SpravodajstvoVeda a výskum

Ťahajú vás za nos? Dezinformácie sú problém. Ich autori ale využívajú učebnicové techniky, aby ich šírili. Ktoré to sú?

Dezinformácie sa častokrát menia, no základné techniky ostávajú rovnaké. Naučte sa ich rozpoznať aj vy!

University of Cambridge viedla zaujímavý experiment, ktorého výsledkom je séria krátkych animovaných videí. Tie vysvetľujú taktiky, ktoré sa bežne využívajú pri vytváraní a šírení dezinformácií a mohli by pomôcť ľuďom lepšie sa chrániť pred škodlivým obsahom, ktorý sa dnes šíri sociálnymi sieťami rýchlejšie, než kedykoľvek predtým.

Vedci z University of Cambridge spolupracovali s oddelením Jigsaw, ktoré spadá pod technologického giganta Google. Hlavnou úlohou oddelenia Jigsaw je popasovanie sa s mediálnymi hrozbami, ktorým spoločnosť v modernej dobe čelí. Na krátkych videách pracoval aj tím psychológov a v krátkych 90-sekundových klipoch vám vysvetlia manipulačné techniky ako napríklad scapegoating, či úmyselnú nezrozumiteľnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Videá ponúkajú zaujímavý štýl vysvetľovania problematiky dezinformácií, ktorý autori prirovnávajú k vakcíne. Videá vám ponúknu „mikrodávku“ dezinformácie a vďaka tomu vám pomôžu pochopiť základné charakteristiky, na ktorých sú škodlivé propagandy častokrát vystavané. Vysvetlenie ponúkajú hravou formou, pričom základné problémy dezinformačných taktík vysvetľujú aj popkultúrnymi referenciami, na ktoré si prídu fanúšikovia seriálu Family Guy alebo filmov Star Wars, no nielen tí. Autori videá vytvorili spôsobom, aby ich pochopil každý.

„Platforma YouTube má viac ako dve miliardy aktívnych užívateľov po celom svete. Naše videá by sa mohli umiestniť napríklad v reklamnom priestore a mohli by pomôcť zabrániť šíreniu HOAXov a dezinformácií,“ vysvetľuje spoluautor projektu, profesor Sander van der Linden.

Naučte sa, kedy vás niekto manipuluje

Videá nie sú o tom, aby vám kázali, vysvetľuje vedúci projektu, doktor Jon Roozenbeek z University of Cambridge. Nikto sa vám totiž nebude snažiť natlačiť do hlavy čo je pravda a čo nie. Jednoducho vás zoznámia so základnými princípmi toho, ako sa môže dezinformačná kampaň vystavať a aké najčastejšie trópy sú charakteristické pre video, ktoré sa vás pokúša oklamať. Slovami Roozenbeeka „Naše videá sú vhodné pre každého, kto sa nechce nechať manipulovať.“

Spoločnosť Google v blízkej budúcnosti plánuje využiť to, na čo tento experiment prišiel. Oddelenie Jigsaw už plánuje anti-dezinformačnú kampaň, ktorú spustí na platforme YouTube v Poľsku, Českej Republike, ale aj na Slovensku. Cieľom bude zastavenie dezinformácií, ktoré sa momentálne šíria ohľadom utečencov z Ukrajiny. Kampaň spolupracuje s profesionálnymi overovačmi faktov, mimovládnymi organizáciami a expertmi na dezinformácie.

„Dezinformácie môžu mať devastujúci dopad a objavujú sa v mnohých formách. Ak sa však na ne pozrieme bližšie, zistíme že taktika a použité techniky sú častokrát opakované,“ vysvetľuje Beth Goldberg z oddelenia Jigsaw.

Naučiť ľudí rozpoznávať techniky využívané dezinformátormi, je oveľa jednoduchšie, ako overovať každú správu a opravovať ju pravdivými informáciami.

„Dezinformácie využívajú učebnicové techniky, ktoré môžeme ľudí naučiť. V tom prípade poznajú, kedy sa ich niekto pokúša vodiť za nos,“ tvrdí Goldberg.

Následné štúdie ukázali, že po pozretí si videí dokázali dobrovoľníci oveľa jednoduchšie odhaliť pokusy o šírenie dezinformácií. Viac videí si môžete pozrieť na tomto YouTube kanáli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close