Láska, nie vojna viedla k vymretiu Neandertálcov: Ako ich ovplyvnilo spolunažívanie s Homo sapiens?

Výskumníci z Natural History Museum ponúkajú nový scenár vymretia zvláštneho, no fascinujúceho druhu.

Ako cítili naši predkovia?
Zdroj: CC0 from Pixabay, NASA / JPL-Caltech

Neandertálci majú špeciálne postavenie v našej histórii. Kedysi primitívny druh sa objavom nových dôkazov v predstavách vedcov pretransformoval na pomerne inteligentnú populáciu, ktorá nažívala s našimi predkami Homo sapiens.

Tento druh však vymrel pred približne 40-tisíc rokmi, čo stále ostáva jednou z najväčších záhad ľudskej evolúcie. Ako to už býva, vyhynutie Človeka neandertálskeho bolo s najväčšou príčinou súhrou viacerých faktorov, no štúdia z Natural History Museum ponúka nový pohľad na zmiznutie tohto druhu. Vedci ponúkajú názor, že za vymretie Neandertálcov môžeme „my“, teda presnejšie Homo sapiens. Nie je to však tak, ako by ste si mohli myslieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia tvrdí, že práve párením sa s našimi predkami sa mohol Človek neandertálsky dostať k svojmu koncu. Je známe, že v minulosti dochádzalo ku kríženiu medzi týmito dvoma druhmi, čo viedlo k nižšiemu počtu prípadov, kedy sa Neandertálci rozmnožovali medzi sebou. Keďže nikdy nešlo o veľkú populáciu, to postupne viedlo k ich vymretiu.

Rozmnožovaním k zániku

Do dnešného dňa vedci sekvenovali len 32 neandertálskych genómov, v ktorých však nenašli stopy DNA človeka rozumného. Stále však ide o relatívne malú vzorku, preto môže ísť o chybu pri vzorkovaní. Autori dúfajú, že modernejšie technológie prinesú presnejšiu odpoveď.

„Naše chápanie Neandertálcov a ich interakcie s Homo sapiens sa za posledné roky zlepšilo. Napriek tomu sa vedecká komunita otázke párenia nevenuje až tak často,“ vysvetľuje Chris Stringer, autor nového výskumu.

V rámci neho tvrdí, že k páreniu medzi dvoma druhmi dochádzalo často a pravidelne. Populácia Neandertálcov sa vďaka tomu čoraz viac zmenšovala, než tento druh zmizol úplne. Stále však nie je úplne jasné, čo sa v dávnej minulosti odohralo. Najväčším problémom je podľa autorov štúdie to, že máme len slabú predstavu o tom, ako Neandertálci skutočne vyzerali a ako sa správali. Môžeme teda len špekulovať, ako ich Človek rozumný vnímal.

Prvú bariéru predstavovali obrovské jazykové rozdiely, vzhľadom na čas, ktorý tieto dva druhy strávili separovane. Predpokladá sa, že jazyková bariéra bola väčšia ako medzi ktorýmkoľvek moderným jazykom. Neandertálci mali zároveň výrazné obočie.

Vedci však vedia, že ku kríženiu dochádzalo. Aj dnes sa v DNA moderného človeka nachádza časť neandertálskej. Ako to presne prebiehalo však ostáva záhadou. Autori štúdie sa domnievajú, že len Neandertálsky muž a žena Homo sapiens mohli splodiť potomka. Hlavnou myšlienkou štúdie je však to, že párenie Neandertálcov s Homo sapiens zmenšilo už aj tak dosť malú a roztrúsenú populáciu. To posunulo Neandertálcov na cestu k eventuálnemu vyhynutiu. Zatiaľ sú to však iba domnienky. Vedci aj naďalej pokračujú vo svojom výskume a veria, že sa im postupne podarí dopracovať sa k tomu, čo sa skutočne dialo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre