Máte v smartfóne „elektronických upírov“? Pozrite sa, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré míňajú batériu telefónu najviac

Niektoré aplikácie dokážu "vycucať" batériu v priebehu niekoľkých hodín. Vieme s nimi niečo robiť?

Čo môžeme robiť s náročnými aplikáciami?
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Na našom portáli sa pomerne často venujeme batérii smartfónu a čo všetko môžeme urobiť, aby nám vydržala čo najdlhšie. Hoci sa eventuálnej degradácii nevyhneme, pomerne často spomíname, okrem iného, že by ste sa mali vyhnúť používaniu náročných aplikácií. Lenže čo presne je náročná aplikácia?

V obchode s aplikáciami nájdete milión rôznych produktov, od jednoduchých poznámkových blokov, cez aplikácie na počasie, editory fotografií, až po najnovšie digitálne hry. Každá aplikácia ponúka radu rozličných funkcií na základe toho, čo nám ponúka. Niektoré funkcie sú ľahké, zatiaľ čo iné žerú pomerne dosť výkonu. Ak má aplikácia viacero náročných funkcií, potom sa z nej môže stať takzvaný „upír“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi náročné funkcie patrí akákoľvek forma zbierania a odosielania dát, používanie polohy, posielanie množstva notifikácií alebo náročné widgety. Prakticky však náročnú aplikáciu identifikujete tak, že sa vám mobil začne vybíjať oveľa rýchlejšie než predtým. Bežne ale máme na pozadí niekoľko rôznych aplikácií, čiže identifikovať vinníka môže byť náročné, no aj v tomto prípade si vieme pomôcť.

Dnes už má drvivá väčšina smartfónov v nastaveniach možnosť batéria a výkon alebo spotreba energie. V týchto nastaveniach sa vám zobrazia všetky aplikácie ktoré momentálne spotrebúvajú batériu a smartfón vám ukáže aj to, koľko energie potrebujú. Názov týchto nastavení sa môže líšiť od modelu k modelu, rovnako ako aj spôsob zobrazenia zoznamu aplikácií. Pravidlom ale býva, že na vrchu zoznamu by sa vám mali objaviť najnáročnejšie aplikácie, ktoré na svoje fungovanie míňajú najviac energie zariadenia.

Ako nájsť aplikácie, ktoré žerú veľa batérie
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť s nenásytnými aplikáciami?

Určite aj vo vašom smartfóne máte aplikáciu, ktorá si vyžaduje viac batérie ako ktorákoľvek iná. Po identifikovaní tohto „elektronického upíra“ máte niekoľko možností. Prvým krokom je skontrolovať cez Obchod Play, či nemá aplikácia dostupnú aktualizáciu. Novšie verzie zvyknú byť optimalizovanejšie a teda aj menej energeticky náročnejšie. Skúste nainštalovať aktualizáciu a opäť si overte, koľko výkonu náročná aplikácia potrebuje.

Ako nájsť aplikácie, ktoré žerú veľa batérie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak máte aplikáciu aktualizovanú, alebo aktualizácia nie je dostupná, potom vám ostáva už len reštartovať zariadenie. Reštart smartfónu môže problém so spotrebou batérie vyriešiť, no nemali by ste sa na to spoliehať. Aj po reštarte môže aplikácia ostať náročnou, no v tomto prípade už na výber veľmi nemáte. Náročnú aplikáciu môžete odinštalovať a nájsť jej ľahšiu alternatívu, alebo sa zmieriť s tým, že počas jej používania sa vám percentá minú rýchlejšie.

Náročná aplikácia nerobí problémy len z hľadiska menšej výdrže smartfónu. Rýchlejšia spotreba batérie znamená vyšší výkon zariadenia, čo vytvára zároveň aj teplo. Prehrievanie smartfónu môže viesť k rýchlejšej degradácií batérie a tým pádom k ešte väčším problémom s jej výdržou. Ak by vás zaujímalo pár trikov ako dostať z batérie maximum, potom do pozornosti dávame tento článok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre