Kto starne rýchlejšie, muži alebo ženy? Takúto odpoveď prináša veda!

Štúdia z University of Jyväskylä zistila, že biologický vek mužov je o niečo vyšší než biologický vek žien.

Muži starnú rýchlejšie ako ženy, tvrdí nový výskum. Prečo?
Zdroj: Unsplash (christian buehner, Raamin ka), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V západnom svete predstavovalo 20. storočie obdobie, kedy sa priemerná dĺžka života výrazne zvýšila ako pre mužov, tak aj ženy. Napriek tomu sa nežnejšie pohlavie stále dožívalo vyššieho veku v porovnaní s mužmi. Vedci z University of Jyväskylä zistili, že muži sú naozaj biologicky starší ako ženy, k čomu prispievajú faktory ako fajčenie a mohutnejšie telo.

Štúdia zároveň prináša dôkazy o tom, že táto veková priepasť sa za posledné desaťročie pomaly zužuje. Najvýraznejšia bola v 70. rokoch, kedy sa ženy dožívali až o desať rokov dlhšie ako muži. Autori vedeckej práce skúmali aké faktory za týmto rozdielom môžu byť, teda či išlo o niečo, čo možno prepojiť so životným štýlom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas výskumu vedci použili takzvané epigenetické hodinky, ktoré im umožnili získať biologický vek jedinca na základe metylácie DNA.

„Náš výskum zistil, že muži s rovnakým vekom sú biologicky starší ako ženy. Čím bola osoba staršia, tým boli tieto rozdiely výraznejšie,“ vysvetľuje výskumníčka Anna Kankaanpää.

Do určitej miery k tomuto rozdielu prispelo aj fajčenie. To sa ukázalo byť vhodným vysvetlením pre staršie skupiny, no nie až tak pre mladých ľudí. Niektoré rozdiely ale nemohli byť vysvetlené životným štýlom osôb. Ďalším vysvetlením môže byť to, že je mužské telo mohutnejšie.

Výskumníci skúmali aj prípady dvojičiek opačných pohlaví. Aj v tomto prípade si všimli podobné genetické rozdiely. Ako vysvetľujú, mužská dvojička bola biologicky o rok staršia ako ženská dvojička. Obe osoby vyrastali v rovnakom prostredí a zdieľajú polovicu génov. Rozdiel vedci vysvetľujú priaznivým účinkom hormónu oestrogen na zdravie.

Fajčenie je však výrazným faktorom v tom, prečo sú hlavne staršie generácie mužov výrazne biologicky staršie. Našťastie fajčenie medzi mladšími generáciami v posledných desaťročiach upadá. Okrem fajčenia skúmali aj BMI index, konzumáciu alkoholu a úroveň fyzickej aktivity. Vo všetkých prípadoch sa biologický vekový rozdiel potvrdil, no pomaly, ale isto sa táto priepasť uzatvára.

Zvrátenie starnutia?

Zatiaľ ostáva záhadou, prečo starneme a či je možné tomuto procesu zabrániť. Téme sa však venuje niekoľko výskumov. Podľa jednej skupiny vedcov sú za starnutie zodpovedné teloméry, ktoré majú naše gény ochraňujú. S každým delením bunky sa ale stávajú kratšie a kratšie. Keď sú už príliš krátke, bunka umiera.

Ak by vedci dokázali pochopiť štruktúru molekúl, mohli by prísť na to, ako enzýmy v bunkách spolupracujú s telomérmi a ako opravujú a kopírujú DNA. Tým by sa vedci dostali k základným stavebným kameňom ľudského tela. Pochopenie základov by im zároveň umožnilo pochopiť aj zmeny, ktorými telo prechádza počas starnutia, ale aj zmenami, ktoré vznikajú s rôznymi ochoreniami. Zatiaľ však nemožno povedať, či vedci dokážu starnutie zvrátiť, alebo či by mali hľadať spôsob, ako také niečo dosiahnuť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre