Veda a výskum

Liečil gladiátorov aj cisárov: Storočia ukryté rady rímskeho lekára Galena sa dostali na svetlo sveta

Galen z Pergamonu sa považuje za významnú historickú osobnosť, ktorá svoje vedomosti šírila ďalej do sveta.

Pomocou röntgenového zobrazovacieho prístroja sa vedcom podarilo objaviť dielo zo 6. storočia, ktoré vytvoril grécko-rímsky doktor menom Galen. Vo štúdii publikovanej v roku 2018 autori vysvetľujú, že pôvodný medicínsky text bol zapísaný na pergamene, ktorý v 11. storočí zoškrabali a nanovo ho zapísali náboženskými hymnami.

Galen sa považuje za mimoriadne významnú historickú osobnosť, ktorá ošetrovala nielen gladiátorov, ale aj cisárov Rímskej ríše. Za svoj život vytvoril mnoho diel, no za najvýznamnejšie sa považuje text zaoberajúci sa miešaním jednoduchých liečiv. Toto dielo malo pomôcť ostatným lekárom. V šiestom storočí nášho letopočtu bolo preložené do sýrčiny – jazyka, ktorý mal byť mostom medzi gréčtinou a arabčinou, informuje portál SLAC.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preloženie jazyka do sýrčiny malo pomôcť rozšíriť Galenove vedomosti do islamského sveta, no ani jeho reputácia nedokázala diela zachrániť. Najkompletnejšiu verziu jeho textov v 11. storočí vymazali a prepísali ich náboženskými textami. Zoškrabanie pôvodného textu z pergamenu bolo v tom období úplne bežné a prepísané dokumenty historici označujú ako palimpsesty.

V roku 2018 výskumníci objavili na jednom z pergamenov stopy prepísaného textu, čo sa rozhodli lepšie preskúmať. Po prvýkrát tak mohli nahliadnuť na prastaré dielo významného lekára. Štúdia odhalila, že pôvodný text ide kolmo na nový text, vďaka čomu mohli výskumníci prečítať viac informácií, ktoré do pergamenu pôvodne zapísal Galen.

„Dúfali sme, že sa nám podarí objaviť aspoň drobné stopy atramentu, aby sme mohli odhaliť aspoň slovo alebo dve. Podarilo sa nám však odhaliť omnoho viac,“ tvrdil vedúci projektu, Uwe Bergmann.

Vedcom sa vo výskume podarilo to, o čo sa pokúšali vedci už desať rokov. Galenov text totiž vedcom poskytuje viac informácií o tom, ako vyzerala medicína v 6. storočí na Strednom východe. Autori štúdie vysvetlili, že preklady a šírenie medicínskych vedomostí sú kľúčom pre pochopenie vedomostí vtedajších lekárov. Galenov text predstavuje obrovskú kus histórie, ktorý nám dáva lepší pohľad na život a liečbu ochorení naprieč našou históriou. Text je dostupný aj online.

Rekonštrukcia manuskriptu

Postupom času sa pôvodný manuskript rozpadol a jednotlivé strany skončili po celom svete. V súčasnosti sa nachádzajú v afrických, európskych a amerických knižniciach. Autori novej štúdie chcú jednotlivé strany preštudovať a následne digitálne spojiť manuskript dokopy.

„Náš plán je digitálne zrekonštruovať celú knihu. Verejnosť tak získa prístup k informáciám, ktoré boli pred nami schované celé storočia,“ vysvetľuje Michael Toth, prezident spoločnosti R.B. Toth, ktorá sa venuje štúdiu palimpsestov už od roku 2009.

Identifikovať a rozlúštiť pôvodný Galenov text bolo pre vedcov nesmierne náročné. Pôvodný medicínsky text ako aj ten nový náboženský, napísali pomocou podobného atramentu. Počas prekrývania Galenovej práce navyše pisári 11. storočia odviedli dobrú robotu. Vedcom sa však podarilo odkryť jeho vedomosti a pokračujú v analyzovaní toho, čo Galen napísal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close