Lekárom sa po prvýkrát v histórii podarilo transplantovať oko spolu s časťou tváre

Lekári úspešne zvládli operáciu, o ktorú sa doteraz nik nepokúsil. Pacientovi úspešne transplantovali oko s časťou tváre.

operacia oka
Zdroj: WhiteYura / Shutterstock.com

Chirurgovia z NYU Langone Health vykonali prvú transplantáciu svojho druhu, v rámci ktorej transplantovali oko a časť tváre pacientovi, ktorý sa stal v minulosti obeťou elektrickej nehody.  

Orgán a časť tváre prišli od jediného darcu a je to prvýkrát, čo chirurgovia úspešne transplantovali celé oko a zároveň aj prvýkrát, čo sa chirurgom úspešne podarila kombinovaná transplantácia, v tomto prípade oka a časti tváre.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Tím z NYU Langone Health vykonal vôbec prvú transplantáciu celého oka a čiastočnej tváre na svete s pozoruhodnými známkami zdravia v oku, čo ponúka zásadnú zmenu paradigmy pre potenciálne terapie zraku.“, píše univerzita v príspevku nižšie.

Lekári zatiaľ nevedia povedať, či sa pacientovi zrak vráti. Samotná transplantácia však prebehla ešte v máji a odvtedy vykazuje transplantované oko mimoriadne známky liečenia. Do sietnice, ktorá spracováva svetlo a posiela obrazy mozgu začala opäť prúdiť krv. Keďže však ide o prvú transplantáciu svojho druhu, lekári čelia mnohým neznámym. Zároveň však úspech operácie otvára nové možnosti pri podobných transplantáciách a metódach liečby pre pacientov so zrakovým postihnutím.  

Operácia prebehla presne 27. mája a trvala približne 21 hodín. Do operácie sa zapojilo viac ako 140 expertov vrátane chirurgov, zdravotných sestier a ďalších odborníkov. Operáciu viedol Eduardo D. Rodriguez. Recipientom transplantácie bol 46-ročný Aaron James, ktorý v roku 2021 prežil zásah elektrickým prúdom o sile 7200 voltov, čo je pre mnohých smrteľné. Zásah dostal keď sa jeho tvár dotkla odhaleného drôtu.  

Prvá operácia svojho druhu prebehla úspešne

Nehoda sa udiala v roku 2021 a odvtedy Aaron James prešiel množstvom rekonštrukčných operácií. Napriek tomu mal množstvo zranení. James stratil ľavé oko, ľavú ruku nad lakťom, nos, pery, zuby ľavé líce a čeľusť.  

“Aaron mal obrovskú motiváciu vrátiť späť svoju nezávislosť, ktorú stratil pri nehode. Nemohli sme žiadať lepšieho pacienta. Za úspech vďačíme hlavne mimoriadnej podpore NYU Langone a odhodlaniu nášho špičkového tímu, ktorý dokázal pacientovi poskytnúť prvotriednu starostlivosť,” tvrdí Eduardo D. Rodriguez.  

Lekári sa s pacientom spoznali dva mesiace po zranení. Vďaka tomu mohli chirurgov a lekárov navádzať počas prvotných rekonštrukčných operácií. Chirurgovia museli Jamesovi vyoperovať ľavé oko kvôli obrovskej bolesti. V tomto smere tím špecialistov navrhol, aby chirurgovia odstrihli nerv čo najbližšie pri očnej buľve ako je to možné. To znamená, že sa zachovalo čo najviac očného nervu a tým pádom sa zlepšovali aj možnosti pri transplantácii orgánu.  

V tomto bode sa začalo uvažovať aj o možnej transplantácii očnej buľvy spolu s tvárou. To je niečo, o čo sa dovtedy nikto nepokúsil. Tím špecialistov spolu s Jamesom a jeho rodinou sa spoločne rozhodli, že toto riziko podstúpia a vykonajú operáciu. Nikto nemal záruku, že transplantácia oka pomôže Jamesovi vrátiť zrak. Stále existuje možnosť, že transplantácia oka bude len kozmetická a orgán nikdy nezíska plnú funkčnosť.  

“Aaron potreboval transplantáciu tváre a bez ohľadu na to, či by sme oko transplantovali alebo nie, by musel užívať lieky potláčajúce imunitný systém. V tomto smere bol pomer rizika a odmeny malý. Aj ak by sa oku nenavrátila možnosť zraku, už samotnú transplantáciu tohto orgánu môžeme považovať za obrovský úspech, vysvetľuje doktor Rodriguez.  

Zatiaľ sa uvidí, čo bude s transplantovaným okom. Mimo to však Aaron James dostal vďaka operácii druhú šancu na život.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre