Máte pocit, že váš smartfón niekto odpočúva alebo monitoruje bez vášho vedomia? Toto si všímajte!

Pozrite sa, na čo všetko by ste sa mali pozrieť vo vašom telefóne, keď máte podozrenie, že vás niekto špehuje či monitoruje vašu aktivitu.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Máte podozrenie alebo strach, že je váš telefón monitorovaný alebo, že vás niekto odpočúva? Ak áno, určite si to overte pomocou tohto článku. Spolu s portálom wikihow.com vám prinášame znamenia, vďaka ktorým zistíte, či je váš telefón niekým monitorovaný. 

Máte podozrenie, že niekto monitoruje váš mobil?

Keď voláte, váš telefón vydáva divné zvuky

Ak váš telefón pri volaní vydáva čudné zvuky, určite zbystrite pozornosť, hlavne ak ide o zvuky podobné klikaniu, je tu totižto veľká šanca, že niekto nahráva alebo odpočúva váš hovor. Treba ale podotknúť, že môže existovať aj viacero vysvetlení pre takéto zvuky. Môže ísť napríklad o technické problémy so zariadením, problémy so sieťou operátora a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Váš telefón sa správa nezvyčajne

Je takmer 100% šanca, že ste špehovaný, keď sa váš mobil len tak rozsvieti alebo reštartuje. Toto sú veci, ktoré by sa za normálnych okolností diať určite nemali. Je to spôsobené tým, že váš smartfón detegoval aktivitu a prirodzene na ňu reaguje.

Batéria na vašom telefóne sa neskutočne rýchlo vybíja

V tomto prípade sa môže stať, že sa batéria na vašom telefóne zrazu ocitne napríklad len na 10%, pričom len pred hodinou či dvoma bola na 70% a vy ten mobil absolútne ani len nepoužívate. To samozrejme v poriadku nie je a je potrebné začať niečo s tým robiť. Vysvetlení môže byť ale viacero. V ideálnom prípade by ste mali odhaliť príčinu. Napríklad, či nejaká aplikácia neodosiela dáta na pozadí. Alebo či nemáte neustále zapnutú kameru, prípadne mikrofón a podobne. Ak áno, tak je možné, že z vášho smartfónu odchádzajú informácie.

Telefónu trvá dlhú dobu, kým sa vypne a zapne

Ak sa z nejakého dôvodu váš smartfón nechce vypnúť alebo zapnúť a trvá to neskutočne dlhú dobu, kým sa tak stane, verte, že ste pravdepodobne prišli na ten dôvod, prečo tomu tak je. Je tu pomerne veľká šanca, že máte v zariadení spyware alebo iný nebezpečný softvér. Ide totiž o jeden z indikátorov, že na pozadí vášho mobilu sa ukončujú procesy, resp. sa zapínajú.

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Dostávate zvláštne správy

Keď dostanete podozrivú správu, radšej ju úplne ignorujte. V správe sa vedia vyskytovať náhodné čísla či znaky. Ide o jeden zo signálov, že sa niekto snaží dostať do vášho zariadenia.

Váš úložný priestor sa začína výrazne plniť

Práve aj toto je vec, ktorú by sme si mali aspoň raz za čas skontrolovať. Ak sa vám váš úložný priestor zapĺňa oveľa rýchlejšie než je bežné a vy neviete prečo, pravdepodobne môže ísť o spyware. Dôvodom je, že útočník môže vytvárať súbory, ktoré neskôr odosiela na vzdialený server, napríklad keď sa pripojíte k Wi-Fi sieti.

Dajte si pozor na povolenia, ktoré udeľujete aplikáciám

Niektoré aplikácie dokážu fungovať na pozadí tak, že o tom neviete. Preto je dobré, keď sa pozriete aj na invazívne povolenia, či nimi nedisponujú nejaké aplikácie. Odporúčame vám preto pozrieť sa na povolenia, ako je napríklad schopnosť zapisovať dáta na úložisko, prekrývať obrazovku inými oknami, prístup k mikrofónu a ďalšie.

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Váš telefón sa viac prehrieva

Časté prehrievanie smartfónu je ďalším znamením, že váš smartfón má spyware či iný vírus. Za prehrievaním stojí to, že váš mobil na pozadí pracuje, čo si vyžaduje zdroje mobilu. Výsledkom toho je, že sa jednoducho zahrieva a to aj v situácii, kedy by nemal.

Vysoké teploty smartfón
Zdroj: Unsplash (Christian Wiediger, úprava Vosveteit.sk)

Dizajn aplikácii sa „zmenil“

Môže sa vám zdať, že sa dizajn aplikácií či webových stránok „zmenil“, no možno ste jediný komu sa to udialo a napríklad vidíte, že váš kamarát má ten „starý“ dizajn aplikácií alebo webových stránok. Buďte si istý, že sa to nedeje len tak.

Práve malvér vie zmeniť to, ako vidíte nejakú aplikáciu či webovú stránku.

Na vašom zariadení sa vyskytujú aplikácie, ktoré ste si nestiahli

Určite sa môže stať, že na vašom mobile uvidíte aplikáciu, ktorú si nepamätáte, že ste sťahovali. Táto situácia však neveští nič dobré. Táto metóda útoku sa volá „dropping“ a vo všeobecnosti funguje tak, že si stiahnete aplikáciu, ktorá zväčša funguje ako má, ale táto aplikáciu stiahne do vášho zariadenia ďalšiu, no už nebezpečnú.

Vytočte kód USSD

Toto je skvelý spôsob, ktorým si overíte, či nie je váš smartfón odpočúvaný alebo sledovaný. Stačí vám zavolať na *#21# alebo *#62#. Následne, ak je všetko v poriadku, mali by ste vidieť obrazovky, ako môžete vidieť nižšie.

presmerovane hovory nastavenia Android_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že tipy vyššie vám pomohli, aby ste mali istotu, že nie ste odpočúvaný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre