame niekoľko nastavení, ktoré vám poskytnú väčšie súkromie a ochranu pred špehovaním. Stačí vám na ne len pár minút.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close