Kozmický rekordman, Parker Solar Probe, má v rukách možnosť zachrániť svet: V čom nám môže pomôcť?

Vedci tvrdia, že dáta z Parker Solar Probe sú nenahraditeľnými pri predpovedaní masívnych solárnych búrok, ktoré by mohli zničiť naše technológie.

Parker Solar Probe po tretíkrát prekoná svoj rekord
Zdroj: NASA

Aktivita nášho Slnka prechádza v cykle, ktorý trvá priemerne jedenásť rokov. V období solárneho maxima naša hviezda dosiahla vrchol aktivity, čo môže znamenať problémy pre nás.

V období zvýšenej aktivity sú solárne erupcie, koronálne výrony hmoty a solárne búrky, oveľa častejším úkazom ako keď je hviezda v období kľudu. Ak sú búrky slabé alebo stredne silné, problémy očakávať nemusíme, no ak by Slnko vytvorilo naozaj silnú búrku, potom by bola situácia vážna. Jedna z najväčších solárnych búrok sa odohrala v roku 1859 a poznáme ju dnes ako Carringtonovu udalosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronóm Richard Carrington spozoroval jasný záblesk na povrchu Slnka, keď sa pozeral na solárne škvrny, tmavé regióny na hviezde. Pozorovaný záblesk bola v skutočnosti solárna erupcia, ktorá má potenciál do okolitého vesmíru vyvrhnúť obrovské množstvo plazmy. Tá sa skladá z nabitých častíc a keď tento prúd zasiahne magnetosféru, vzniká geomagnetická búrka, ktorá sa veľmi nemusí s elektrickými zariadeniami.

Carringtonova udalosť spôsobila tak silnú geomagnetickú búrku, že vzplanuli telegrafné stĺpy a operátori telegrafov dostávali elektrické šoky. Ak by sa stala podobná udalosť dnes, problémy by boli oveľa, oveľa väčšie. Ako informuje portál Syfy, silný koronálny výron hmoty by mohol zničiť naše elektrické siete a spôsobiť katastrofu nevídaných rozmerov. V závislosti od vážnosti erupcie by mohol nastať koniec technologickej civilizácie, aspoň na určitú dobu.

Väčšie škody ako v minulosti

Dnes sme závislí na technológiách a mnohí experti odhadujú, že v prípade silnej solárnej búrky by sme mohli zažiť výpadok komunikácie a elektriny, ktorý by trval celé mesiace. Najväčšou obavou v prípade masívnej solárnej búrky je narušenie navigačného systému GPS, ktorý dnes využívajú smartfóny, automobily či lietadlá. Spolu so systémom GPS by ohrozila aj satelitnú komunikáciu. Satelity hrajú dôležitú úlohu pri množstve činností, medzi ktoré sa radia napríklad aj transakcie prostredníctvom kreditnej karty.

Geomagnetická búrka totiž dokáže poškodiť obrovské transformátory, ktoré jednoducho nevieme nahradiť zo dňa na deň. Mestá by ostali bez elektriny aj celé dni alebo týždne. V prípade masívnejšej búrky by mohlo byť ľudstvo odpojené od technológie aj rok. Ak by takýto scenár nastal, zo všetkých škôd by sme sa spamätávali najmenej dekádu.

V roku 1989 nás zasiahla menšia búrka a vyskratovala celú kanadskú provinciu, Quebec. Odvtedy sa ľudstvo stalo doslova závislé na internete a podobná búrka by mohla napáchať oveľa väčšie škody, než v roku 1859 alebo aj 1989. Napriek tomu neexistujú štúdie, ktoré by do detailov skúmali spôsoby, akými nás môže solárna búrka poškodiť.

Naša záchrana

To všetko platí, ak by sme sa na búrku nestihli včas pripraviť. Vo vesmíre našťastie máme misiu, ktorá by mohla predísť technologickému kolapsu civilizácie. Ide o misiu Parker Solar Probe, ktorú má pod palcom americká NASA. Misia odštartovala ešte v roku 2018 a už pár rokov obieha okolo nášho Slnka, pričom sa pokúša preniknúť stále bližšie a bližšie ku hviezde. Nedávno sa sonde podarilo vletieť priamo do solárneho vetra.

Z dát sondy Parker Solar Probe vedci zistili, že koronálne diery sú ako sprchová hlavica s rovnomerne vychádzajúcimi prúdmi solárneho vetra. Tie vychádzajú z jasných regiónov, kde línie magnetického poľa vychádzajú z povrchu Slnka a vracajú sa späť na povrch. Výskumníci predpokladajú, že ide o regióny, kde sa línie magnetického poľa často lámu a opätovne sa spájajú, čím vrhnú nabité častice preč od Slnka. Tieto regióny môžu mať na šírku takmer 29-tisíc km.

V roku 2021 sa zas Parker Solar Probe „dotkla“ Slnka. Z tohto psieho kusu NAS zverejnila aj fotografie, ktoré nám ukázali, ako to v solárnej koróne vyzerá.

Vedci veria, že neoceniteľné dáta z Parker Solar Probe by nám mohli pomôcť vytvoriť model, ktorý by nás zachránil pred možnou technologickou apokalypsou. Momentálne nevieme spoľahlivo solárne búrky predpovedať, no ak by sme vedeli, potom by sme sa na ne mohli lepšie pripraviť, napríklad vypnutím elektriny tesne pred búrkou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre