BezpečnosťHoaxySpravodajstvo

AKTUÁLNE: Slovenskom sa šíri HOAX, ktorý pracuje so strachom ľudí. Ak na toto narazíte, je to lož!

Polícia upozorňuje na ďalší hoax, ktorý naberá na sile.

V súčasnosti je čoraz väčší problém rozpoznať na internete, čo je pravda a čo nie je. Môže za to viacero faktorov. Na jednej strane je to zhon, ktorý nám nedovolí si všetko overovať, a na druhej strane veľké množstvo ľudí nevie rozlíšiť čo je falošná správa a čo nie je. Nedávny výskum odhalil, že až 30% Slovákov sa priznalo, že má obrovský problém rozlíšiť pravdivé správy od tých nepravdivých.

Konšpirátorom sa darí, keď vyvolávajú v spoločnosti konflikt a pocit strachu

Jednou z hlavných metód konšpirátorov je pracovať so strachom. Dôvod je jednoduchý, človek, ktorý sa bojí alebo má strach, je ľahko manipulovateľný. Práve na tomto stavia najnovší hoax, upozorňuje polícia SR prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Muži zákona najnovšie upozorňujú na falošnú poplašnú správu, ktorú prevzalo viacero známych konšpirátorov zo stránky spolok-archa.info.

Nie, v Poľane sa nešijú uniformy pre brancov na Ukrajinu

V publikovanej správe sa píše, že v Lučenci v textilke Poľana šijú vo veľkom uniformy pre brancov. Miestnym krajčírkam bolo vraj povedané, že ide o uniformy pre vojakov, ktorí majú byť vyslaní na Ukrajinu. Krajčírkam zároveň prízvukovali, že ide o tajnú informáciu. Polícia hovorí, že ide o falošnú správu. O tejto „zákazke“ netuší nikto a to ani v rámci štátnej správy, tak dokonca ani v spomínanom podniku, hovoria policajti.

„Informácia, že šijeme uniformy je nepravdivá. Nešijeme vôbec nič. Ani potajomky, ani verejne. Vyrábame vlnené deky a tkaniny na uniformy z dôb napoleonských, na husárske uniformy, prvej a druhej svetovej vojny, tkaniny z dôb keltských, súkna pre uchovanie ľudových tradícií, vlnené tkaniny na kabáty – velúr, a iné podľa požiadaviek. Ešte raz opakujem nemáme žiadnu objednávku na uniformy a nešijeme nič. Šitie nie je náš výrobný program.“, uviedla Magová z Poľany.

Polícia v závere publikovanej správy hovorí, aby sme slepo neverili profilom, ktoré prichádzajú s tvrdeniami bez toho, aby priniesli nejaké reálne fakty. Obzvlášť opatrní by sme mali byť pri účtoch, ktoré šíria bombastické správy. Vo väčšine prípadov ide o prokremeľskú propagandu, ktorej cieľom je destabilizácia demokratických režimom v Európskej únii.

„Téma vymyslenej mobilizácie je súčasťou kremeľskej propagandy, ktorej cieľom je destabilizovať demokratické režimy v rámci Európy. Vznikla na dezinformačných portáloch a rezonuje aj v okolitých štátoch napriek tomu, že pre ňu niet reálnej dôkaznej podpory. Živia ju účty, ktoré nepriniesli ŽIADNU informáciu z relevantného zdroja, iba tvrdenia ako toto. Nikto iný o nich nepočul, ale skupinka prokremeľských lokajov spoza svojich počítačov ich dokonale odhalila. Neverte im. Neslúžia záujmom Slovenska, ale Ruskej federácie.“, hovoria muži zákona.

Dovoľte nám, dať vám v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete rozpoznať falošné správy a aj to, ako by ste si mali overovať pravdivosť informácií.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close