Marťanská kôra je ako zbroj: Čo všetko nám prezradilo najväčšie zemetrasenie na planéte?

Autori štúdie analyzovali seizmické dáta zemetrasenia, ktoré sa objavilo na Marse minulý rok.

Marťanská kôra je ako zbroj, tvrdia vedci
Zdroj: NASA, J. Bell (Cornell U.) and M. Wolff (SSI), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V máji minulého roku výskumníci z ETH Zürich zaznamenali na Marse najväčšie zemetrasenie, aké bolo kedy pozorované na inej planéte. Zemetrasenie s magnitúdou 4,6 zaznamenal seizmometer, ktorý sa na planétu dostal v rámci misie InSight. Seizmické vlny sa prenášali po povrchu planéty.

Výskumníci po aktivovaní seizmometra museli čakať viac ako tri roky, kým sa im podarilo zaznamenať veľké zemetrasenie na povrchu červenej planéty. Ich prácu ohrozovala aj slabá batéria, no nakoniec sa ich čakanie vyplatilo. Seizmické vlny v tomto prípade obišli celú planétu niekoľkokrát. To vedcom umožnilo získať dôležité informácie nielen o špecifických regiónoch Marsu, ale aj o celej planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Počas najväčšieho zemetrasenia aké bolo na povrchu Marsu zaznamenané, seizmické vlny obehli planétu až trikrát,“ vysvetľuje seizmológ a vedúci novej štúdie, Doyeon Kim.

V rámci novej štúdie výskumníci zisťovali, akou rýchlosťou sa seizmické vlny šírili v odlišných frekvenciách. Tento výskum poskytuje dôležité informácie o interiéri planéty. Už v minulosti mohli vedci získať regionálne údaje o interiéri červenej planéty, vďaka dvom veľkým meteoritom, ktoré dopadli na povrch. Teraz ale majú k dispozícii dáta zachytávajúce celú planétu.

Vlastnosti marťanskej kôry

Vďaka seizmickým vlnám vedci dokázali zistiť hrúbku marťanskej kôry. Tá má v priemere od 42 do 56 kilometrov. Najtenšia je v impaktnej oblasti Isidis, kde má hrúbku len 10 km. Najhrubšou je kôra v provincii Tharsis, kde má 90 km. Pre porovnanie, kôra Zeme má v priemere od 21 do 27 km. Kôra Mesiaca má v priemere 34 až 43 km.

„Marťanská kôra je oveľa hrubšia ako kôra Mesiaca a Zeme. Pravidlom býva, že menšie planetárne telesá sústavy majú hrubšiu kôru ako väčšie telesá. Máme šťastie, že sa nám podarilo toto zemetrasenie na Marse zaznamenať. Ak by sa otrasy s podobnou magnitúdou objavili na Zemi, len ťažko by sme dokázali určiť hrúbku planetárnej kôry. Mars je menší ako Zem, no seizmickú energiu transportuje oveľa efektívnejšie,“ tvrdí Kim.

Výsledky štúdie zároveň poukázali na rozdiel medzi severnou a južnou pologuľou planéty. Ide o kontrast, ktorý sme si všimli už od čias prvých teleskopov. Severná pologuľa Marsu pozostáva hlavne z plochých nížin, zatiaľ čo na južnej pologuli môžeme pozorovať vysoké plošiny. Dávnejšie sa predpokladalo, že za týmto rozdielom stoja dva typy skál s odlišnou kompozíciou.

Marťanská kôra je ako zbroj, tvrdia vedci
Zdroj: MOLA Science Team / Doyeon Kim, ETH Zurich

Kompozícia skál je rovnaká, vysvetľujú vedci, no líši sa hrúbka planetárnej kôry. Ak je kôra hrubšia na juhu, potom je materiál pod ňou menej hustý. Na severnej pologuli je kôre tenšia a pod ňou sa ukrýva hustejší a ťažší materiál. Výskum dokázal, že hustota kôry na severnej a južnej pologuli je viac-menej rovnaká, no na južnej pologuli je kôra širšia, ako na tej severnej.

Štúdia zároveň poskytla lepší pohľad aj na to, ako Mars generuje teplo. Výskumníci tvrdia, že hlavným zdrojom tepla dnes je rozklad rádioaktívnych prvkov tória, uránu a draslíku. 50 až 70% týchto prvkov sa nachádza v marťanskej kôre. To vysvetľuje, prečo v niektorých regiónoch aj dnes prebieha roztápanie ľadu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre