Cigaretový dym je škodlivejší, ako sme si mysleli. Čo dokáže urobiť s ľudskou pokožkou?

Niekoľkohodinová expozícia našej pokožky s dymom obsahujúcim nikotín rozhodne nášmu zdraviu nijako neprospieva.

fajcenie cigarety poskodenie pokozky
Zdroj: Pexels.com, Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Zrejme žiadnemu súdnemu človeku netreba pripomínať, že fajčenie mimoriadne ničí zdravie a ohrozuje aj ľudí v blízkom okolí, ktorí sú vystavení cigaretovému dymu. Tento nevyvrátiteľný fakt sa však spája aj s častokrát na ľahkú váhu branými elektronickými cigaretami. Tie sú častokrát označované za zdravšiu alternatívu pre fajčiarov, no vdychovanie výparov rôznych chemikálií, a samozrejme nikotínu, rozhodne nikomu neprospieva. Silný dopad na zdravie dýchacích ciest však nie je jediným problémom, s ktorým sa pri fajčení, či už klasických cigariet alebo ich elektronických alternatív, môžete stretnúť.

V bezpečí nie je ani naša pokožka

Tím biológov z UC Riverside sa najnovšie zaoberal pôsobením karcinogénnych látok a nikotínu na ľudskú pokožku. Výsledky ich najnovšieho výskumu boli len nedávno zverejnené vo vedeckom časopise Atmosphere (via Futurism) a už vopred upozorňujeme, že asi nepotešia žiadneho fajčiara. Ku poškodeniu pokožky môže totižto dôjsť už po 24 hodinovej expozícii s nikotínovými zvyškami. Týka sa to však nie len samotných cigariet, ale aj najrozličnejších e-cigariet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zistili sme, že dermálny kontakt s nikotínom môže zhoršiť hojenie rán, zvýšiť náchylnosť na kožné infekcie v dôsledku zníženia imunitnej odpovede a spôsobiť oxidačný stres v kožných bunkách,“ uviedla vo vyhlásení Giovanna Pozeulos, absolventka UC Riverside a prispievateľka do štúdie.

Problémové sú dlhodobé rezíduá nikotínu

Vedci sa v tomto prípade zamerali najmä na pôsobenie tzv. THS látok na ľudskú pokožku. V skratke sa jedná o third-hand smoke, čiže nebezpečné toxické látky, ktoré sa vyskytujú v prostredí kontaminovanom práve cigaretovým dymom. Aj keď sa jedná o zvyšky po mimoriadne toxickom cigaretovom dyme alebo výparoch z e-cigariet, podľa vedcov ich možno považovať za mimoriadne vysokú hrozbu pre naše zdravie.

Poškodenie pokožky už po 24-hodinách

Aby vedci získali valídne výsledky, vytvorili špeciálny 3D model epidermy, ktorú následne vystavili nikotínu na 24 hodín. Koncentrácia nikotínu v tomto prípade predstavovala množstvo, ktoré možno nájsť práve v prostredí kontaminovanom THS. Ako sme už načrtli vyššie, výsledky štúdie hovoria naozaj za všetko. Poškodenie pokožky nastáva už po 24 hodinovej expozícii. Riziko sa však logicky zvyšuje napríklad u ľudí s citlivou pokožkou, alergiami alebo napríklad u ľudí, ktorí sú dennodenne vystavení dlhodobým expozíciám nikotínu.

„Expozícia THS môže byť chronická pre niekoho, kto žije v domácnosti kontaminovanej THS, čo môže viesť k pretrvávajúcej dermálnej expozícii,“ uviedla Pozuelos vo vyhlásení „Predajcovia a spotrebitelia, ktorí manipulujú alebo používajú elektronické cigarety, ktoré obsahujú vysoké koncentrácie nikotínu, môžu byť tiež vystavení riziku.“

Dymové rezíduá sú problémom, o samotnom dyme zrejme ani hovoriť nemusíme…

Odborníci vo svojej štúdii však informujú, že krátkodobé expozície s THS látkami nie sú pre pokožku veľké riziko. Ide však o pomerne logický fakt, keďže naša pokožka disponuje naozaj dobrými regeneratívnymi schopnosťami. Stále však treba mať na pamäti, že sa štúdia zaoberala iba spomínanými rezíduami z cigaretového a e-cigaretového dymu. Samotné fajčenie a inhalácia mimoriadne toxických výparov, dymu a dechtu má totižto na naše zdravie omnoho hrozivejšie dopady.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre