Ide o prvých obyvateľov Mesiaca? Podarilo sa týmto nesmrteľným tvorom osídliť našu prirodzenú družicu?

V roku 2019 havarovala na Mesiaci sonda, ktorá so sebou niesla špeciálny náklad.

Podarilo sa týmto tvorom osídliť mesiac?
Zdroj: Vosveteit.sk, Bing Image Creator

Pomalky sú drobné živočíchy, ktoré dokážu prežiť aj tie najnehostinnejšie podmienky na Zemi. Ešte v roku 2019 pristála na povrchu Mesiaca sonda Beresheet, prvá súkromná sonda, ktorá mala jemne pristáť na našej prirodzenej družici. Na palube si niesla aj pomalky.  

Misiu Beresheet sprevádzali problémy už od samotného počiatku. Ako prvé zlyhali kamery systému star tracker, ktorý mal zaručiť správnu orientáciu sondy a funkciu jej motorov, približuje portál The Conversation. Kontrolné stredisko dokázalo niektoré problémy vyriešiť, no počas pristávania sa objavili ďalšie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas brzdiaceho manévru sa poškodil gyroskop sondy, čo viedlo k zablokovaniu hlavného motora. Výsledkom bolo, že sonda Beresheet sa vo výške 150 metrov pohybovala stále rýchlosťou 500 km/h, čo nemala šancu ubrzdiť. Sonda vrazila do povrchu mesiaca a roztrieštila sa na niekoľko kusov, ktoré sa rozleteli stovky metrov od miesta nárazu.  

Otázkou ostáva, čo sa stalo s pomalkami na palube. Existuje nejaká šanca, že náraz sondy prežili a dokázali by prežiť aj nehostinné podmienky Mesiaca alebo že by sa na povrchu dokázali rozmnožovať?  

Zvieratá, ktoré vydržia (takmer) čokoľvek

Tardigrády (resp. pomalky, ako ich voláme u nás) sú drobné zvieratá, ktorých veľkosť sa pohybuje od 0,1 do 1,5 mm. Majú zvláštnu, valcovitú alebo mierne zúženú telovú stavbu a osem noh, ktoré sú zakončené pazúrikmi alebo prísavkami. Sú to mikroskopické, viacbunkové organizmy, ktoré sú známe svojou mimoriadnou odolnosťou voči extrémnym podmienkam, vrátane vysokého a nízkeho tlaku, extrémnych teplôt, radiačného žiarenia a dokonca vákua vo vesmíre.

Väčšina pomalok žije vo vodných prostrediach, no možno ich nájsť prakticky kdekoľvek. Musia byť však obalené filmom vody na to, aby mohli byť aktívne, kŕmiť sa, hýbať sa, rásť a rozmnožovať sa. Rozmnožovať sa môžu sexuálne aj asexuálne či dokonca hermafroditizmom. Ako sme už spomenuli, pomalky dokážu prežiť aj to najnehostinnejšie prostredie. Zaujímavosťou ale je to, že dokážu prežiť aj podmienky, ktoré nenájdeme na Zemi, a ani na Mesiaci.  

Podarilo sa pomalkam prežiť na Mesiaci?

V prípade potreby dokážu pomalky zastaviť svoj metabolizmus a stratiť až 95% vody. Počas procesu dehydratácie sa telo pomalky scvrkne na polovicu svojej normálnej veľkosti a zmiznú aj jej končatiny, ostávajú len drobné pazúriky. Vzhľadom na druh pomalky môže proces dehydratácie trvať rôzne dlho, pričom nie je garancia toho, že sa dokážu vrátiť späť. Dehydratované pomalky ale dokážu prežiť teploty od -272 až do 150 stupňov Celzia a vysokú dávku gama žiarenia. Vysoké dávky žiarenia však dokážu zabiť vajíčka pomalok.  

Dokázali teda pomalky prežiť náraz a boli by schopné sa na povrchu mesiaca rozmnožovať? Počas lunárnej noci sa teploty pohybujú okolo -170 až -190 stupňov Celzia a počas dňa vystúpia až na 120. Radiácia na povrchu Mesiaca prekvapivo nie je až tak vysoká. Ožiarenie gama lúčmi za desať rokov sa rovná dávke jedného Graya. Ani náraz sondy nebol až tak silný, aby pomalky zabil.  

„Tardigrády môžu prežiť vysušenie, zahibernovať a potom byť oživené aj po desiatkach rokov.“

Znamená to teda, že pomalky na Mesiaci dokázali prežiť a pravdepodobne sa tam stále nachádzajú. Rozmnožovať sa ale nedokážu, pretože im chýba tekutá voda, kyslík a potrava. Kvôli nedostatku týchto základných potrieb ostanú vo svojom neaktívnom stave.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre