BezpečnosťHoaxySpravodajstvo

Konšpirátori šíria nechutný hoax o Zelenskom. Takto zmanipulovali video, aby v nás vyvolali strach!

Sociálnymi sieťami sa šíri video, v ktorom ukrajinský prezident hovorí, že do vojny budú vyslaní americkí vojaci. Ide o hoax. Video bolo účelovo zostrihané.

Nie je žiadnym tajomstvom, že vojna u nášho východného suseda sa nesie aj v kybernetickom priestore, pričom presahuje hranice Ruska a Ukrajiny. Hlavne Moskva a jej prívrženci šíria dezinformácie naprieč krajinami Európskej únie a NATO s cieľom vyvolať strach a nedôveru v štátne inštitúcie. Len nedávno slovenský internet zaplavil hoax o tom, že v Lučenci sa šijú uniformy pre  brancov, ktorí majú byť povolaní do vojny na Ukrajine. Uniformy sa mali šiť v textilke Poľana. No celý nezmysel mal jednu, no podstatnú chybu. Ako prezradila samotná textilka, tak ich pracovnou náplňou nie je šitie. V Poľane sa totiž vyrábajú vlnené deky a tkaniny.

Rovnako si môžeme spomenúť aj na dezinformáciu ruského veľvyslanca, ktorý pôsobí na Slovensku. V čase, kedy vyplávali na povrch informácie o masakri v Buche, Igor Bratčikov vypustil do sveta informáciu, že v obci Ladomirová došlo k zrovnaniu so zemou pamätného cintorína so sovietskymi vojakmi. Aby podporil tento argument, tak k tvrdeniu priložil aj niekoľko mesiacov starú fotografiu z rekonštrukcie cintorína, kde boli zachytené betónové obrubníky, ktoré v čase obnovenia odstraňovali. Treba konštatovať, že sa mu podarilo vo veľkej miere prekryť zverstvá ruských vojakov na Ukrajine toto falošnou správou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neubehol poriadne ani týždeň od poslednej masívnej kampane proruských dezinformátorov, a dnes tu máme ďalší hoax, ktorému sa na slovenskom internete dobre darí.

Sociálnymi sieťami sa šíri ďalší nezmysel

Polícia SR prostredníctvom sociálnej siete upozorňuje, že sa slovenským éterom začalo šíriť zmanipulované video, v ktorom ukrajinský prezident hovorí o tom, že Američania budú posielať svojich synov a dcéry do vojny na Ukrajine ako ich posielame my. Ak by sme chceli byť sarkastickí, tak už podľa minulých tvrdení, tam dávno mali byť vrátane ďalších vojakov NATO. No vráťme sa späť k téme, prečo je táto správa klamstvo.

„USA budú musieť poslať svojich synov a dcéry rovnako ako my posielame svojich synov a dcéry do vojny a oni budú musieť bojovať… a oni zomrú,“ Zelebuben vyzval NATO, aby išlo do vojny, ak nechce dať dostatok zbraní.“, píše podľa všetkého falošný profil „Nahnevaná Jajka Frasierová“ na sociálnej sieti spolu s videom.

Samotné video má len niekoľko minút a bolo účelovo zostrihané z dvojhodinovej živej tlačovej konferencie k pochmúrnemu ročnému výročiu ruskej vojny na Ukrajine. Dezinformátori účelovo vybrali a zostrihali časti prejavu, v ktorom ukrajinský prezident hovoril o hypotetickej situácii, kedy by Rusko napadlo členskú krajinu NATO. Ak by takáto situácia nastala, tak by USA (pozn. redakcie: ako aj ďalší členovia aliancie) mali povinnosť, ak o to požiada napadnutá krajina, aby sa zapojili do konfliktu. No táto podstatná informácia, že ide o hypotetický scenár, kedy Moskva prenesie vojnu za hranice Ukrajiny, vo videu nie je spomenutá.

Pre tých, ktorí si chcú urobiť ucelenú predstavu o tom, čo bolo presne povedané počas tlačovej konferencie, dávame do pozornosti celé a nezostrihané video nižšie.

Vyvarujte sa profilom, ktoré prichádzajú s bombastickými tvrdeniami

Pri získavaní informácií vám odporúčame, aby ste ich čerpali z dôveryhodných zdrojov a neprebrali ich z profilov na sociálnych sieťach, ktoré si môže vyrobiť hocikto. Rovnako sa pozrite aj na obsah, ktorý tieto profily šíria. Ak je v každom druhom príspevku bombastické zistenie, ktoré je podložené povrchnými dôkazmi, tak by ste mali zbystrieť, že niečo nie je v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close