Laureáti Nobelovej ceny v petícii volajú po tom, aby nikdy neboli použité jadrové zbrane

Na portáli Change.org sa objavila petícia, ktorá žiada o nepoužívanie jadrových zbraní v žiadnom prípade.

jadrova vojna
Zdroj: Razvan Dragomirescu / Shutterstock.com,

Konflikt na Ukrajine stále prebieha a so sebou priniesol chaos, utrpenie a smrť. Eskalácia násilia uvrhla svet nebezpečne blízko k použitiu jadrových zbraní, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou znamenali koniec civilizácie, ako ju poznáme.

Použitím jadrových zbraní sa niekoľkokrát vyhrážala Ruská federácia, ktorá ich použitie opisovala ako krajnú možnosť, ku ktorej by ju dotlačili sily NATO a eskalácia ekonomických sankcií na krajinu. Hoci zatiaľ k ich použitiu nedošlo, vedci z celého sveta si plne uvedomujú obrovské napätie, ktoré momentálne vo svete panuje. Na portáli Change.org sa objavila petícia, ktorá vyzýva svetových lídrov k nepoužitiu jadrových zbraní, bez ohľadu na situáciu. Jej zakladateľom je Hannes Jung.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Akýkoľvek jadrový útok z každej strany vyvolá odpovede krajín, ktoré tak isto disponujú jadrovým arzenálom. Stačí len krátka doba na to, aby umreli milióny ľudí a veľa častí sveta ostalo dôsledkom jadrových zbraní v ruinách a neobývateľných,“ píše sa v petícii.

V prípade jadrovej vojny hrozí okrem radiačnej kontaminácie aj takzvaná jadrová zima, teda obdobie poklesu teplôt. Tá by ovplyvnila poľnohospodárstvo a spôsobila globálny hladomor. Mnohí experti tvrdia, že po odpálení prvej jadrovej zbrane majú ostatné krajiny len málo času na jasné uvažovanie. Preto by sa lídri mohli uchýliť k zbrklým rozhodnutiam, ktoré sa nedajú vziať späť.

Čelíme vážnejším problémom

Konflikt na Ukrajine a riziko jadrovej vojny sa objavili v momente, kedy ľudstvo čelí vážnym problémom. Tie si vyžadujú našu pozornosť. Globálne otepľovanie už väčšina vedcov považuje za krízu a hrozia nám klimatické zmeny, ktoré môžu ovplyvniť obrovské množstvo ľudí. Globálne otepľovanie, rovnako ako jadrová vojna, má potenciál prakticky zničiť naše poľnohospodárstvo, vyvolať globálny hladomor a prírodné katastrofy, napríklad ničivé suchá, alebo záplavy.

V petícii vedci vyzývajú, že namiesto vojny by sme mali naše snahy obrátiť na riešenie tohto problému, ktorý len tak neodíde, kým s tým nič nespravíme. Odpútať sa od závislosti na fosílnych palivách a nájsť čistú a obnoviteľnú náhradu je úloha, ktorá je sama o sebe mimoriadne náročná.

Žiadajú preto o okamžité ukončenie verbálnej eskalácie konfliktu. V tomto smere krajiny, hlavne Ruská federácia, majú tendenciu používať vyjadrenia, ktoré by mohli mať nezvrátiteľný dopad na budúcnosť celej planéty.

Ukončenie eskalácie ale nestačí. Petícia ďalej vyzýva, aby sa svetoví lídri riadili vedecky podloženými rozhodnutiami a smernicami. Tie majú zabezpečiť budúcnosť pre nás všetkých.

V poslednom bode len žiadajú o spomienku na Hirošimu a Nagasaki, prvý a posledný krát, čo boli jadrové zbrane použité proti ľuďom v konflikte. Nech si bojujúce strany vypočujú príbehy tých, ktorí túto tragédiu prežili. Nech sa zamyslia nad tým, čo chcú v tomto smere po sebe zanechať.

Petíciu podpísalo doteraz 1651 ľudí vrátane 14 laureátov Nobelovej ceny. Ide napríklad o Gerardus ’t Hooft (nositeľ Nobelovej ceny za fyziku 1999), Prof Dr Barry C. Barish (laureát Nobelovej ceny za fyziku 2017), Profesor Sir Christopher A. Pissarides (nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu 2010), Prof Dr George P. Smith (nositeľ Nobelovej ceny za chémiu 2018) a ďalší vrátane viacerých desiatkov vedcov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre