SpravodajstvoZariadenia

Koľko smartfónov výrobcovia ročne predajú na celom svete? Toto číslo určite neuhádnete!

Pozrite sa, aký je celkový podiel predaných smartfónov a klasických telefónov na svetovom trhu. Takéto sú predikcie pre budúce roky.

Kedy ste si naposledy kúpili nový smartfón vy? Aj vy ste totiž svojou kúpou zariadenia prispeli do štatistík, ktoré zhrnuli vývoj predaja inteligentných telefónov na svetovom trhu. Vďaka týmto štatistikám sa môžeme pozrieť napríklad na to, koľko smartfónov sa ročne predá na celom svete, pričom vývin tohto trendu je skutočne zaujímavý. Tieto štatistiky nám taktiež umožňujú predpokladať, ako sa bude tento trend vyvíjať aj do budúcich rokov, na čo upozornil portál sellcell.com. Dokážete teda odhadnúť, koľko telefónov sa ročne predalo na svetovom trhu? A v ktorej krajine sa týchto zariadení predalo úplne najviac? Pozrite sa s nami na štatistiky a tipujte, aké vysoké tieto čísla sú.

Smartfóny vs. klasické telefóny

Aj keď dnes má takmer každý človek k dispozícii smartfón, stále sa nájdu používatelia, ktorí novšie inteligentné zariadenia zatiaľ nevyužívajú. Ide najmä o staršiu generáciu, ktorá sa zatiaľ nenaučila pracovať s novými zariadeniami, no aj o ľudí, ktorí využívajú klasické tlačidlové telefóny napríklad do práce. Trend používania smartfónov sa však navyšuje, čo ukazujú aj grafy. A zatiaľ čo prvý graf ukazuje predaj všetkých telefónov (vrátane tlačidlových telefónov), graf vpravo nám ukazuje rozdiel medzi predajom smartfónov a tlačidlových zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celý tento trend predaja telefónov sa rozšíril v roku 2010, kedy môžeme vidieť výrazný nárast predaja. A zatiaľ čo v roku 2009 sa predalo spolu celkovo necelých 1.2 miliardy telefónov, tak o rok neskôr to bolo už skoro 1.6 miliardy. Vrchol predajov smartfónov a klasických telefónov tak bol v roku 2014, kedy sa výrobcom podarilo predať skoro 1.9 miliardy zariadení. Čipová kríza a svetová pandémia ale v roku 2020 spôsobila, že predaje zariadení sa mierne znížili. Analytici však odhadujú, že v roku 2027 budeme opäť na úrovni ako v roku 2014. Druhý graf nám ukazuje, ako sa menil trend predaja klasických telefónov (žltý stĺpec) v porovnaní so smartfónmi (ružový stĺpec).

V ktorej krajine sa predalo smartfónov a telefónov najviac?

Ako ste mohli v grafoch vidieť, smartfóny už dlhšiu dobu na trhu dominujú. Klasické telefóny tak predbehli už v roku 2013, odkedy predaje klasických telefónov len klesajú. Aj napriek tomu stále tvoria súčasť predaja v rôznych krajinách. A ktorá krajina tak predala smartfónov a klasických tlačidlových telefónov najviac? Pochopiteľne ide o Čínu, kde sa za rok 2021 predalo skoro 440 miliónov zariadení. Za Čínou nasledovala taká India či Spojené Štáty Americké. S menším podielom na trhu sa objavili aj štáty ako Indonézia, Brazília alebo Rusko.

Predaje smartfónov v krajinách
Zdroj: sellcell.com

Zaujímavé sú ale aj štatistiky predajcov smartfónov na trhu. Najvýraznejším výrobcom je juhokórejský výrobca Androidov, teda Samsung. Za rok 2021 dokázal predať až 272 miliónov mobilných zariadení, pričom ho nasledoval Apple s 235.7 miliónmi predaných iPhonov. 191 miliónov predaných telefónov nájdeme u Xiaomi a po vytlačení sankciovaného Huawei z rebríčka svoj podiel na trhu zvyšuje aj OPPO.

Predaje smartfónov výrobcovia
Zdroj: sellcell.com

Kedy ste naposledy do štatistík prispeli vy? A aký smartfón momentálne využívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close