Zabezpečte si súkromie na Androide do pár sekúnd: Vďaka týmto nastaveniam vás budú menej špehovať!

Androidy majú množstvo výhod, no sú aj citlivejšie na hackerské útoky. Ochráňte si súkromie niekoľkými trikmi.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Operačný systém Android je mimoriadne prispôsobiteľný, no zároveň oveľa náchylnejší na hackerské útoky alebo malvér. Našťastie existujú spôsoby, ako sa môžete proti nim chrániť.

Ak hackeri napadnú vaše zariadenie, väčšinou sa chcú dostať buď k vašim peniazom alebo citlivým informáciám. Škodlivý softvér môže získať prístup k vašim četom, správam, galérii alebo rovno k celému zariadeniu a pomocou mikrofónu či fotoaparátu sledovať vás a vaše okolie. Súkromie je veľkou témou, čo sa týka práce na internete, používania sociálnych sietí a narábania so smartfónom ako takým.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Povolenia

Do našich smartfónov si častokrát sťahujeme rôzne mobilné aplikácie a väčšinou ani nedávame pozor na to, čo od nás vlastne chcú. Pri prvom spustení si každá pýta povolenia na to, aby mohla správne fungovať. Vo viac ako 90% prípadov ich však len bezducho odklikáme a ruku na srdce, mnohí z nás to považujú skôr za otravu. Práve na toto však hackeri spoliehajú a aj cez rôzne podvodné aplikácie sa pokúšajú do našich zariadení dostať.

Nie je to totiž tak dávno, čo Obchod Play doslova zaplavili rôzne podvodné aplikácie, ktoré boli dostupné aj u nás. Začiatkom tohto roka sa napríklad objavili aplikácie, ktoré napodobňovali funkcie umelej inteligencie, ktorá sa v poslednej dobe teší mimoriadnej obľube. Nie je tomu tak dávno, čo svet doslova fascinoval chatbot ChatGPT, ktorý vám v priebehu niekoľkých sekúnd dokáže vygenerovať článok prakticky o čomkoľvek.

Či už sa pýtate na životopis dávneho maliara alebo umelej inteligencii položíte pomerne jednoduchú otázku, koľko planét má naša Slnečná sústava. Vo svojich počiatkoch ChatGPT náhodne pozliepal len niekoľko viet, no dnes už dokáže vygenerovať súvislý text na vysokej úrovni, ktorý dokáže oklamať aj informovaných vedcov.

Aplikácie vás môžu oklamať

Čo sa však samotných aplikácii týka, tie sa len na oko pokúšali priniesť funkcionalitu umelej inteligencie a ťažiť tak na vašej senzácii. Ich pravou úlohou však bolo dostať do vášho zariadenia trójskeho koňa, ktorý následne prebral kontrolu buď nad časťou vášho zariadenia, alebo nad celým smartfónom.

Povolenia sú teda kritické, ak sa chcete chrániť pred škodlivým softvérom a prípadným sledovaním, či zneužitím vašich dát. Ako si však na to dať pozor? Ak si nabudúce stiahnete aplikáciu, pozrite sa na to, aké povolenia si od vás naozaj pýta. Je v poriadku, aby si Messenger požiadal o prístup ku galérii, fotoaparátu, alebo dokonca aj k mikrofónu, či polohe, pretože tieto funkcie aplikácia reálne využíva. Čo so získanými dátami robí Meta už je o niečom inom.

Ak si ale stiahnete jednoduchú baterku a tá chce prístup k celému systému, niečo nie je v poriadku. Aplikácia by si mala pýtať len tie povolenia, ktoré reálne potrebuje.

K jednotlivým povoleniam, ku ktorým pristupujú aplikácie, sa dostanete pomocou cesty Nastavenia > Aplikácie > Povolenia. Nižšie na snímke obrazovky, môžete vidieť niektoré z časti smartfónu, ku ktorým pristupujú aplikácie nahrané v našom smartfóne. 

Android_spavca aplikacii
Zdroj: Vosveteit

Zapnite si možnosť bezpečného prehliadania

V smartfónoch vo väčšine prípadov nájdete prehliadač Google Chrome, ktorý je síce najpoužívanejším prehliadačom, no stále má svoje chyby. Ak sa chcete na internete chrániť, odporúča sa zapnúť si režim bezpečného prehliadania. V tomto prípade vás prehliadač informuje, ak je webová stránka nebezpečná.

Stačí, ak si otvoríte aplikáciu Chrome a otvoríte si nastavenia. V nich nájdete možnosť ochrana súkromia a zabezpečenie a v tomto okne už uvidíte možnosť bezpečného prehliadania. Po kliknutí na bezpečné prehliadanie máte na výber ochranu vypnúť alebo si zapnúť štandardnú či vylepšenú ochranu.

Ako zaručiť, aby vás aplikácie nesledovali?

Zapnite si možnosť nesledovať

V okne súkromie a zabezpečenie nájdete aj ďalšiu možnosť, ktorá vám pomôže ochrániť vaše súkromie na internete a je ňou možnosť nesledovať. Ak stránka sleduje vaše dáta, zapnutie tejto možnosti by to malo obmedziť, aspoň v niektorých prípadoch. Google Chrome síce o sledovanie požiada, ale stále je na stránke, či jej vyhovie.

Ako zaručiť, aby vás aplikácie nesledovali?
Zdroj: Vosveteit.sk

Zašifrujte si zariadenie

Ak máte starší Android, vaše zariadenie nemusí byť zašifrované, čo môže ohroziť vaše súkromné dáta. Ak si chcete zariadenie zašifrovať, stačí ak si otvoríte nastavenia v telefóne a prejdete do časti zabezpečnie.

Tam nájdete možnosť šifrovanie a poverenia.

Ako zaručiť, aby vás aplikácie nesledovali?
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto okne budete vidieť možnosť zašifrovať zariadenie.

Po kliknutí na možnosť zašifrovať zariadenie však majte na pamäti, že si obmedzíte niektoré funkcie. Budík už nebude môcť spustiť vypnuté zariadenie. Niektoré zariadenia si budú vyžadovať nové heslo a reštartovanie smartfónu bude prebiehať o niečo pomalšie.

Vďaka týmto trikom si budete môcť lepšie chrániť svoje súkromie a zabrániť aplikáciám, aby sledovali dáta, ku ktorým by nemali mať prístup.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre