Kráľ morského ekosystému: Thalassotitan predstavoval hrozbu pre všetko, čo plávalo v prehistorickom mori
Vedci z University of Bath objavujú v Maroku stopy obrovského predátora, ktorý útočil aj na svoj vlastný druh.
Výskumníci z University of Bath objavili fosílie nového druhu mosasaura, ktorého označili ako thalassotitan atrox. Predpokladajú, že išlo o vrcholového predátora, ktorý mohol dosiahnuť dĺžku až 12 metrov.
Thalassotitan sa vyznačoval obrovskou čeľusťou a zubami, čo mu umožňovalo loviť plesiosaury, morské korytnačky, či iné mosasaury. Výskum naznačuje, že tento masívny živočích mohol obývať moria pred približne 66-miliónmi rokov, ku koncu obdobia kriedy. Vedci fosílie našli v Maroku neďaleko mesta Casablanca.
Zatiaľ čo iné mosasaury konzumovali menšiu korisť, napríklad ryby alebo chobotnice, vedci predpokladajú, že thalassotitan lovil všetko, čo sa mu dostalo do cesty. Od iných mosasaurov sa odlišuje aj stavbou tela. Charakteristikou mosasaurov je ich podlhovastá čeľusť a pomerne tenké zuby, vďaka čomu mohli loviť menšie ryby. Thalassotitan mal však kratšiu a masívnejšiu čeľusť, ako stvorenú na trhanie veľkej koristi. Na základe týchto vlastností vedci predpokladajú, že tento živočích kedysi dávno sedel na samom vrchole potravinového reťazca.
Fosílie častokrát ukazujú zuby thalassotitana ako opotrebované alebo zlomené, čo je ďalší znak toho, že tento obrovský morský plaz útočil na iné veľké morské tvory. Vedci totiž poukazujú na to, že konzumovaním rýb by takéto opotrebovanie vzniknúť nemohlo.
Megapredátor
Na rovnakom mieste vedci objavili aj možné obete thalassotitana. Išlo o malých predátorov, polmetrovú hlavu plesiosaura, či čeľuste a lebky najmenej troch iných mosasaurov. Všetky mali stopy poškodenia kyselinou a chýbali im niektoré kosti. Predpokladá sa, že ich thalassotitan strávil a následne zvyšok kostí vypľul.
Neprehliadnite
„Nie je to priamy dôkaz. Nemôžeme naisto povedať aký druh zvieraťa skonzumoval všetky objavené mosasaury. Jediné čo máme sú kosti, viditeľne poškodené po útoku a fosíliu veľkého predátora, ktorá leží hneď vedľa nich,“ vysvetľuje doktor Nick Longrich, vedúci štúdie.
Autori štúdie popisujú thalassotitana ako úžasné, no mimoriadne desivé zviera, ktoré predstavovalo hrozbu pre všetko, čo žilo v mori. Tento tvor však častokrát napádal aj svoj vlastný druh, hoci dôvod nie je úplne jasný. Thalassotitan mohol intenzívne bojovať o teritórium alebo o partnerov.
Žili v rovnakej dobe ako dinosaury, no nálezy nenaznačujú to, že by prežívali krízu ešte pred dopadom asteroidu, ktorý so sebou priniesol masové vymieranie života. Podľa autorov štúdie sa im v období kriedy mimoriadne darilo. Najnovšie objavy z Maroka poukazujú na to, že pred katastrofou ukončujúcou vládu dinosaurov, bol život na Zemi naozaj bohatý. Thalassotitan zapadá do obrazu tej doby ako obrovský predátor, ktorý v tom období nemal konkurenciu.
Výskum ešte nekončí, vedci len začínajú rozumieť diverzite mosasaurov a ich biológii. Ako hovorí vedúci novej štúdie, čaká ich ešte veľa práce.
Komentáre