Spravodajstvo

Ukrajinci odhalili trolliu farmu. Na jej čele mal stáť ruský občan. Zhabali im 5 000 SIM kariet a 200 proxy serverov

Ukrajinská bezpečnostná služba odhalila trolliu farmu, ktorá operovala z Kyjeva. Jej cieľom bolo destabilizovať sociálnu a politickú situáciu v krajine, tvrdí úrad.

Ešte v máji Briti odhalili veľkú ruskú trolliu farmu, ktorá operuje z Petrohradu. No zdá sa, že nejde o jedinú farmu internetových šíriteľov dezinformácií, informuje SSU (Security Service of Ukraine) prostredníctvom svojich stránok.

Ukrajinská bezpečnostná služba odhalila trolliu farmu

SSU najnovšie informuje, že sa im podarilo rozložiť organizovanú skupinu, ktorá vytvorila farmu trollov, ktorých cieľom bola sociálna a politická destabilizácia situácie na Ukrajine. Podľa vyjadrení úradu, skupina vo veľkom šírila klamlivé správy o činnostiach najvyššie vojenského a politického vedenia krajiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Propagandistický „potenciál“ tejto robotickej farmy využili aj ruské špeciálne služby. Prostredníctvom botov šírili najmä falošné správy o situácii na fronte a vykonávali informačne podvratné operácie.“, vysvetľuje úrad na svojich stránkach.

SSU približuje, že išlo napríklad o informácie o údajnom konflikte medzi vedením prezidentskej kancelárie a vrchnými veliteľmi ozbrojených síl Ukrajiny.

„S cieľom vytvoriť destabilizujúci obsah spravovali páchatelia viac ako 1 milión vlastných robotov a početné skupiny na sociálnych sieťach s publikom takmer 400 000 používateľov.“

Na čele tejto organizovanej skupiny mal údajne stáť ruský občan, ktorý dlhšiu dobu žije v Kyjeve a sám sa pasoval do role „politického experta“. Druhým dychom je ale potrebné uviesť, že úrad bližšie nespresnil o koho konkrétne ide. Táto osoba mala údajne brať príkazy od domácich politických síl, ktoré boli blízke bývalému okruhu vedenia štátu.

„Vyšetrovanie ukázalo, že ruský „politický technológ“ vyvinul špeciálny softvér. S jeho pomocou skupina automaticky spravovala neobmedzený počet anonymných účtov na najpopulárnejších sociálnych sieťach. Svoje vybavenie rozmiestnili v Kyjeve, Charkove a Vinnici.“

Úrady počas razie mali zhabať cez 5 000 SIM kariet, ktoré skupina využívala na vytváranie a spravovanie účtov na sociálnych sieťach. Úrad ďalej zabavil aj 200 proxy serverov, ktoré útočníci používali pre spoofing IP adries. Pre tých, ktorí nevedia, tak spoofing je metóda, ktorá umožňuje skryť identitu používateľa, pričom sa tvári ako niekto iný.

„Informačný front dnes nie je o nič menej dôležitý ako vojenské operácie. A Rusko to veľmi dobre chápe – preto vynakladá také obrovské prostriedky na rozdelenie ukrajinskej spoločnosti. Robotické farmy, pseudoexperti, informačné a psychologické operácie, presadzovanie proruských správ – to všetko je v arzenáli nepriateľa. Protivník sa snaží využiť každú príležitosť na podnietenie vnútorných sporov alebo manipuláciu verejnej mienky,“ uviedol šéf SSU Vasyl Malyuk.

Ďalej dodal, že obyvatelia Ukrajiny by mali demonštrovať jednotu a nenechať sa ovplyvniť proruskými manipulátormi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close