Dokážeme zastaviť starnutie? Vedci objavili skupinu lipidov, ktorá môže v tomto procese hrať úlohu

Protizápalové lipidy SGDG boli častokrát prehliadané, no nový výskum poukazuje na ich dôležitosť.

Dokážeme zvrátiť naše starnutie?
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Proces starnutia sprevádza množstvo komplikovaných faktorov. Zápalové reakcie, stres, zmeny v metabolizme a mnoho ďalších. Vedci z inštitútu Salk však objavili ďalšiu zmenu, ktorá sa spája s procesom starnutia. Všimli si úbytok lipidov SGDG, ktoré sa nachádzajú v mozgu. Tieto lipidy môžu mať protizápalové vlastnosti.

V rámci novej štúdie sa autori pokúsili odhaliť záhadu starnutia na molekulárnej úrovni a popritom odhaliť mechanizmy, ktoré stoja za rozvojom neurologických ochorení spôsobených vekom. Zistili, že lipidy SGDG hrajú dôležitú úlohu v starnutí. Ako autori vysvetľujú, ich objavením sa otvorila možnosť, že prehliadli ešte ďalšie kritické faktory. Ako tvrdia samotní autori štúdie, úloha SGDG v procese starnutia musí byť v ďalších štúdiách preskúmaná o niečo hlbšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lipidy SGDG hrajú dôležitú úlohu pri vývoji a správnej funkcii zdravého mozgu. Zle regulované lipidy sú spojené s mozgovými ochoreniami, ktoré pripisujeme vysokému veku. Lipidy však na rozdiel od génov  proteínov nie sú dobre pochopené. Výskumníci ich pri výskume starnutia človeka častokrát prehliadali.

V rámci novej štúdie vedci zaznamenali tri objavy. Prvý je, že hladina lipidov SGDG sa v starších laboratórnych myšiach výrazne líši. Spolu s tým sa menia aj všetky príbuzné lipidy a existuje možnosť, že hladiny lipidov SGDG regulujú procesy, ktoré regulujú aj samotné starnutie.

Zvrátiť starnutie?

Aby sa dopracovali k výsledkom, ako prvé vedci získali dáta o hladine lipidov v mozgoch myší naprieč piatimi rôznymi vekovými kategóriami. Najmladšia bola len 18 mesiacov stará. Na základe získaných profilov mohli vedci lepšie popísať zmeny v hladine SGDG. Následne sa tímu podarilo vytvoriť molekuly lipidu, ktoré následne ďalej testovali.

„SGDG pôvodne objavili v 70. rokoch minulého storočia, no nasledovali ďalšie štúdie. Po nich sa akoby na tieto lipidy zabudlo. Nikto nevedel, že sa vekom postupne menia, ani to že ich môžeme terapeuticky liečiť,“ vysvetľuje Dan Tan, jeden z autorov štúdie.

Práca autorov odhalila, že lipidy SGDG majú protizápalové vlastnosti, čo môže vplývať na vývoj neurodegeneratívnych ochorení. Vo veľa prípadoch sa tieto ochorenia prejavujú zvýšeným zápalom v mozgu. Tieto lipidy sa nenachádzajú len v mozgu myší, ale aj iných primátoch vrátane človeka. Veľa o nich však zatiaľ nevedia, preto potrebujú v ďalších krokoch zistiť, ako vplývajú na vývoj zápalu v našich mozgoch.

V ďalších krokoch sa vedecký tím pokúsi zistiť, ako sa lipidy SGDG spájajú so starnutím a aké proteíny ich vyrábajú a následne aj ničia. Predpokladajú, že sa im týmito krokmi podarí objaviť nový druh genetickej aktivity zodpovedný za naše starnutie. V rámci tejto štúdie autori popísali štruktúru týchto lipidov a dokázali, že ich možno vyrobiť v laboratórnych podmienkach. Ako uvádzajú, pre ďalšie výskumy sú dvere doširoka otvorené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre