ANDROIDNávody

Vybíja sa vám batéria smartfónu a nemáte po ruke nabíjačku? Takto vyťažíte z neho desiatky minút výdrže navyše!

Ak sa váš smartfón vybíja rýchlo alebo ste si ho zabudli dať nabiť, poznáme pár trikov, ako mu dopriať o niečo dlhšiu výdrž.

Batérie v smartfónoch časom degradujú a strácajú svoju kapacitu. Tento problém momentálne postihuje všetky modely a je len otázkou času, kedy kapacitu začne strácať aj vaše zariadenie.

Samozrejme, že niektoré modely vydržia dlhšie, v tomto prípade závisí aj od výrobcu a kvality samotnej batérie či od softvérovej úpravy. Väčšie smartfóny v tomto prípade majú výhodu, pretože sa do nich zmestí batéria s väčšou kapacitou. Ak sa vám ale smartfón vybíja až príliš rýchlo, alebo sa často ocitáte v situáciách, kedy máte len pár percent a žiadnu nabíjačku nablízku, pomocou týchto trikov môžete váš smartfón zachrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Šetrič energie

Prvým a najočividnejším riešením je zapnutie šetriča batérie. Väčšina modelov vám túto možnosť poskytne automaticky, ak batéria klesne pod 20 alebo 10%. Táto funkcia zníži spotrebu energie tým, že obmedzí niekoľko funkcií alebo dočasne vypne rôzne vizuálne efekty. Ak máte Android smartfón, šetrič batérie si môžete zapnúť jednoducho a to buď cez aplikáciu šetrenia alebo prostredníctvom notifikačnej lišty, kde ikonu šetriča nájdete po rozbalení ponuky s rýchlymi odkazmi.

Takto dostanete z vašej batérie maximum
Zdroj: Vosveteit.sk

Alternatívne riešenie, ako funkciu môžete zapnúť je prostredníctvom nastavení telefónu, kde nájdete správcu batérie. Tam uvidíte možnosť zapnúť šetrič. Niektoré zariadenia ponúkajú aj dodatočné nastavenia, ktoré vám umožnia predĺžiť život smartfónu o niečo dlhšie. Medzi ne patrí aj adaptívny režim batérie.

Obmedzte synchronizáciu účtov na pozadí!

Naše smartfóny sú inteligentné zariadenia, ktoré robia mnoho úkonov, ktoré si ani neuvedomujeme. Jedným z nich je aj synchronizácia účtov na pozadí telefónu. Nejde pritom len o e-maily a správy, ale aj o ďalšie aplikácie, ako sú napríklad počasie, sociálne siete a podobne. Keď nemáte % batérie nazvyš, tak vám odporúčame odpojiť od internetu, aby sa aplikácie nepripájali zbytočne k serverom služieb a neaktualizovali sa. V ideálnom prípade si zapnite mód úspory batérie. V tomto prípade smartfón automaticky pozastavení synchronizáciu aplikácií na pozadí.

Znížte jas zariadenia

Obrazovka patrí medzi jeden z najväčších žrútov batérie. Čím vyšší jas máte, tým sa batéria míňa rýchlejšie. Ak už ste na posledných percentách, odporúčame znížiť jas čo najnižšie. Moderné smartfóny prichádzajú aj s funkciou automatického nastavenia jasu, čiže ak si chcete jas nastaviť podľa seba, túto možnosť vypnite.

Takto dostanete z vašej batérie maximum
Zdroj: Vosveteit.sk

Nastavenie jasu sa líši od zariadenia k zariadeniu, no väčšina modelov má toto nastavenie okamžite k dispozícii prostredníctvom lišty s upozorneniami. V tomto prípade stačí, ak si otvoríte hornú lištu a tam si môžete jas okamžite nastaviť podľa vašej preferencie.

Vypnite možnosť Always-On

Moderné smartfóny prichádzajú s možnosťou always-on displeja, teda tie najdôležitejšie informácie sa vám na obrazovke zobrazia bez ohľadu na to, či je zariadenie uspaté alebo nie. V situáciách, kedy máte slabú batériu sa táto funkcia odporúča vypnúť. Ak sa vám smartfón vybíja pomerne rýchlo, zvážte skrátenie doby, po ktorej sa automaticky dá do režimu spánku.

Takto dostanete z vašej batérie maximum
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorte si nastavenia a nájdite možnosti uzamknutia displeja. V nich nájdete možnosť režim spánku, ktorý si nastavte podľa svojej potreby. Ten najkratší čas môže pôsobiť otravne, preto odporúčame, aby ste si vybrali čas, ktorý bude vyhovovať vám osobne. Čím je kratší, tým smartfón zaspí rýchlejšie a šetrí batériu.

Vyhnite sa extrémnym teplotám

Batérie nemajú rady, ak je vonku príliš horúco alebo veľká zima. Týmto situáciám sa však vyhnúť nedokážeme, no treba sa napríklad vyhnúť nechávaniu smartfónu na rozhorúčenej palubovke auta.

Prepnite si 5G sieť na 4G sieť

Možno ste to nevedeli, ale 5G sieť je energeticky náročnejšia ako 4G sieť. Preto, ak máte posledné % v batérii a potrebujete vyťažiť zo smartfónu čo najviac, tak si vypnite prihlasovanie smartfónu do 5G siete. Túto funkciu vám rovnako odporúčame vypnúť aj v prípade, ak sa nenachádzate v pokrytí 5G siete. Dôvodom je, že smartfón sa v pravidelných intervaloch snaží pripojiť do tohto typu siete.

Zistite, ktoré aplikácie žerú najviac batérie

Každá aplikácia má svoje vlastné požiadavky, je teda pochopiteľné, že jedna je náročnejšia na batériu ako iná. V nastaveniach batérie si môžete pozrieť najväčších žrútov batérie a dané aplikácie prípadne vypnúť.

Takto dostanete z vašej batérie maximum
Zdroj: Vosveteit.sk

Použite mód nerušiť

O tomto triku sa až tak nevie, teda aspoň nie v spojení so šetrením batérie. Ak zapnete mód nerušiť, automaticky sa vypnú určité funkcie, ktoré by vám v inakšom prípade žrali batériu. Ide napríklad o notifikácie, ktoré patria medzi žrútov batérie. Pri každom upozornení, každej správe a podobne, vám zavibruje smartfón a rozsvieti sa obrazovka. Ak vám chodia upozornenia častejšie, tak to má negatívny dopad na výdrž.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close