Huawei sa trápi. Špekuluje sa, že odpísal viacero trhov v Európe. Čo sa za tým schováva?

Huawei v dôsledku sankcií amerických úradov, nie je schopný konkurovať ďalším hráčom na trhu so smartfónmi. Údajne mal odpísať viacero európskych trhov.

Huawei smartfon
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0)

Spoločnosť Huawei pozná celý svet. Dopomohli k tomu najmä smartfóny, ktoré svojho času dominovali globálnemu trhu. Na krátku dobu čínsky výrobca telefónov, trh dokonca i ovládol. No zdá sa, že sankcie amerických úradov, vo významnej miere menia stratégiu spoločnosti, píše portál Politico.

Pre tých, ktorí nevedia, tak americká vláda uvalila na spoločnosť Huawei ešte v roku 2019 sankcie, ktoré postupne nabrali na sile. V súčasnosti má Huawei obmedzený prístup k 5G čipom, čo v ére 5G znamená rozsudok smrti. Rovnako netreba zabúdať ani na to, že firma nemôže používať služby spoločnosti Google, ktoré sú v Európe nesmierne populárne. Tým sa spoločnosť dostala do pozície, keď manažment z veľkej časti odpisuje Európu ako strategický zámorský trh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spravodajský portál píše, že čínsky gigant sa postupne sťahuje z európskych trhov a svoje ambície ako svetového lídra, dáva bokom. A hoci Huawei je stále schopný ponúknuť špičkové technológie, tak jeho sústredenie smeruje najmä na domáci trh. Treba ale uviesť, že podľa zdrojov portálu, Huawei ešte trhy v Európe kompletne neodpísal, aspoň nateraz. Má sa sústreďovať na niekoľko krajín – Nemecko, Španielsko a Maďarsko. Ide o krajiny, ktoré sú stále ochotné hostiť spoločnosť, ktorá je na Západe všeobecne považovaná za bezpečnostné riziko.

Už sa to neoplatí…

„Už to nie je spoločnosť plávajúca na globalizácii,“ povedal jeden predstaviteľ Huawei. „Je to firma, ktorá si zachraňuje zadok na domácom trhu.“

Politico píše, že komunikoval so širokou škálou predstaviteľov spoločnosti, ktorí sa pre portál vyjadrili pod podmienkou anonymity. Ešte v júli mal zakladateľ spoločnosti Ren Zhengfei v prejave k vedúcim pracovníkom v sídle spoločnosti v Shenzhene vytýčiť výzvy, ktorým spoločnosť čelí posledné roky – nepriateľstvo z Washingtonu; narušenia spôsobené pandémiou koronavírusu; a ruská invázia na Ukrajine, ktorá prevrátila globálne dodávateľské reťazce a zvýšila obavy Európy z prílišnej závislosti od krajín ako Čína.

„Prostredie, ktorému sme čelili v roku 2019, bolo odlišné od toho, ktorému čelíme dnes,“ povedal Ren vo svojom prejave, ktorý nebol zverejnený, ale videlo ho POLITICO. „Nepredpokladajte, že budeme mať svetlejšiu budúcnosť. Predtým sme mali ideál globalizácie, ktorý sa snažil slúžiť celému ľudstvu,“ dodal. „Aký je ale náš ideál dnes? Prežiť!“

Rôzne ďalšie body tiež ukazujú, že poprední predstavitelia spoločnosti už nechcú investovať energiu v Európe. Pred časom boli najatí západní manažéri na propagáciu skupiny v Európe. Podľa správ ich hlasy už nehrajú žiadnu väčšiu rolu a postupne sa uvoľňujú. Príkladom môže byť šéf londýnskej pobočky Paul Harrison, ktorý nedávno opustil svoju pozíciu. Alebo v septembri v Paríži opustil spoločnosť riaditeľ marketingu a komunikácie Stéphane Curtelin. Vo Varšave odišiel v rovnakom čase z Huawei miestny PR manažér spoločnosti Szymon Solnica.

„Krízy, s ktorými som sa v posledných rokoch každodenne potýkal, boli kolosálne,“ napísal v príspevku na LinkedIn, v ktorom oznámil svoj odchod.

Rovnako treba uviesť i to, že dôležitá lobby kancelária, ktorá sídlila v Bruseli je teraz len pobočkou centrály v Düsseldorfe. Podľa vyjadrení spoločnosti ide ale len o konsolidáciu aktivít v Európe.

Reštrukturalizácia „nám pomôže priniesť viac synergií v rámci celej európskej obchodnej operácie, prinesie väčšiu hodnotu priamo našim zákazníkom tu v Európe,“ povedal hovorca Huawei Europe.

Hovorca spoločnosti sa rovnako vyjadril aj k odchodom popredných predstaviteľov spoločnosti na starom kontinente, pričom uviedol, že ide o prirodzenú fluktuáciu. Argumentoval i tým, že počet zamestnancov je „stabilný“, pričom počet zamestnancov sa pohybuje okolo 12-tisíc.

„V spoločnostiach, nielen v Huawei, vždy dochádza k fluktuácii… Niektorí ľudia odchádzajú a iní prichádzajú,“

Iní v spoločnosti však súkromne uznali, že odchody odrážajú radikálny posun, ktorý sa začal v septembri 2021, uzatvára tému portál.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre