Veľká vec! Vedcom sa podarilo vrátiť zrak 20 ľuďom pomocou syntetického implantátu rohovky

Vedcom sa podarilo vrátiť zrak dvadsiatke ľudí pomocou syntetickej rohovky, ktorú vytvorili extrahovaním kolagénu z bravčovej kože.

Mnohí z nás si nevedia predstaviť život bez zraku. Ide o jeden z najdôležitejších zmyslov, aké máme. Nie ale všetci majú také šťastie, aby videli. No zdá sa, že ľuďom s poškodenou rohovkou svitá na lepšie časy. Dôvodom je, že vedcom sa podarilo vyrobiť syntetický implantát rohovky z prasacej kože, prostredníctvom ktorého vrátili zrak dvom desiatkam ľudí, informuje portál futurism.com.

Portál sa odvoláva na prácu indických a iránskych vedcov, ktorá bola publikovaná v týchto dňoch. Pre tých, ktorí nevedia, tak rohovková slepota je jednou z hlavných príčin straty zraku. Podľa aktuálnych odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie, problémy s rohovkou majú na svedomí približne 12,7 milióna ľudí, ktorí trpia slepotou. Ide o štvrtú najčastejšiu príčinu slepoty na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K poškodeniu rohovky môže dôjsť rôznymi spôsobmi. Môže ísť napríklad o rôzne infekcie, zápaly, fyzické poškodenie a podobne, čo ovplyvňuje priehľadnosť a schopnosť lámať svetlo a následne ovplyvňuje videnie, vysvetľujú vedci.

Transplantácia rohovky je najefektívnejšie riešenie

V súčasnosti najefektívnejším riešením problémov je transplantácia rohovky od iného ľudského pacienta. Avšak vzhľadom na ich nedostatok vrátane nákladov na transplantáciu, pod nôž si ľahne jeden zo 70 ľudí, ktorí potrebujú transplantáciu rohovky.

Za účelom vyriešenia nedostatku rohoviek, vedci vytvorili syntetickú rohovku extrahovaním kolagénu z bravčovej kože, ktorý bol vedľajší produkt potravinárskeho priemyslu. Následne tento kolagén implantovali do oči 20 ľudí, ktorí trpeli zrakovým postihnutím. V priebehu dvoch rokoch neboli u pacientov pozorované žiadne nežiadúce účinky, pričom pacienti získali späť schopnosť vidieť. Vedci ďalej povedali, že účastníkom štúdie sa zrak zlepšil na rovnakú úroveň, akú by dosiahli pri transplantáciách ľudského darcovského tkaniva.

Jeden z autorov štúdie, Lagali, uviedol, že potom ako implantovali bunky do oči pacientov, tak rástli a stali sa priehľadnými iba dva týždne po ich implantácii. Výskum bol zároveň sprevádzaný testovaním nezávislými laboratóriami, aby sa zaistilo, že samotné implantáty sú sterilné, a tie isté testy zistili, že syntetické prasacie kolagénové rohovky boli oveľa stabilnejšie pri skladovaní ako ľudské darcovské tkanivá, ktoré majú trvanlivosť iba týždeň alebo dva.

Vedci ďalej uviedli, že veria, že by sa tieto nové syntetické rohovky mohli v budúcnosti dostať i ľuďom, ktorí majú zlý prístup k očnej starostlivosti. Zároveň doplnili, že ich je možné dopraviť prakticky kamkoľvek, pričom ich možno skladovať i v bežných chladničkách. Vedci majú ale ešte pred sebou dlhú cestu, aby ich objav mohol byť použitý v praxi. Ako uviedli, tak ich čakajú ešte ďalšie klinické štúdie s väčším počtom pacientov, aby verifikovali ich výsledky. Následne požiadajú úrady o registráciu ich objavu, aby sa mohol používať v bežnej medicíne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre