SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Carringtonská udalosť: Ak by sa odohrala dnes, spamätávali by sme sa z nej najmenej dekádu!

Pred viac ako 150 rokmi horeli telegrafné stožiare, dnes by hrozil kolaps spoločnosti.

Jedna z najväčších solárnych búrok sa nazýva Carringtonská udalosť a našu planétu zasiahla v roku 1859. Všimol si ju britský astronóm Richard Carrington, keď pozoroval slnečné škvrny, tmavé regióny na povrchu našej hviezdy, keď odrazu uvidel jasný záblesk. Deň na to sa začali po celom svete diať zvláštne veci.

Záblesk, ktorý Carrington pozoroval bola slnečná erupcia, pri ktorej sa do okolitého vesmíru uvoľňuje obrovské množstvo plazmy. Tá sa skladá z nabitých častíc a keď tento prúd zasiahne magnetosféru našej planéty, môže vzniknúť geomagnetická búrka, píše Newsweek. Tento jav je v skutočnosti narušením magnetického poľa planéty, ktoré sa pod prúdom častíc deformuje. Zároveň geomagnetická búrka narúša aj ionosféru Zeme, ktorá zodpovedá za odrazy rádiových elektromagnetických vĺn.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Carringtonská udalosť bola mimoriadne intenzívnou geomagnetickou búrkou, ktorá nastala, keď sa koronálny výron hmoty zo Slnka zrazil s magnetosférou našej planéty. 

Geomagnetické búrky sa spájajú s polárnou žiarou a pôsobivým vizuálnym úkazom, ktorý možno obyčajne pozorovať v polárnych regiónoch planéty. Polárna žiara vzniká interakciou nabitých častíc s vrchnými vrstvami našej atmosféry. Čím silnejšia geomagnetická búrka, tým južnejšie sa polárna žiara môže objaviť. V prípade Carringtonskej udalosti bolo možné pozorovať polárnu žiaru aj v oblasti Karibiku.

To však nie je všetko. Táto mimoriadne silná geomagnetická búrka spôsobila požiare telegrafných stĺpov a operátori telegrafov hlásili, že dostávajú elektrické šoky. Poruchy telegrafných sietí zaznamenali naprieč celými Spojenými štátmi a Európou. Carringtonská udalosť spôsobila značný rozruch, no v roku 1859 nebola až taká deštruktívna, ako by mohla byť dnes.

Geomagnetické búrky sú pre ľudí neškodné, no môžu vážne poškodiť elektrické siete či zariadenia. Je preto logické, že v modernej dobe by znamenala podobná udalosť obrovskú katastrofu. Aké by boli škody?

Carringtonská udalosť dnes

„Našu planétu obklopuje kyber kukla,“ vyjadril sa vedec David Baker z University of Colorado.

Najväčšou obavou v prípade masívnej solárnej búrky je narušenie navigačného systému GPS, ktorý dnes využívajú smartfóny, automobily či lietadlá. Spolu so systémom GPS by ohrozila aj satelitnú komunikáciu. Satelity hrajú dôležitú úlohu pri množstve činností, medzi ktoré sa radia napríklad aj transakcie prostredníctvom kreditnej karty, informuje National Geographic.

Geomagnetická búrka dokáže poškodiť obrovské transformátory, ktoré sa nedajú nahradiť zo dňa na deň, obzvlášť ak zničí viaceré jednotky súčasne. To by znamenalo, že mestá môžu ostať bez elektriny celé dni alebo aj týždne. V takomto prípade by sa škody vyšplhali až na trilióny amerických dolárov, no následky by bolo možné cítiť celé roky.

Obzvlášť masívna geomagnetická búrka by mohla ľudstvo odpojiť od technológie na rok, možno aj viac. Žiadna elektrina, GPS, internet či bankové služby. Podľa odborníkov zo Spojených štátov by sa ľudstvo z takejto katastrofy spamätávalo najmenej dekádu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close