BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Dali ste telefón do rúk neznámej osoby? Ako môžete zistiť, či vám nepresmerovala hovory alebo SMS na iné číslo?

Ako môžete zistiť, či vám niekto presmeroval hovory alebo SMS správy na iné mobilné číslo? Pomocou tohto kódu to odhalíte okamžite!

Vynaliezavosť hackerov nemá hraníc. Častokrát nás vábia na rôzne aplikácie, aby sme si ich stiahli a nainštalovali do zariadenia, a následne prostredníctvom nich zbierajú dáta bez nášho vedomie, prípadne robia ešte niečo horšie. V priebehu včerajšieho dňa sme vás upozornili na softvér, ktorý kradne citlivé údaje z finančných aplikácií. Dnes sa presunieme viac do reality.

Tento trik, aby mal útočník informácie o vašich hovoroch, či SMS správach, nemusí použiť len hacker, ale kľudne aj hocikto iný, napríklad ohrdnutý priateľ, či priateľka. Alebo niekto, kto vám chce jednoducho zle. Útočník môže potom dokonca aj dvíhať hovory. Presmerovanie hovorov je pomerne jednoduché a trvá to pár sekúnd keď viete, ako na to. Je to možné prostredníctvom nastavení aplikácie Telefón, prípadne cez GSM kód. Presmerovať je možné pritom buď konkrétne číslo alebo aj všetky prichádzajúce hovory, či správy.

TIP Redakcie: Pozrite sa, ako môžete volať so skrytým číslom na všetky čísla alebo na konkrétne mobilné číslo.

Ako zistiť, či vaše hovory alebo SMS správy sú presmerované na iné číslo?

Ako sme vyššie spomínali, tak k týmto nastaveniam sa môžete dostať pomerne ľahko. Umožňuje to vstavaná aplikácia smartfónu – Telefón. Povedzme si ale úprimne, koho by napadlo, že má presmerované hovory? Pravdepodobne asi nikoho alebo len malú časť z nás. Nehovor viac o tom, že mnohí z nás ani netušia, že takéto nastavenia existujú.

Existuje aj jednoduchší spôsob, ako môžete zistiť, či máte presmerované hovory na iné číslo. Tento spôsob dokonca umožňuje odhaliť aj ďalšie informácie. Napríklad to, či sa i vaše SMS správy odosielajú na číslo tretej strany. Urobiť tak môžete potom, ako zadáte do aplikácie Telefón číselný kód *#21#. Potom zvoľte možnosť vytočiť. Následne uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie.

presmerovane hovory nastavenia Android_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak budete mať presmerované hovory, či SMS, tak pomocou kódu *#62# môžete odhaliť, kam smerujú. Po zadaní kódu vám telefón ukáže cieľové číslo pri všetkých možných presmerovaniach.

presmerovane hovory nastavenia Android_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako zrušiť presmerovanie hovorov?

Samozrejme, presmerovanie hovorov a SMS správ je možné zrušiť a to dvomi spôsobmi. Prvým z nich je prostredníctvom nastavení aplikácie Telefón a druhým cez ďalší kód, ktorý je *#002#. Potom, ako vyťukáte tento kód a zvolíte možnosť volať, tak zrušíte presmerovania.

Poznali ste kódy vyššie? Prípadne poznáte iné užitočné kódy, ktorým sa oplatí venovať extra pozornosť? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close