BezpečnosťSpravodajstvo

Hoax ruského veľvyslanectva, ktorý pôsobí na Slovensku, sa dostal aj do známej ruskej relácie

Ruský veľvyslanec pôsobiaci na Slovensku vytvoril hoax, že došlo k zrovnaniu so zemou pamätného cintorína s ruskými vojakmi v obci Ladomirová. Hoax sa dostal už aj do Ruska.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Rusko sa snaží vyvolať vo svete chaos a strach, aby dosiahlo svoje ciele. Využíva za tým rôzne metódy. Už sme si zvykli, že za týmto účelom vytvára aj falošné správy, ktorými zaplavuje mediálny priestor.

V priebehu posledných dní sociálnymi sieťami dominoval príspevok jedného z ruských veľvyslancov, ktorý pôsobí na Slovensku. Igor Bratčikov zdieľal status, v ktorom odcudzil zničenie cintorína v obci Ladomirová v Prešovskom kraji s vojakmi Ruskej cárskej armády, ktorí padli na Slovensku v čase prvej svetovej vojne. Cintorín mal byť údajne zrovnaný so zemou na príkaz starostu. Na sociálnej sieti napísal:

„📣 #Veľvyslanectvo dôrazne odsudzuje tento rúhavý čin, ktorý je vo väčšine civilizovaných krajín trestným činom, a vyzýva slovenskú stranu, aby dôsledne dodržiavala ustanovenia medzivládnej dohody z roku 1995 o o hroboch padlých vojakov a civilných obetí vojny.“, uviedol na Twitteri Bratičkov.

Samozrejme, slová Bratčika boli bohapusté klamstvo. Upozornila na to i Polícia SR prostredníctvom sociálnej siete, ktorá dala do pozornosti stanovisko starostu. Podľa vyjadrení miestneho starostu boli odstránené betónové obrubníky, ktoré sa rozpadávali a nebola už možná ich oprava. V žiadnom prípade nedošlo k „zrovnaniu cintorína so zemou“ buldozérom, ako tvrdia proruské kanály.

„Veľvyslanectvo RF na svojej web stránke www.slovakia.mid.ru zverejnilo dňa 14.09.2022 informáciu „O situácii na cintoríne ruských bojovníkov v Ladomirovej“, kde sa uvádza, že „hroby zosnulých hrdinov boli takmer zničené. Pred dvoma mesiacmi boli na príkaz starostu obce Ladomirová bagrom zrovnané so zemou“.

Ide o nepravdivú informáciu. Hroby naďalej zostali na svojich miestach. Podotýkame, že pri hroboch boli betónové obrubníky, ktoré sa rozpadávali a nebola možná ich údržba. Obec Ladomirová, ako správca uvedeného cintorína robí všetko preto, aby tento cintorín skutočne vyzeral ako krásne pietne miesto pre zosnulých vojakov Ruskej federácie a návštevníkov, ktorí tento cintorín navštevujú. Práve naopak, stále sa snažíme o jeho údržbu a obnovu, pričom je veľmi netaktné zo strany ruského veľvyslanca, že takýmto spôsobom rozpútal mediálnu roztržku medzi občanmi.“, píše obec v oficiálnom stanovisku.

Klamlivú informáciu prebralo viacero médií

Falošnú správu, ktorú priniesol ruský veľvyslanec, medzičasom stihlo prebrať viacero „známych“ kanálov vrátane proruských zahraničných webov a médií. Centrum Boja proti Hybridným Hrozbám len niekoľko hodín dozadu s odvolaním sa na FB stránku polície SR, upozornilo na to, že správa o údajnom zrovnaní cintorínu so zemou, sa dostala aj do známej ruskej relácie.

Bohužiaľ, ako dobre vieme, ruskí občania nemajú veľa možnosti, ako si overiť pravdivosť informácií. Dôvodom je prísna kontrola a cenzúra informácií, v dôsledku ktorej skončili po začatí vojny v krajine posledné slobodné média. Nehovor viac o tom, že miestny cenzorský úrad začal blokovať aj VPN služby, prostredníctvom ktorých veľká časť Rusov obchádzala cenzúru. Relácia patrí v Rusku medzi najsledovanejšie politické relácie, v ktorých sú častokrát prezentované názory, ktoré podporujú „špeciálnu vojenskú operáciu“ u nášho východného suseda, volajú po jadrovej vojne, hovoria o nacistickom režime na Ukrajine, obhajujú zverstvá ruských vojakov a podobne.

Zobraziť komentáre
Close
Close