Liek proti starnutiu môžeme mať po celý čas v sebe: Nová štúdia odkrýva schopnosti týchto špeciálnych buniek

Nový výskum zisťuje, že T-lymfocyty môžeme preprogramovať tak, aby bojovali proti starnutiu.

titulka-starnutie_2
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Človek sa narodí, prežije svoj život a umiera, no existuje možnosť, aby sme mohli žiť dlhšie alebo dokonca večne? Záhade starnutia sa v posledných rokoch venovalo viacero výskumov a odborníci veria, že existuje spôsob, ako by človek mohol žiť dlhší, zdravší a celkovo lepší život. Či vieme starnutie úplne zastaviť je ale otázka, na ktorú zatiaľ nemáme odpoveď.  

Výskumníci z Cold Spring Harbor Laboratory v novej práci zisťujú, že “elixír” proti starnutiu mohli mať ľudia po celý čas v sebe. Touto zázračnou látkou sú takzvané T-lymfocyty, ktoré sa považujú za hlavné regulačné bunky špecifickej imunity. Vyvíjajú sa v kostnej dreni a následne dozrievajú v týmuse. Autori novej štúdie zisťujú, že T-lymfocyty môžeme preprogramovať tak, aby bojovali proti starnutiu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa podarí týmto bunkám dodať špecifickú sadu genetických modifikácií, T-lymfocyty môžu začať bojovať proti senescentným, teda starým bunkám. Predpokladá sa, že staré bunky v našom tele sú zodpovedné za veľa rôznych chorôb, s ktorými sa stretávajú ľudia v pokročilom veku.  

Za senescentnú bunku sa považuje taká bunka, ktorá sa prestane deliť. Starnutím sa v našom tele objavuje viac a viac týchto buniek, čím vzniká škodlivý zápal. Dnes poznáme niekoľko liekov, ktoré dokážu tieto bunky eliminovať, no väčšina z nich sa musí brať dlhodobo.  

Prirodzená „fontána mladosti“

Nová štúdia sa zamerala na špecifický druh T-lymfocytov, ktorý sa nazýva CAR T-lymfocyt. Tento typ buniek dokázali v tele myši preprogramovať na to, aby bojovali so starými bunkami. Výsledok bol taký, že myši žili dlhšie, zdravšie a mali nižšiu váhu, lepší metabolizmus a toleranciu na glukózu. Zároveň vyvíjali vyššiu fyzickú aktivitu. Všetky tieto výhody sa objavili bez toho, aby CAR T-lymfocyty poškodili zdravé tkanivo alebo spôsobili iné problémy.  

“Keď tieto bunky podáme starším myšiam, tie omladnú. Keď ich dáme mladým myšiam, starnú pomalšie. Dnes neexistuje žiadna liečba, ktorá by niečo také dokázala,” vysvetľuje Corina Amor Vegas, vedúca výskumu.  

Ďalšou výhodou CAR T-lymfocytov je ich dlhovekosť. Ak podáme niekomu len jednu dávku v mladosti, tieto bunky môžu pracovať po celý život. Len jedna dávka v mladosti teda dokáže pomôcť aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavujú v neskorších fázach života, napríklad s cukrovkou alebo obezitou.  

T-lymfocyty majú zároveň schopnosť vyvinúť si istú formu pamäte a ostávajú v našich telách. Tým sa líšia od akéhokoľvek chemického lieku. V tomto prípade má človek jedinečnú možnosť podstúpiť zákrok raz a ťažiť z neho celý život. Pri chronických chorobách to je naozaj obrovská výhoda. Namiesto pravidelných zákrokov by mohli pacienti podstúpiť liečbu len jediný krát. CAR T-lymfocyty sa už v minulosti používali na liečbu rakoviny krvi. Nová štúdia však dokazuje, že pomocou nich vieme liečiť aj ďalšie zdravotné problémy a zlepšiť kvalitu života. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre