Dostali dinosaury „druhú ranu“? Nový kráter núti vedcov prehodnotiť, čo sa mohlo diať pred 66-miliónmi rokov

Kráter Nadir sa pridáva do zoznamu podmorských kráterov, ktorých nie je ani 20.

naraz asteroidu do zeme_prirodna katastrofa
Zdroj: flickr.com (NGCHunter2)

Pred 66-miliónmi rokov narazil do Zeme asteroid Chixulub, ktorý znamenal koniec pre jedny z najväčších tvorov, aké kráčali po povrchu nášho sveta. Samotný zásah však na vyhubenie dinosaurov nestačil a vedci odkrývajú brutálnu dohru tejto kozmickej katastrofy. Nová štúdia však prináša úplne nový obraz o tom, ako mohla prebehnúť.

Autormi novej práce sú vedci z University of Arizona. Tímu sa podarilo nájsť dôkazy nového krátera v Severnom Atlantickom oceáne, ktorý na Zem dopadol pred približne 66-milónmi rokov, teda v rovnakom čase ako Chixulub. Kráter má priemer približne 8 km a odhalili ho prostredníctvom seizmických meraní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kráter leží približne 400 metrov pod oceánskym dnom a autori štúdie ho pomenovali po neďalekej podmorskej hore Nadir. Podľa teórie vedcov tento asteroid vznikol odlomením sa od väčšieho telesa alebo prišiel z roja asteroidov, ktorý existoval v tom časovom období. Ak sa ich objavy potvrdia, kráter Nadir sa bude radiť k menej než 20 potvrdeným kráterom pod vodnou hladinou.

Asteroid, ktorý vytvoril kráter Nadir, bol oveľa menší než Chixulub. Napriek tomu vedci predpokladajú, že hoci asteroid nemal potenciál k vytvoreniu globálnej katastrofy, s najväčšou pravdepodobnosťou prispel k apokalypse odohrávajúcej sa po dopade asteroidu Chixulub.

„V rámci našej práce sa nám podarilo nájsť jedného „príbuzného“ asteroidu Chixulub. Otázkou však ostáva: Existujú aj ďalší?“ pýta sa Veronica Bray, spoluautorka vedeckej práce.

Ďalší impakt?

Predpokladá sa, že asteroid Nadir mal veľkosť približne rovnakú ako Bennu – krehký asteroid, na ktorom nedávno pristála sonda OSIRIS-REx, teda okolo 500 metrov. Energia vylúčená počas dopadu by vytvorila vlnu tsunami tisíckrát silnejšiu než pri erupcii sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai.

Výsledky štúdie sú zatiaľ hrubým náčrtom, no vedci pokračujú v hľadaní ďalších stôp, ktoré by im umožnili vytvoriť presnejší obraz toho, čo sa naozaj dialo. Zo štúdie ale jasne vyšlo najavo že Nadir trafil našu planétu približne v rovnakej dobe ako Chixulub. Pre vedcov ide o mimoriadne fascinujúci objav. Ten nabáda k opätovnému preskúmaniu dinosaurej apokalypsy a možných dôsledkov dopadu druhého asteroidu do už prebiehajúcej katastrofy.

Vedci zatiaľ vedia len to, že asteroid Nadir dopadol na Zem v rovnakom geologickom období, ktorý značil aj koniec dinosaurov. Až ďalšie výskumy môžu odhaliť presný čas dopadu a teda či asteroid vrazil do planéty pred alebo po dopade ničivého asteroidu Chixulub. Výskum je zatiaľ obmedzovaný rozlíšením dostupných dát.

Oblasť pod morskou hladinou sa skúma ťažko a podľa vedcov je každý nový objav extrémne cenný. Ako tvrdí Sean Gulick, jeden z autorov štúdie, Zem existuje približne 4-miliardy rokov. Z celého tohto obdobia však vedci objavili len približne 200 objektov, ktoré našu Zem zasiahli. Objavenie ďalších podobných nálezov pomáha vedcom získať lepší obraz o tom, ako sa naša planéta vyvíjala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre