Malária v renesančnom Taliansku: Ochorením trpel aj príslušník mocnej dynastie

Autori novej štúdie objavili parazita Plasmodium falciparum v terakotovej nádobe, kde sa nachádzalo neznáme tkanivo zosnulého.

Malaria
Zdroj: Christoph Burgstedt / Shutterstock.com

Výskumníci z Eurac Research sa v rámci svojej novej práce pozreli na parazita menom Plasmodium falciparum, pôvodcu tropického ochorenia malárie. Toto ochorenie bolo mimoriadne rozšírené aj počas renesančného obdobia v Taliansku, kde bolo známe ako „Febbre terzana“. Autorom štúdie sa podarilo nájsť stopy po baktérii v balzamovacích nádobách v bazilike San Lorenzo vo Florencii.

Malária ročne na svedomí viac ako 400-tisíc ľudských životov. Objavuje sa hlavne v oblastiach Ázie, juhovýchodnej Afriky a Amazónie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas renesancie dynastia Mediciovcov pochovávala svojich mŕtvych podľa špeciálneho rituálu. Počas balzamovania vybrali vnútornosti, ktoré následne umiestnili do terakotových nádob, ktoré sa nazývali orci. Tieto nádoby pochovali spolu s rakvou v bazilike San Lorenzo. V roku 2010 sa výskumníkom podarilo odobrať vzorky z deviatich nádob orci, ktoré niesli znak rodu Mediciovcov. Z deviatich nádob dve niesli mená špecifických členov rodu.

Z nádob sa vedcom podarilo odobrať niečo, čomu spočiatku neprikladali takmer žiadnu váhu. Išlo o kus niečoho, čo mohol byť kľudne len kus látky. Nakoniec sa ale ukázalo, že išlo o mumifikované tkanivo neznámeho pôvodu. Materiál bol však príliš degradovaný na to, aby vedci dokázali identifikovať o čo ide. Od éry Mediciovcov bola Florencia niekoľkokrát zaplavená a teplotné rozdiely tiež prispeli k degradácii vzorky.

„Proteíny alebo DNA sa vo vzorke takmer nenachádzali, no nešlo o úplne zlé správy. Mikroskopická štruktúra bola mimoriadne zaujímavá,“ vysvetľuje, mikrobiológ Frank Maixner, jeden z autorov štúdie.

Malária v renesančnom Taliansku

Maixner vysvetľuje, že tenká sekcia tkaniva odhalila potenciálne krvné cievy, v ktorých sa nachádzala zbierka červených krviniek. Autori štúdie využili špeciálnu metódu na to, aby v týchto krvinkách odhalili parazita Plasmodium falciparum. Objav výskumníkov prekvapil. Okrem parazita zodpovedného za maláriu objavili ešte stopy jedného parazita menom babesia. Oba nálezy ale neboli jednoznačné.

Vedci sa obrátili na výkonnejšie metódy pozorovania a všimli si prstencovú štruktúru, ktorá je charakteristická pre jedno z vývojových štádií parazitov P. falciparum. Rovnakú štruktúru však mohol vytvoriť aj parazit babesia. Poslednou metódou bola imunohistochemická metóda, ktorá vedcom umožnila odhaliť v tkanive protilátky. Až táto fáza výskumu potvrdila, že sa v tkanive skutočne nachádzal parazit, ktorý bol zodpovedný za maláriu. Vedci jednoznačne potvrdili, že tento parazit je zodpovedný za najsmrteľnejšiu formu malárie, malaria tropica. Toto ochorenie sa objavuje prevažne v oblastiach pri rovníku.

Výskumníci objavili Plasmodium falciparum v mnohých skúmaných bunkách. Zároveň si všimli štruktúry, ktoré sú mimoriadne dôležité pre interakciu parazita so svojim hostiteľom. Tieto štruktúry môžu výrazne ovplyvniť priebeh ochorenia. Krvná analýza odhalila, že jedinec patril do skupiny B, ktorá je oveľa menej odolná voči malárii. Vedci nedokážu povedať, ktorému z Mediciovcov tkanivo patrilo. Objavili ho totiž v nádobe, ktorá nemala svoje vlastné označenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre