Kto všetko v biblickom Judskom kráľovstve vedel čítať a písať? Prekvapení ostali aj vedci

V roku 2020 vydala univerzita v Tel Avive štúdiu, ktorá analyzovala texty z rok 600 p.n.l.

Kto všetko vedel v Judskom kráľovstve čítať a písať?
Zdroj: Wikimedia

Strojové učenie sa dá uplatniť v rôznych vedeckých odboroch. Príkladom je štúdia z roku 2020 v rámci ktorej sa vedcom podarilo analyzovať 18 starovekých textov datujúcich sa do roku 600 pred Kristom. Portál Eurekalert informoval o tom, že strojové učenie dopomohlo expertom identifikovať rôzne rukopisy dokumentov. Z toho usúdili, že skúmané texty písalo najmenej 12 autorov.

Mnoho obyvateľov judského kráľovstva v tej dobe dokázalo čítať a písať, toto vzdelanie nebolo rezervované len pre malú skupinku kráľovských pisárov. Autori štúdie sa pokúšali zistiť, či niekoľko historicky významných biblických textov vzniklo v posledných dňoch Judského kráľovstva, alebo až po zničení Prvého chrámu po útoku Babylončanov na Jeruzalem, ktorý sa odohral v roku 586 pred Kristom. Ako však štúdia ukázala, vedci objavili aj niekoľko starších dokumentov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kto ich napísal? Nachádzala sa v Judskom kráľovstve spoločnosť, ktorá vedela čítať a písať, alebo dokumenty vytvorilo len pár literárne zručných ľudí?“, pýtali sa autori.

Zamerali sa preto na keramické úlomky, na ktorých našli atramentom napísaný text. Tieto úlomky sa našli na archeologickom nálezisku Tel Arad v 60. rokoch minulého storočia. Predpokladalo sa, že v dobe Judského kráľovstva išlo o malé vojenské opevnenie, ktoré bolo domovom pre 20 až 30 vojakov.

Čítať a písať vedelo viac obyvateľov, než sa predpokladalo

Gramotnosť obyvateľov Judského kráľovstva vedci skúmali niekoľkými rôznymi spôsobmi, pričom významnú úlohu hralo aj strojové učenie. Odlišné metódy výskumu vedcom pomohli vytvoriť nástroje na identifikovanie rukopisov, podpisov, či iných charakteristík písaného textu. Najväčším problémom ale pre vedcov bolo prispôsobiť moderné metódy na viac ako 2-tisíc rokov staré artefakty. Nakoniec však objavili spôsob ako zistiť, či boli dva texty napísané jedným človekom alebo dvoma odlišnými autormi.

Hoci sa to podarilo dokázať až pred dvoma rokmi, už v roku 2016 sa špekulovalo, že texty z Tel Arad majú odlišných autorov. Spočiatku predpokladali, že za dielami stoja len štyria autori, neskôr výskum odhalil dvoch ďalších. Výskum na seba strhol medzinárodnú pozornosť a pridali sa k nemu aj ďalší autori. V roku 2020 sa zistilo, že 18 objavených textov malo najmenej 12 odlišných autorov.

„Rukopis sa skladá z niekoľkých rôznych zvykov, ktoré pri písaní robíme podvedome. Podľa teórie by mal byť rukopis každého z nás jedinečný a podľa tohto predpokladu sme pracovali aj počas našej štúdie,“ vysvetľuje špecialistka na rukopis, Yana Gerber.

Kto všetko vedel v Judskom kráľovstve čítať a písať?
Zdroj: Tel Aviv University

Porovnávanie rukopisov na starodávnych keramických úlomkoch pozostávala z analýzy rukopisu, porovnávania a následného vyhodnocovania výsledkov. Niektoré rozdiely dokázali experti odhadnúť s väčšou istotou, ako iné. Zaujímavosťou je, že Gerber pomohla identifikovať viac unikátnych rukopisov ako počítačové algoritmy. Hoci sa stále nevie, kedy a pre koho vznikali mnohé biblické texty, autori štúdie tvrdia, že gramotnosť obyvateľov Judského kráľovstva dáva veciam novú perspektívu.

Podľa prevládajúceho názoru existovala len hŕstka obyvateľov, ktorí vedeli čítať a písať. Tí prednášali texty negramotnej väčšine populácie. Ak sa však v odľahlej lokalite, akou nepochybne Tel Arad bol, našlo 18 textov od 12 autorov, situácia mohla byť úplne iná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre