Máme na dosah ruky liek proti starnutiu? Tento špecifický proteín dokáže spomaliť starnutie ľudských buniek

V novej štúdii dokázali vedci spomaliť procesy ľudských buniek tým, že do nich vložili proteín pomálok.

titulka-starnutie_2
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Pomálky sú mimoriadne pozoruhodné organizmy. Dokážu prežiť aj tie najnehostinnejšie podmienky na Zemi a výskumy ukazujú, že dokážu prežiť aj v otvorenom vesmíre. Výskumníci z University of Wyoming skúmali, čo sa ukrýva za touto výnimočnou vlastnosťou, keď natrafili na niečo ešte pozoruhodnejšie.  

V rámci novej štúdie vedci pozorovali, že ak do ľudských buniek pridáme proteíny pomálok, dokážeme spomaliť ich molekulárne procesy. Výskumníci sa domnievajú, že tieto proteíny môžu byť vhodným kandidátom pre výskum metód spomalenia starnutia. Výskumníci sa zamerali na mechanizmy, ktoré pomálky používajú pri prechode do stavu špecifickej hibernácie, ktorá im dovoľuje prežiť aj tie najnehostinnejšie podmienky na svete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tomto stave dokážu drobné polmilimetrové organizmy prežiť kompletné vysušenie alebo zmrazenie až k teplotám kúsok nad absolútnou nulou, pri ktorej prestávajú všetky molekulárne pohyby. Ako sme už spomínali, pomálky dokážu prežiť aj vákuum vesmíru. To všetko dokážu kvôli takzvanej biostáze. Ide o stav, v rámci ktorého vzniká pomocou proteínov gél vo vnútri buniek a tým sa spomaľujú životné procesy.  

“Fascinujúce je, že keď tieto proteíny vložíme do ľudských buniek, vytvorí sa rovnaký gél a spomalí sa metabolizmus. Navyše podobne ako pri pomálkach, keď ľudské bunky uložíme do biostázy, stávajú sa odolnejšie voči rôznym druhom stresu. Prakticky tak ľudské bunky získavajú nejaké schopnosti pomálok,” vysvetľuje Silvia Sanchez-Martinez, vedúca novej štúdie.  

Liek na starnutie?

Pozoruhodnejšie je však to, že tento proces možno zvrátiť. Rovnako ako pri pomálkach, aj tu platilo, že hneď ako environmentálny stres ustal, gél sa rozpustil a bunky začali fungovať s normálnym metabolizmom. Výsledky novej štúdie vedcom poskytli nový smer výskumu technológií, ktoré by mohli vyvolať biostázu nielen v bunkách, ale aj v celých organizmoch. Vďaka týmto technológiám by sme mohli predĺžiť život človeka.  

Už v predchádzajúcich výskumoch sa vedcom podarilo dokázať, že prirodzené a laboratórne vytvorené proteíny pomálok môžu pomôcť stabilizovať dôležitý liek. Ten sa používa na liečbu hemofílie a ďalších chorôb bez toho, aby vyžadoval chladenie.  

Téme starnutia sa v posledných rokoch venuje veľa výskumov. DO pozornosti dávame napríklad štúdiu, ktorú uverejnil portál Aging US. V rámci tejto práce výskumníci demonštrovali unikátny spôsob, ako by sme mohli preprogramovať bunky tak, aby sa prehodili do mladšieho štádia. Prakticky tak dokážeme zvrátiť starnutie tým, že omladíme bunky.  

Tento proces bol známy aj v minulosti, no problémom bolo, že ak vedci omladia bunky až príliš, stanú sa z nich rakovinové bunky. V práci vedci priblížili svoj proces viac do hĺbky a ak vás zaujíma ako dokázali omladiť bunky, do pozornosti vám dávame tento článok.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre