Spravodajstvo

Takéto niečo ste ešte nevideli! NASA publikovala video, ako sa sonda Parker Solar Probe „dotkla“ Slnka

Pozrite si video, ako sa sonda Parker Solar Probe „dotkla“ Slnka. Na videu budete môcť vidieť prelet sondy cez korónu Slnka.

Len dva dni dozadu sme vás upozorňovali na to, že sonda Parker Solar Probe sa „dotkla“ Slnka. NASA v tom čase zverejnila fotografie, ktoré nám ukázali ako to vyzerá v solárnej koróne. Len pre zaujímavosť, táto oblasť je teplejšou, ako je povrch Slnka.

Táto oblasť, kde vstúpila sonda, sa častokrát označuje i ako atmosféra Slnka. Dôvodom je, že Slnko vo svojej podstate nie je pevné a plazma je držaná po kope v dôsledku gravitácie a magnetického poľa.

Tak či onak, ide o oblasť, kde začína prevládať solárny vietor. Práve počas preletu v tejto časti „atmosféry“ Slnka, sonda narazila i do množstva častíc, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti.

Takto prelet slnečnou korónou videla sonda Parker Solar Probe

Najnovšie NASA zverejnila video, v ktorom ukázala to, čo videla sonda počas preletu. Pozrieť i ho môžete nižšie. Mimochodom, hoci sa to nezdá, tak sonda letela rýchlosťou 142 kilometrov za sekundu.

„Sonda Parker Solar Probe, letela tak blízko k Slnku, že vnímala podmienky v koróne, čo sme nikdy predtým nedokázali,“ povedal Nour Raouafi, vedec projektu Parker Solar Probe v APL. „Vidíme dôkazy o bytí v koróne z údajov magnetického poľa, údajov slnečného vetra a vizuálne na obrázkoch v bielom svetle. V skutočnosti môžeme vidieť kozmickú loď letieť cez koronálne štruktúry, ktoré možno pozorovať zo Zeme počas úplného zatmenia Slnka.

Len pre zaujímavosť, sonda letela približne vo vzdialenosti 13-miliónov kilometrov od povrchu Slnka. Nadchádzajúci let, ktorý sa pravdepodobne odohrá v januári budúceho roka, prinesie sondu do oblasti známej ako koróna opäť. Misia ako taká bude však trvať ešte nejakú dobu pričom v priebehu nadchádzajúcich 4 rokov vedci predpokladajú, že sa im podarí dostať sa do vzdialenosti približne 6,1- milióna kilometrov od povrchu Slnka.

„Je naozaj vzrušujúce vidieť, ako sa našim pokročilým technológiám darí dostať Parker Solar Probe bližšie k Slnku, ako sme kedy boli,..“ hovorí Joseph Smith, výkonný riaditeľ programu Parker Solar Probe a vedec z NASA. „Tešíme sa na to, čo ešte misia objaví, keďže sa v nadchádzajúcich rokoch dostane ešte bližšie.“ uzatvára Smith.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close